آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188987
تاریخ انتشار : 25 مرداد 1395 10:44
تعداد بازدید : 710

مدیرعامل بورس کالای ایران

نرم افزارهای راه اندازی بازار آتی ارز آزمایش شد

مدیرعامل بورس کالای ایران ۲ پیش شرط بانک مرکزی برای راه اندازی بازار آتی ارز را اعلام کرد و از برنامه این بانک برای ایجاد بازار بین بانکی ارز خبر داد.

مهر- حامد سلطانی نژاد درباره راه اندازی بازار آتی ارز گفت: تهیه زیرساخت ها، نرم افزارها، قوانین و مقررات، انتخاب دارایی پایه دلار و یورو، مذاکره با فعالان بازار ارز مثل صرافی ها و جلب مشارکت آنها در این بازار ازجمله اقداماتی است که انجام شده است.
مدیرعامل بورس کالای ایران از انجام مذاکراتی با بانک مرکزی در شورای عالی بورس در این باره خبرداد و گفت: بیش از ۵ جلسه به این موضوع اختصاص یافته است و مدیران ارشد بانک مرکزی در این زمینه مباحثی را مطرح کرده اند، آنها به عنوان تنظیم گران بازار پول دغدغه هایی در این خصوص دارند که باید مرنفع می شد و بورس کالا هم سعی در رفع این نگرانی ها و دغدغه ها دارد.
 راه اندازی بازار قرارداد آتی 
وی ادامه داد: وقتی مشتریان مختلف بانکی شروع به مبادله ارز می کنند، بازار بین بانکی ارز هم می تواند راه اندازی شود، به این مفهوم که وقتی مشتریان چند بانک مجبورند با هم تعامل داشته باشند، بانک ها هم در حوزه ارز و مبادلات ارزی باید با هم همکاری کنند و این حرکت مثبتی برای راه اندازی بازار بین بانکی است.وی با اعلام اینکه بورس کالا به دنبال راه اندازی بازار قرارداد آتی و آپشن (فیوچرز و آپشن ارز) است، افزود: در گام اول فیوچرز ارز و در گام دوم آپشن ارز راه اندازی خواهد شد.
 سیگنال های بازار ارز
سلطانی نژاد درباره نحوه قیمت گذاری ارز در بازار آتی ارز گفت: بازار آتی ارز سیگنال های خود را از بازار ارز می گیرد، ریسک های بازار نقد را می گیرد و مدیریت می کند و قیمت هایی که در آن تعیین می شود، بر مبنای عرضه و تقاضاست.وی درباره رایزنی با فعالان بازار ارز گفت: فعالان بازار ارز از راه اندازی بازار آتی ارز استقبال کرده اند و از اینکه جایی باشد و بتوانند فعالیت های ارزی را به نحوی سازمان دهی شده و مدیریت شده انجام دهند، استقبال می کنند، زیرا بازار غیررسمی ارز، ریسک های خاص خود را دارد.وی به وضعیت معاملاتی با عنوان معاملات فردایی و همچنین اعتمادی که باید در این بازار وجود داشته باشد اما بعضا دچار خدشه می شود، پرداخت و افزود: این موضوع باعث جلوگیری از رونق این بازار می شود، اما زمانی که زیرساخت ها و مدیریت ریسک و تسویه فراهم باشد، بهتر می توان بازار ارز را مدیریت کرد.  مدیرعامل بورس کالای ایران راه اندازی بازار بین بانکی را پیشنهاد بانک مرکزی اعلام و بیان کرد: بحث بانک مرکزی ناظر بر بازار نقد است، اما بازاری که بورس کالا می خواهد راه اندازی کند بازار مشتقه ارز است. این دو با یکدیگر متفاوت هستند اما با هم ارتباط دارند. بانک مرکزی معتقد است که باید بازار نقد را بین بانک ها راه اندازی کرد تا بازار مشتقه ارز راه اندازی شود.
 نرم افزارها تست شد
سلطانی نژاد درباره زمان راه اندازی بازار آتی ارز گفت: زمان آن بستگی به اقدامات بانک مرکزی و توافقات بورس کالا با بانک مرکزی دارد و اگر دو زیرساختی که مطرح شد یعنی زیرساخت بانکی و تک نرخی شدن ارز فراهم باشد، این بازار می تواند راه بیفتد. بانک مرکزی اعلام کرده است که تا پایان امسال برنامه ارز تک نرخی را عملیاتی خواهد کرد و اگر چنین اتفاقی بیفتد، بورس کالا هم آمادگی راه اندازی بازار آتی ارز را دارد.وی از آماده شدن نرم‎افزارها و راه اندازی بورس ارز و تست آنها خبر داد و گفت: مقررات نیز در شورای عالی بورس آماده و تصویب شده است و فقط منتظر اعلام سیاست ها هستیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :