آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1890
تاریخ انتشار : 17 مهر 1390 22:7
تعداد بازدید : 676

رییس کل بانک مرکزی:

خروج خاوری از کشور اشتباه بزرگی بود

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به موضوع تایید صلاحیت مدیرعامل سابق بانک ملی و سپس خروج وی از کشور گفت: در این خصوص دستوری نداده ام که در مورد آن احساس نگرانی داشته باشم.

 فارس- محمود بهمنی با اشاره به خروج خاوری از کشور پس از افشای ماجرای فساد مالی اخیر اظهار داشت:‌ رفتن خاوری از کشور اشتباه بزرگی بود و برای او متاسفم اما رسیدگی به این پرونده به صورت تمام عیار تا خشکاندن ریشه‌های این پدیده‌ تاسف بار باید ادامه یابد.
وی افزود: از هر کسی برای پیگیری این موضوع اصرارم بیشتر است و در این باره هیچ کوتاهی و مداهنه را جایز نمی‌دانم.
رییس کل بانک مرکزی در مورد تعیین صلاحیت مدیرعامل سابق بانک ملی یادآور شد: در این زمینه نهادهای مختلفی نظر دادند و ما بر اساس نظرات آنها روال قانونی موجود بانک مرکزی را طی کردیم. دستگاه‌های ذی‌ربط در مورد تایید صلاحیت‌های عمومی و خاص نظر می‌دهند.
به گفته بهمنی، در بانک مرکزی صرفا در مورد تجربه و تخصص بانکی چارچوب قانونی داریم و بر اساس آن نظر می‌دهیم، هر نهاد مسوول تصمیمات و نظراتی است که اعلام کرده و بر اساس آن تصمیم‌گیری شده است.
بهمنی افزود: در این زمینه انتظار پیش‌بینی آینده را نداریم هر کسی باید پاسخگوی امضا و تصمیمات خود باشد.

خاوری در کانادا تصمیم به سکوت گرفت
اظهار نظر ها درخصوص پرونده اختلاس در حالی است که  یک فرد ساکن ویلای خاوری در تورنتو در پاسخ به درخواست خبرنگار روزنامه استار برای مصاحبه با خاوری گفت که محال است وی در مورد اتهامات مربوط به اختلاس یا فعالیت خود در بانک سپه سخن بگوید.
 روزنامه استار چاپ کانادا طی گزارشی در مورد فرار خاوری، مدیرعامل سابق بانک ملی  از ایران تاکید کرده است که  اگر وی وارد آمریکا شود به دلیل نقض قوانین تحریمی این کشور  بازداشت می‌شود.
بر اساس این گزارش، خاوری علاوه بر بانک ملی ایران پیشتر در بانک سپه نیز پست مدیریتی داشته است. بانک سپه در سال ۲۰۰۷ به اتهام کمک به برنامه‌های هسته‌ای ایران در فهرست سیاه سازمان ملل قرار گرفت.

بانک‌‌ها برای شناسایی اموال «گروه آریا» همکاری کنند
همچنین وزیر اقتصاد با بیان اینکه اصلاح مقررات بانکی در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار گرفته است، از بانک‌ها و همچنین سازمان‌های حسابرسی، مالیات و گمرک خواست همکاری لازم را با قوه قضاییه برای شناسایی اموال گروه آریا داشته باشند.
دیروز در  جلسه ویژه بررسی طرح تحول بانکی و تقویت نظارت بر عملکرد بانک‌ها که با حضور مدیران عامل بانک‌ها‌ی دولتی و نیمه دولتی رییس کل بانک مرکزی در دفتر وزیر اقتصاد و دارایی برگزار شد،سید شمس الدین حسینی با اشاره به ضرورت تقویت نظارت بر عملکرد بانک‌ها اظهار داشت: بانک‌ها باید نظارت درون بانکی را تقویت و همچنین نهادهای بازرسی و حساب‌رسان باید به دقت صورت‌های مالی بانک‌ها را بررسی کنند.
وزیر اقتصاد بر همکاری کامل بانک‌ها با قوه قضاییه تاکید کرد و گفت: همه مدیران عامل بانک‌ها باید اطلاعات لازم را با شفافیت کامل در اختیار قوه قضاییه قرار دهند.
وی افزود: سازمان امور مالیاتی، گمرک و سازمان حسابرسی هم باید همکاری کامل با قوه قضاییه داشته باشند تا اموال گروه آریا مشخص شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :