آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188989
تاریخ انتشار : 25 مرداد 1395 10:47
تعداد بازدید : 854

احراز هویت رای دهندگان و اخذ آرا؛ دو چالش انتخابات الکترونیکی

سخنگوی شورای نگهبان گفت: شمارش دقیق، شفافیت، ایجاد اعتماد بیشتر و مشارکت بیشتر، از محاسن انتخابات الکترونیکی است.

فناوران- عباسعلی کدخدایی با انتشار پیامی در کانال تلگرامی خود درباره محاسن برگزاری انتخابات به شکل الکترونیکی گفت: چند سالی است بحث انتخابات الکترونیکی در کشور مطرح و البته اظهارنظرهای متفاوتی نیز نسبت به آن بیان شده است. مثلا اینکه شورای نگهبان آیا موافق است یا مخالف و اگر موافق است چرا انتخابات الکترونیکی انجام نمی شود. آیا شورای نگهبان مانع اصلی است یا علل انجام نشدن انتخابات الکترونیکی را در جای دیگری باید جست وجو کرد. برای پاسخ یک جمله ای به این سوالات که معمولا زیاد نیز پرسیده می شود در نشست های خبری مطالبی بیان شده است، لیکن برای یافتن پاسخ بهتر لازم است تفصیل بیشتری ارایه شود.
کدخدایی افزود: سرعت، دقت، شمارش دقیق، بازیابی سریع شمارش آرا، شفافیت، ایجاد اعتماد بیشتر و مشارکت بیشتر از جمله محاسن شمرده شده است.
سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: همانگونه که الکترونیکی شدن انتخابات سرعت را افزایش می دهد، باید دقت کرد تا امنیت آن بالا رود چون این سرعت در صورت وجود نقص یا خلا در سیستم می تواند منجر به سرعت در تخلف نیز بشود؛ لذا نیازمند اطمینان از ایجاد سیستم امنیتی خاص برای هر نظام انتخاباتی هستیم که لزوما باید از سیستم امنیتی دیگر کشورها متفاوت بوده و اختصاص به سیستم مخابراتی همان کشور داشته باشد.
وی ادامه داد: امروزه آنچه از آن به عنوان انتخابات الکترونیکی یاد می شود و در کشورهایی مانند برزیل، هند و فیلیپین اجرا می شود در دو مفهوم به کار می رود: اول انتخابات به وسیله دستگاه ها و ماشین هایی که وظیفه اخذ آرا، شمارش و تجمیع آرا را بر عهده دارند و دوم علاوه بر انجام این مراحل، اخذ رای اینترنتی یا (e-voting) را نیز انجام می دهند.
وی افزود: آنچه در کشور عزیز ما قرار است انجام شود، مرتبه اول یعنی انتخابات الکترونیکی به مفهوم اخذ، شمارش و تجمیع آرا به وسیله دستگاه های الکترونیکی است که مرحله آخر آن از سال های ۸۰ به بعد در شورای نگهبان انجام شده است. مرحله تجمیع آرا به دلیل اینکه امری است تخصصی و محدود به زمان خاصی نیست، می تواند با دقت انجام گیرد و در این مرحله رای دهندگان وظیفه ای بر عهده ندارند. آنچه در این روش مهم است، موضوع احراز هویت رای دهندگان و اخذ آراست که نیازمند تبیین بیشتری است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :