آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189073
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1395 10:34
تعداد بازدید : 973

طرح جمع‌آوری تجهیزات رایانه‌ای قاچاق در کشور آغاز شد

پلمب واحدهای عرضه کننده کالای قاچاق

معضل عرضه کالاهای قاچاق و غیراستاندارد سال هاست گریبان بازار کالاهای گوناگون و ازجمله بازار کامپیوتر را گرفته است.

تسنیم- معضلی که ارایه راهکارهای موقتی و گاه و بی گاهی که تا کنون برای رفع یا حتی محدود کردن آن در نظر گرفته شده است، همچنان وجود دارد.
حال اتحادیه که بارها پیش از این نسبت به عرضه کالاهای قاچاق به فعالان صنفی هشدار داده بود، دوباره وارد عمل شده و اعلام کرده است که برنامه های جدید و جدی تری برای مقابله با کالاهای قاچاق در بازار دارد. براساس اعلام اتحادیه فناوران رایانه، واحدهای صنفی مرتبط با فروش رایانه و تجهیزات کامپیوتری مکلف به خرید کالا با فاکتور رسمی هستند، در غیر این صورت براساس ماده مکرر قانون مبارزه با کالای قاچاق با آنها برخورد می شود. 
همچنین بر اساس ماده 18 مکرر قانون مبارزه با کالای قاچاق و طبق ماده 62 قانون نظام صنفی، خرید، فروش، حمل و نگهداری کالای قاچاق جرم است.
در این راستا به تمام فعالان این صنف اعلام شده است که همه کالاهای خریداری‎شده که در واحد صنفی موجود است، باید دارای فاکتور رسمی باشد. همچنین افرادی که مبادرت به واردات کالا می کنند، لازم است تمام کالاهای آنها چه در انبار و چه در واحد صنفی دارای کد رهگیری گمرک باشد.
براساس این گزارش، همه اعضای این صنف موظف به همکاری با بازرسان و ماموران نیروی انتظامی هستند و مسوول واحد صنفی باید همه مدارک لازم را در اختیار ماموران قرار دهد؛ چراکه همکاری با ماموران مطابق با قانون بوده و عدم همکاری اعضا جرم محسوب می شود و دیگر جایی برای شکایت وجود نخواهد داشت.
براساس اتحادیه فناوران رایانه استان تهران، متاسفانه در کشور ما عده ای با فروش کالای قاچاق و دستیابی به سودهای غیرقانونی و کلان، باعث بدنامی واحدهای صنفی قانونمند و فعال صنفی شده که تمامی حقوق قانونی دولت و اتحادیه را پرداخت و از راه حلال و قانونی کسب سود می کنند.
با توجه به اینکه مردم بیشترین آسیب را از قاچاق کالا می بینند، اعضای این اتحادیه می توانند در صورت مشاهده چنین افراد سودجویی از طریق ایمیل اتحادیه یا شماره ریاست اتحادیه، مراتب را به اطلاع برسانند تا با برخورد قانونمند حق دیگران زایل نشود.
همچنین قرار بر این است که براساس این دستورالعمل، از ابتدای شهریور سال 95 کالا بدون کد رهگیری از اداره گمرک در انبار و واحدها وجود نداشته و کالای قاچاق بدون مدارک به شهرستان ها ارسال نشود. همچنین هیچ کالایی  توسط پیک موتوری و بدون مدارک مربوط جابه جا نشود.
ماده 18 مکرر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به شرح زیر است:
«نگهداری، عرضه یا فروش کالا و ارز قاچاق موضوع ماده (18) این قانون حسب مورد توسط واحدهای صنفی یا صرافی ها تخلف محسوب و مرتکب علاوه بر ضبط کالا و ارز به ترتیب زیر جریمه می شود:
الف ـ مرتبه اول: جریمه نقدی معادل دو برابر ارزش کالا یا بهای ریالی ارز قاچاق
ب ـ مرتبه دوم: جریمه نقدی معادل چهار برابر ارزش کالا یا بهای ریالی ارز قاچاق
ج ـ مرتبه سوم: جریمه نقدی معادل شش برابر ارزش کالا یا بهای ریالی ارز قاچاق و نصب پارچه یا تابلو بر سردر محل کسب به عنوان متخلف صنفی و تعطیل محل کسب به مدت شش ماه».


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :