آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189076
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1395 10:40
تعداد بازدید : 772

گزارش شاپرک از وضعیت ابزارهای پرداخت در کشور

تهرانی ها در صدر کاربران پرداخت الکترونیکی هستند

براساس داده های موجود در سایت اینترنتی شرکت شاپرک تا پایان سال ۱۳۹۴ در مجموع ۳۳۰ میلیون انواع کارت پرداخت صادر شده است و از این میزان ۱۱۱ میلیون کارت که حدود ۶/۳۳ درصد از کل کارت ها بود، در استان تهران و ۲۱۹ میلیون مابقی در سایر استان ها صادر شده است. تعداد دستگاه های خودپرداز کشور نیز حدود ۴۴ هزار دستگاه بود که از بین این تعداد ۱۱۶۳۰ خودپرداز در استان تهران و ۳۲۳۵۱ خودپرداز در سایر استان ها فعال بود؛ بنابراین از نظر دستگاه های خودپرداز نیز استان تهران سهم ۴/۲۶ درصدی دارد و بنابراین در این استان سرانه کارت به ازای خودپرداز نسبت به سایر استان ها بالاتر است.

بانکداری الکترونیک- با نگاهی به تعداد پایانه شعب در سال گذشته، در مجموع در 31 بانک کشور 71566 پایانه فعال بوده است که از بین آنها 25721 پایانه در شعب مستقر در استان تهران و 55845 پایانه در شعب مستقر در سایر استان ها خدمات رسانی کردند؛ بنابراین 22 درصد از تعداد کل پایانه شعب در استان تهران مستقر است.

تعداد کارت های صاده در کشور و سهم بانک ها
همان طورکه ذکر شد، در استان تهران 111 میلیون قطعه از انواع کارت صادر شده است که بیشترین سهم را بانک صادرات ایران با 14 درصد و حدود 15 میلیون کارت دارد. 
بانک های ملی و ملت نیز هرکدام با تعداد حدود 14 میلیون کارت که 12 درصد از کل کارت های صادرشده در استان تهران را تشکیل می دهد، در رتبه دوم قرار دارند و پس از آن بانک های پارسیان، سپه و اقتصاد نوین به ترتیب با تعداد 13، 11 و 9 میلیون قطعه در رتبه های بعدی قرار دارند. از سوی دیگر، بانک های خاورمیانه، توسعه صادرات، تجارت، صنعت و معدن، موسسه اعتباری توسعه و بانک ایران زمین کمترین سهم را از کارت های صادرشده در این استان داشتند. این بانک ها به ترتیب 18، 33، 33، 55، 104 و 149 هزار قطعه از کارت های موجود در این استان را صادر کرده اند که در مجموع کمتر از نیم درصد از کل کارهای صادرشده را تشکیل می دهد.

 سهم  بالای بانک‎های قدیمی در شهرستان‎ها 
در سایر استان ها کمی ترکیب کارت ها متفاوت است. سهم کارت های بانک های بزرگی چون صادرات، ملت، سپه، کشاورزی، رفاه و مسکن در سایر استان ها افزایش یافته است و در مجموع این 6 بانک به همراه بانک ملی80 درصد از کارت های موجود در دست مردم را صادر کرده اند. بااین حال سهم کارت های بانک ملی در سایر استان ها ثابت بوده اما سهم بانک پارسیان کاهش قابل توجه 8 درصدی را نشان می دهد. بانک انصار نیز در سایر استان ها 3 درصد سهم بیشتری از کارت ها را نسبت به استان تهران صادر کرده است. در سایر استان ها نیز بانک های توسعه صادرات، تجارت و خاورمیانه کمترین تعداد کارت صادرشده را داشتند.

 سهم بانک ها از تعداد خودپردازهای فعال کشور
تعداد خودپردازها در سراسر کشور دارای ترکیب متنوع تری هستند و کمتر بانکی دارای سهم کمتر از 2 درصد است. بااین حال در استان تهران بیشترین تعداد خودپرداز به ترتیب مربوط به بانک های ملی، صادرات، سامان، ملت و تجارت است که در مجموع 43 درصد از کل تعداد خودپردازهای این استان را تشکیل می دهد. 
مشاهده می شود که بانک تجارت برخلاف تعداد کارت ها، در خودپردازها سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است. بانک صادرات نیز برخلاف کارت های صادرشده، سهم کمتری را در تعداد خودپرداز در این استان به خود اختصاص داده است. 
در سایر استان ها رقابت بین بانک ها از نظر خودپردازها کمتر شده و بانک های ملی، صادرات، ملت و تجارت 48 درصد از خودپردازها را به خود اختصاص داده اند. سهم تعداد خودپرداز بانک های کشاورزی، رفاه، سپه، مسکن، تجارت و به خصوص بانک ملت در سایر استان ها نسبت به تهران بیشتر بوده است. 
همچنین بانک های پارسیان، سامان، دی، اقتصاد نوین، پاسارگاد و در مجموع عمده بانک های خصوصی سهم بسیار کمتری از تعداد خودپردازها را در سایر استان ها دارند. 

 سهم بانک ها از تعداد پایانه شعب فعال در کشور
تعداد پایانه شعب در استان تهران با غلبه بانک ملی همراه است که این بانک به تنهایی با 4496 پایانه، 29 درصد از کل تعداد پایانه ها را به صورت فعال در شعب خود دارد. بانک صادرات، مسکن و ملت نیز در رتبه های بعدی قرار داشته و در مجموع این چهار بانک 58 درصد از تعداد پایانه ها را در استان تهران در اختیار دارند. تنها بانک کارآفرین طبق گزارش های همان بانک، هیچ پایانه ای در شعب خود ندارد. بانک های توسعه صادرات، صنعت و معدن، قرض الحسنه مهر ایران و خاورمیانه نیز کمترین تعداد پایانه شعب را در استان تهران در اختیار دارند. 
در سایر استان ها سهم بانک ها از تعداد پایانه متفاوت از استان تهران است. پست بانک ایران در سایر استان ها سهم قابل توجه 12 درصدی را در اختیار دارد که نسبت به استان تهران 10 درصد بیشتر است. سهم تعداد پایانه بانک کشاورزی نیز در سایر استان ها دو برابر استان تهران است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :