آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189081
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1395 10:48
تعداد بازدید : 1420

شامد، راهکار مرکز رسانه های دیجیتال برای حفظ مالکیت معنوی

رییس مرکز فناوری اطلاعات رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین رونمایی از دستاوردهای گروه نشر دیجیتال و تجلیل از برترین ناشران دیجیتال سه ماه نخست سال این حوزه گفت: ساماندهی محتوای دیجیتال در سراسر کشور به عنوان اصولی ترین و حیاتی ترین هدف مرکز تعریف شده است.


فناوران- مرتضی موسویان گفت: از اصلی ترین دغدغه های فعالان نشر دیجیتال مقوله مالکیت معنوی و ایجاد ساختارها و چارچوب ها برای پشتیبانی از این مهم است. شابک کتاب شامل شناسنامه تولیدکنندگان آن یعنی نویسنده، ناشر و مترجم است. 
رییس مرکز رسانه های دیجیتال درباره طرح شامد گفت: کد یونیک شامد در ابتدای مهر رونمایی خواهد شد. دلیل وقفه این رونمایی بحث زیرساخت نرم افزاری است که با پشتیبانی بخش خصوصی طراحی شده است.
 موسویان ادامه داد: پیش بینی شده که شامد در سه دقیقه اخذ شود. برای تشویق و بهره برداری از شامد به عنوان کلید پشتیبان مالکیت معنوی در نظر داریم تا در جشنواره هر ساله سرآمد، شامد به عنوان محور اصلی مطرح شد. رییس مرکز فناوری اطلاعات رسانه های دیجیتال گفت: جشنواره سرآمد براساس داوری مردم اجرا خواهد شد. کمیته علمی جشنواره با کمک کارشناسان دانشگاهی تشکیل شده تا شاخص هایی را به مردم معرفی کنند. ارتقای سواد رسانه ای مردم یکی از اهداف مهم مرکز در برگزاری این جشنواره است به عبارت دیگر هدف آشنایی غیرمستقیم مردم با مبانی تولید محتوای دیجیتال است. 
موسویان گفت: سواد رسانه ای با درآمد ناخالص ملی ارتباط مستقیم دارد به عبارت دیگر به هر میزان که سواد رسانه ای ارتقا پیدا کند، درآمد ناخالص ملی نیز افزایش خواهد یافت. مشارکت عمومی در ارتقای سواد رسانه ای موثر است. این کارشناس فناوری اطلاعات با بیان برگزاری جشنواره رسانه های دیجیتال و مسوولیت اجتماعی گفت: تا به امروز 100 چکیده مقاله برای این جشنواره ارسال شده است و اختتامیه آن همزمان با روز فرهنگ عمومی برگزار خواهد شد. در نظر داریم با تصویب شورای فرهنگ عمومی، برگزاری این جشنواره را به صورت دایمی در تقویم داشته باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :