آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188982
تاریخ انتشار : 25 مرداد 1395 10:40
تعداد بازدید : 1802

دوره سینمای خانگی سرآمد

جان تازه در تن سیستم های صوتی حرفه ای

اگرچه در سال های گذشته و پی افزایش عرضه کالاهای جدید در حوزه صوت و تصویر، بازار خرید و فروش دستگاه های ضبط و صوت خانگی در حد چشمگیری کم مخاطب شده است، اما گویا شرایط در حال تغییر است و توجه خریداران به سمت سیستم های صوتی حرفه ای جلب شده است.

مریم عسگری
به گفته کارشناسان، کاهش چشمگیر تقاضا برای سیستم های صوتی حرفه ای از زمانی آغاز شد که پای دستگاه های سینمای خانگی به خانه ها باز شد. البته  باز شدن پای این کالاها به خانه کاربران هم به دلیل محبوبیت زیاد آنها نبود؛ بلکه ارایه دستگاه های سینمای خانگی به عنوان هدیه ضمن خرید تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی موجب شد سینماهای خانگی مهمان ناخوانده بیشتر خانه ها شوند.
حالا با گذشت حدود ده سال از عرضه گسترده دستگاه های سینماهای خانگی به بازار، کاربران دریافته اند که این دستگاه ها جایگزین مناسبی برای سیستم های صوتی حرفه ای نیستند.
به گفته محمد تقوایی، یکی از فعالان بازار کالاهای صوتی و تصویری، کاربران حرفه ای و افرادی که کیفیت صدا برای شان اهمیت دارد، از ابتدا زیر بار جایگزینی ضبط صوت های خانگی حرفه ای با سینمای خانگی نرفتند؛ اما عامه مردم از سینماهای خانگی استقبال کرده و حتی برخی به هوای دریافت هدیه ضمن خرید که همان سینمای خانگی باشد، از تعویض تلویزیون های قدیمی با نمونه های ال سی دی استقبال کردند.
به گفته این فعال بازار، قیمت ارزان تر دستگاه های سینمای خانگی نسبت به ضبط صوت های حرفه ای و طراحی ظاهری زیبا از دلایل دیگر محبوبیت این دستگاه ها در بازار ایران بود.
محمد حیدرزاده، یکی از فعالان بازار سیستم های صوتی حرفه ای در خیابان جمهوری هم در این باره می گوید: سینماهای خانگی و دستگاه های ساندبار هرگز از لحاظ قدرت و وضوح صدا به پای سیستمی که دارای آمپلی فایرهای پرقدرت سینما خانگی و استریو، باندهای چند میلیون تومانی و تیوترهای آنچنانی هستند، نمی رسند.
مسوول فروش فروشگاه آکوستیک که به عرضه محصولات صوتی حرفه ای می پردازد نیز در این باره می گوید: این یک حقیقت است که بازار سیستم های صوتی حرفه ای به شدت محدود شده است، اما حالا این بازار جانی تازه گرفته است.
به گفته وی، کاربران دریافته اند که سیستم های سینمای خانگی (حتی با قابلیت ترین شان)، برای کاربران خانگی آماتور و نیمه حرفه ای مناسب است که توجه زیادی به وضوح و قدرت صدا ندارند و تنها به دنبال کالایی شیک، باقدرت و وضوح صدایی در حد انتظار از سینمای خانگی هستند. به گفته وی، به همین دلیل است که کاربران حرفه ای سیستم های صوتی هرگز یک پک اسمبل شده را به عنوان سیستم صوتی یا حتی تصویری حرفه ای قبول نداشته و ترجیح می دهند هریک از بخش های سیستم را از یک برند مطرح و با کیفیت بالا خریداری کنند.
فعالان بازار با بیان این مطلب که در مدت اخیر محدودیت تقاضا برای سیستم های صوتی مربوط به نمونه های حرفه ای بوده است، می گویند: البته بیشتر افراد درصدد ارتقای سیستم های قدیمی برآمده و برای تعویض باند و آمپلی فایر و دستگاه های این چنینی اقدام می کنند. به گفته آنها به نظر می رسد که در آینده نزدیک شاهد تغییر چهره بازار کالاهای صوتی خواهیم بود.
البته شرکت های عرضه کننده در این زمینه موضع گیری کرده و می گویند: ساندبار و سیستم های سینمای خانگی همچنان محبوبند، اما بسیاری از نمایندگی های فروش از تمرکز برخی از برندهای کره ای روی واردات و حتی تولید سیستم های صوتی حرفه ای خبر داده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :