آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189072
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1395 10:32
تعداد بازدید : 1031

با وجود آماده‌سازی چند شرکت برای میزبانی داده‌ها از سوی دولت

مدیر تلگرام دوباره حضور در ایران را تکذیب کرد

با وجود صحبت مقامات کشورمان درباره انتقال سرورهای تلگرام به ایران، مدیر این شرکت بار دیگر این موضوع را تکذیب کرد.

فناوران- روز یکشنبه مراسم آغاز به کار نخستین دیتاسنتر ابری بخش خصوصی در شرکت افرانت، تحت تاثیر انتقال سرورهای تلگرام به ایران قرار گرفت. در آن مراسم فریدون قاسم‏زاده، مدیرعامل شرکت افرانت گفت: برای برخی شرکت‎ها ازجمله تلگرام انتقال سرور به ایران الزامی شده و این شرکت ها ملزم هستند تا پایان سال سرور خود را در ایران مستقر کنند. دولت ایران هم چند شرکت ازجمله افرانت را برای میزبانی انتقال سرورهای تلگرام به ایران تعیین کرده است.
همین موضوع سبب شد تعداد زیادی پیام توییتری خطاب به پاول دوروف، بنیانگذار و مدیر تلگرام ارسال شود. دوروف که پیش از این هم بارها گفته بود هیچ قصدی برای انتقال سرورهای این شرکت به داخل ایران ندارد، در پاسخ به یکی از کاربران که از وی درباره انتقال سرورهای این شرکت به داخل ایران پرسیده بود نوشت: نمی دانم این اخبار از کجا منتشر می شود.
وی همچنین در پاسخ به کاربر دیگری که درباره میزبانی سرورهای تلگرام در ایران توسط شرکت افرانت پرسیده بود، گفت: نمی دانیم افرانت چیست.
این در حالی است که شورای عالی فضای مجازی پیش از این در خردادماه و در مصوبه ای به پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی خارجی یک سال فرصت داد تا سرورهای خود را به داخل ایران منتقل کنند و در غیر این صورت از ادامه فعالیت آنها جلوگیری خواهد شد.
 ابهام در توانایی میزبانی از سرورهای تلگرام
نکته دیگر درباره انتقال سرورهای تلگرام به ایران درباره توان فنی میزبانی از داده های این شرکت است.
دیتاسنتر شرکت افرانت در فضایی به وسعت 1500 مترمربع شامل سالن های سرور و تجهیزات زیرساخت با ظرفیت 20 هزار سرور ابری و ذخیره سازی 6 پتابایت اطلاعات ساخته شده است. البته به گفته مدیران این دیتاسنتر اگرچه دیتاسنتر ابری ظرفیت 20 هزار سرور ابری را دارد اما آغاز به کار آن با ظرفیت 2 هزار سرور خواهد بود.
حال این سوال پیش می آید که امکان انتقال اطلاعات زیاد سرور تلگرام در 6 پتابایت ظرفیت این دیتاسنتر وجود دارد؟ برخی اعلام کردند که با راه اندازی این دیتاسنتر هنوز امکان فنی و ظرفیت برای انتقال اطلاعات کابران ایرانی تلگرام به داخل فراهم نیست.
یکی از مدیران افرانت در پاسخ به این ابهام به فارس توضیح داد: قرار نیست سرور تلگرام به ایران منتقل شود، بلکه قرار است POP سرور (سرور میانی بین دو سرور) در ایران قرار بگیرد که پلات فرم (کدهای قالب اصلی و اطلاعات ثابت) را شامل می‎شود و سپس با هر بار اتصال به تلگرام اطلاعات ثابت نیاز به آپدیت کردن نداشته باشند و اطلاعات متغیر آپدیت شوند.
 هیاهو برای هیچ؟
آنچه از ظاهر ماجرا پیداست، این است که شرکت تلگرام همچنان هیچ قصدی برای انتقال سرورهایش به ایران ندارد. این در حالی است که دولت ایران نه تنها ادامه فعالیت تلگرام را مشروط به انتقال سرورها کرده است؛ بلکه در حال فراهم کردن مقدمات فنی این کار است.
درواقع درحالی که تلگرام اعلام می کند قصد انتقال سرورهایش را به ایران ندارد، ما در حال آماده کردن انتقال دیتا و میزبانی از این شرکت هستیم.
نکته دیگر اینکه زمان تلگرام برای انتقال سرور به خاک ایران در خردادماه سال آینده و در اوج رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوی به پایان می رسد و باید دید اگر این شرکت شرط شورای عالی فضای مجازی را نپذیرد، آیا دولت در چنین زمانی اقدام به فیلتر این پیام رسان خواهد کرد یا نه؟
همچنین مشخص نیست بر سر ده ها پیام رسان دیگری که در دنیا فعال هستند و قاعدتا سرورهای شان را به ایران منتقل نمی کنند، چه خواهد آمد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :