آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189071
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1395 10:31
تعداد بازدید : 719

کلاهبرداران فروش کالاهای ممنوعه شاکی ندارند!

سرپرست اداره تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا با بیان اینکه کانال ها و صفحات فروش کالا و خدمات در شبکه های اجتماعی هر روز افزایش می یابد، گفت: کاربران فریب این تبلیغات را نخورند و در دام بزهکاران و کلاهبرداران سایبری نیفتند.

پلیس فتا- سرگرد حمید کیانی افزود: کسب وکارهای اینترنتی سازوکار مشخصی دارد و فروشگاه های فعال در زمینه خرید و فروش اینترنتی باید نشان اعتماد الکترونیکی از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی دریافت کنند. این در حالی است که تبلیغات انجام شده در شبکه های اجتماعی از سوی کانال ها و صفحاتی صورت می گیرد که در برخی مواقع نشان نماد اعتماد الکترونیکی ندارند.
کیانی افزود: با توجه به نداشتن نماد اعتماد الکترونیکی بهتر است کاربران فریب تبلیغات این کانال ها و صفحات را در شبکه اجتماعی نخورند و از این دست کانال ها خرید نکنند؛ چراکه بزهکاران سایبری با استفاده از تبلیغات غیرواقعی و دروغین در این کانال ها و صفحات شبکه های اجتماعی کاربران را به خریداری اجناس صوری خود ترغیب می کنند.
وی گفت: پس از جلب اعتماد کاربران، مبالغ هنگفتی به بهانه فروش کالاهای نو یا دست دوم از آنها کلاهبرداری می کنند و پس از کلاهبرداری است که دیگر شما این کانال یا صفحه را در شبکه های اجتماعی مشاهده نمی کنید یا به تماس های شما پاسخی نمی دهند.
کیانی افزود: به دام انداختن کاربران در درگاه های جعلی و فیشینگ بانکی (فیشینگ به‎وسیله یک هکر یا حمله‎کننده برای دزدیدن اطلاعات حساس مانند نام کاربری، رمز عبور و رمز کارت های اعتباری استفاده می‎شود در این حالت حمله‎کننده وانمود می کند یک شخص یا یک سازمان مورد اعتماد است.) یکی دیگر از شگردهای بزهکاران و کلاهبرداران سایبری است که در شبکه‎های اجتماعی تبلیغ فروش کالا یا خدمات می کنند. همچنین ارسال کالای تقلبی یا دست دوم برای خریدار یا نفرستادن کالا از سوی این کانال ها و صفحات از دیگر شگردهای این افراد است.
وی با بیان اینکه بخش زیادی از کالاها و خدمات تبلیغ شده در کانال ها و صفحات شبکه های اجتماعی کالاها و خدمات ممنوعه است، گفت: این شگرد باعث می شود خریداران این دست کالاها و خدمات اقدام به شکایت علیه این کانال ها و صفحات دروغین و جعلی نکنند و در پی شکایت نکردن کاربران از اعمال مجرمانه این کانال ها و صفحات شاهد هستیم که آنها آزادانه اعمال مجرمانه خود را برای دیگر کاربران اجرا می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :