آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189134
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1395 10:34
تعداد بازدید : 916

رییس اتحادیه صنف فناوران ریانه تهران اعلام کرد:

برخورد با عرضه‎کنندگان کارتریج‏های زیرپله‎ای

این روزها بخش عمده‏ای از بازار ایرانشهر را کارتریج‏های چینی تشکیل می‏دهد که یا مشابه کالای اصلی HP یا اسمبل شده در کارتون‎هایی متفاوت عرضه می‎شوند و از آنجایی که مصرف کارتریج در کشور بسیار بالاست، شرکت‎ها و فروشگاهای زیادی در این عرصه مشغول به فعالیت هستند که ساماندهی آنها تقریبا کار دشواری است.

فخری زارع
هرچند اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران از سه سال پیش اقدام به سروسامان دادن این بازار بزرگ کرد، اما کماکان بسیاری از کاست‎های کارتریج اصطلاحا به صورت زیرپله‎ای شارژ شده و به اسم کالای اصل به خریداران بی اطلاع فروخته می‎شوند.
در این رابطه با سیدمهدی میرمهدی کمجانی، رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران گفت‎و‎گو کرده‎ایم. او در این خصوص گفت: اتحادیه در ادامه ساماندهی بازار کارتریج در تلاش است تا سازمان های دولتی و خصوصی را که می خواهند تعداد زیادی کارتریج خریداری کنند، متقاعد کند که حتما از اتحادیه در رابطه با اصل بودن یا نبودن کارتریج استعلام بگیرند.

 برخورد اتحادیه با کارتریج‏های زیرپله‎ای
میرمهدی همچنین با بیان اینکه اکنون چهار مدل کارتریج عرضه می شود، گفت: بخشی از کارتریج های عرضه شده اورجینال هستند که بحثی روی آن نداریم. بخش بسیار زیادی از کارتریج‏ها نیز از چین وارد می شوند و به نام کارتریج طرح معروف هستند که مورد تایید اتحادیه است. 
وی افزود: بخش دیگر کارتریج هایی است که در ایران اسمبل می شوند. درواقع به صورت SKD  یا CKD تولید می شوند. اما مشکل اتحادیه فقط کارتریج های تقلبی است که به صورت زیرپله ای از تونر پر می شوند.
میرمهدی گفت: متاسفانه برخی از همکاران بی انصافی کرده و با جمع‎آوری کاست های دور ریخته شده کارتریج، آنها را شارژ کرده و می‎فروشند که قطعا اتحادیه با این متخلفان برخورد خواهد کرد.

 گرفتن استعلام از اتحادیه هنگام خرید کارتریج
رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران همچنین اعلام کرد: تمام سازمان های دولتی و خصوصی که می خواهند کارتریج خریداری کنند، می توانند اصل بودن یا نبودن آن را از اتحادیه استعلام کنند.
میرمهدی افزود: مدت زمان زیادی است که تولیدکنندگان و عرضه کنندگان کارتریج را شناسایی کرده ایم و در نظر داریم در جلسه ای رودررو با آنها صحبت کنیم.

 معرفی تولیدکنندگان کارتریج به سازمان ها
میرمهدی  در عین حال گفت: یکی از برنامه های اتحادیه برای ساماندهی بازار کارتریج این است که تولیدکنندگانی که از اتحادیه یا وزارت صنعت مجوز دارند، به سازمان های دولتی معرفی کنیم تا از آنها کالای موردنیاز خود را خریداری 
کنند.
وی در توضیح اینکه تولیدکنندگان کارتریج باید مجوز تولید اتحادیه را داشته باشند یا خیر، گفت: شرکت هایی که در تهران با شعاع 35 کیلومتری اتحادیه فعالیت می کنند، باید مجوز تولید اتحادیه را داشته باشند. اما شرکت هایی که در شهرک های صنعتی  هستند، باید مجوز وزارت صنعت را بگیرند و در حیطه اختیارات اتحادیه نیستند.
رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران افزود: خودم شخصا از خط تولید  تولیدکنندگانی که در شعاع 35 کیلومتری فعالیت می‎کنند، بازدید کرده‎ام.

 تولید کارتریج واقعی نیست
میرمهدی درخصوص تولید کارتریج در کشور گفت: تمام شرکت های تولیدی، کارتریج های چینی را در کشور اسمبل می کنند. به همین دلیل نمی توان ادعا کرد که تولید واقعی کارتریج داریم.
وی افزود: اما از آنجایی که سرمایه گذاری کرده و خط تولید SKD یا CKD راه اندازی کرده‎اند، از آنها حمایت می کنیم.
وی اضافه کرد: اکنون نیز برخی چینی‎ها خودشان آمده اند و بر اسمبل کالا نظارت 
دارند.

 کارتریج‎های طرح HP تقلبی نیستند
وی درباره اصل بودن یا نبودن کارتریج های طرح HP نیز گفت: این کارتریج ها تقلبی نیستند و مشکلی برای مصرف کننده ایجاد نمی کند.
وی با بیان اینکه اتحادیه این کارتریج ها را تایید می کند، گفت: اکنون افراد زیادی در بازار این محصول مشغول به فعالیت هستند که در کنار حمایت از تولیدکننده باید از آنها نیز حمایت کنیم.

 استاندارد کارتریج در ایران نداریم
میرمهدی در ادامه درخصوص استاندارد کارتریج گفت: کالاهای سرمایه ای مشمول استاندارد اجباری می شوند و از آنجایی که کارتریج کالایی مصرفی است، شامل استاندارد اجباری نمی شود.
وی افزود: درحال حاضر چین بزرگ ترین تولیدکننده کارتریج در جهان است و در تمام کشورها کارتریج های چینی  به چشم می خورند که استاندارد خاصی ندارند و فقط از نظر تعداد برگه چاپی با هم فرق می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :