آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189065
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1395 10:24
تعداد بازدید : 820

هوش مصنوعی به کمک آتش نشانان می آید

دانشمندان ناسا و وزارت امنیت داخلی آمریکا یک سیستم هوش مصنوعی ساخته اند که می تواند اطلاعات را درباره موقعیت های اورژانسی جمع آوری کند و تیم امدادگران را هدایت کند.

ایسنا- هرچه یک آتش نشان اطلاعات بیشتری درباره محل حادثه داشته باشد، عملکرد بهتری را نمایش خواهد داد. اما متاسفانه کار رصد و پردازش سریع این اطلاعات به ویژه در شرایط پرفشار، کاری دلهره آور است.
اکنون محققان آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا و وزارت امنیت داخلی آمریکا به دنبال کاهش بخشی از وظایف سنگین امدادگران با ساخت یک سیستم یادگیری ماشینی جدید هستند که اطلاعات موقعیت را جمع آوری می کند و داده های مرتبط و توصیه ها را به تیم آتش نشانی ارایه می دهد.
تجهیزات به منظور کمک به امدادگران اولیه برای نجات ایمن و موثر جان افراد و کاهش آسیب ها به طور مستمر در حال ارتقا هستند که از آن جمله می توان به دستگاه هایی پرداخت که آتش نشان ها را به وسیله ارتعاش یا تصویربرداری حرارتی در ساختمان های آکنده از دود هدایت می کنند.
سیستم هوش مصنوعی «دستیار درک داده از طریق استدلال، استخراج و ساخت» (AUDREY) که به عنوان بخشی از برنامه نسل آینده امدادگران اولیه ایجاد شده، به منظور هماهنگ کردن این نوع فناوری ها طراحی شده است. این سیستم که با اینترنت اشیا ادغام شده، برای اتصال به دستگاه های پوشیدنی و حسگرها در یونیفرم های امدادگران طراحی شده است تا داده ها را تحلیل کنند و اطلاعات مربوطه را به اعضای تیم برای افزایش آگاهی موقعیتی ارسال کنند.
موقعیت هر امدادگر توسط GPS یا دستگاه های دیگر مانند کفش موقعیت یاب دیجیتالی قابل پیگیری است و حسگرهای درون لباس امدادگران می توانند تمرکز مواد شیمیایی خطرناک و گازهای موجود در هوا را به همراه دمای مناطق مختلف ساختمان تشخیص دهند. 
از سوی دیگر، تصاویر ماهواره ای موقعیت می توانند به تیم در شناسایی مسیرشان کمک کنند. درنهایت همه این اطلاعات از طریق تلفن همراه یا نمایشگرهای بالاسری به امدادگران انتقال می یابد.
برای این کار، مقادیر زیادی از داده باید بی درنگ پردازش شوند که برای کاربر انسانی ممکن نیست، اما سیستم مبتنی بر رایانش ابری AUDREY  می تواند آن را انجام دهد. همچنین این سیستم می تواند با گذشت زمان به یادگیری بپردازد و با دقت بیشتری درباره سوانح آینده پیش بینی و توصیه کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :