آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189139
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1395 10:40
تعداد بازدید : 1092

«ایران کانکت» در مقابل اعتراض ها کوتاه آمد

حذف شرط انگلیسی

در پی انتقادات به شرایط برگزاری همایش ایران کانکت در ایران، وزارت ارتباطات با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: شرط تحریم نبودن افراد شرکت کننده در این همایش حذف شد.


فناوران- کنفرانس ایران کانکت 2016 قرار است در روزهای 16 لغایت 17 شهریورماه با میزبانی مشترک شرکت انگلیسی Capacity Media، وزارت ارتباطات ایران و شرکت ارتباطات زیرساخت برگزار شود. همچنین شرکت پارس سوپاله به عنوان کارگزار Capacity Media کارهای اجرایی این کنفرانس را در تهران انجام می دهد.
قرار است در این همایش محمود واعظی، وزیر ارتباطات، جواد آذری جهرمی مدیرعامل شرکت زیرساخت، حمیدرضا نیکوفر قایم مقام مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار، حسن شانه ساززاده رییس هیات مدیره شرکت شاتل، کان ترزی اوغلو مدیرعامل ترک سل، ژاک بونیفی مدیرعامل Transatel، احمد خوانساری به عنوان شریک Watson Farley & Williams و زانیار کمانگیر شریک بنیانگذار Griffon Capital سخنرانی کرده و راه های ورود و سرمایه گذاری در بازار ایران را به شرکت های خارجی حاضر در این سمینار ارایه کنند.
اما وجود یک شرط در قسمت ثبت نام این همایش جنجالی شد که براساس آن، مقامات و شرکت های ایرانی که در لیست تحریم های اتحادیه اروپا یا انگلستان قرار دارند، امکان ثبت نام در این همایش را ندارند. به این معنی که مقامات بلندپایه کشورمان که در فهرست تحریم ها هستند، اجازه حضور در محل برگزاری کنفرانس در تهران را نخواهند داشت!
 انتقادات تند مجلسی ها
این موضوع در دو روز گذشته با انتقادات تند نمایندگان مجلس و در صدر آنها علاالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی مواجه شد.
وی خواستار لغو همایش ایران کانکت۲۰۱۶ از سوی وزیر ارتباطات یا ملغی کردن شرط عدم ورود افراد در لیست تحریم شد و گفت: برگزاری چنین همایشی در پایتخت جمهوری اسلامی ایران پذیرفتن ظلمی است که سال ها به ناحق علیه ملت ما از سوی آمریکا و هم پیمانانش تحمیل شده است.
سیدحسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز گفت: برگزاری همایشی در تهران با حضور وزیر ارتباطات و منع ورود مسوولان ایرانی تحریم شده از سوی اروپا فاجعه آمیز است.
وی افزود: مقام معظم رهبری فرمودند ما توافق برجام را انجام دادیم که تحریم ها لغو شود و حداقل انتظار این است که محدودیت های تحریمی برداشته شود؛ اما به طور ناگهانی شنیده می شود که قرار است در تهران همایشی برگزار شود که در آن همایش تحریم ها به رسمیت شناخته می شود.
 پاسخ وزارت ارتباطات
در همین راستا سرانجام وزارت ارتباطات روز گذشته با انتشار بیانیه ای به انتقادات مطرح‎شده نسبت به همایش ایران کانکت پاسخ داد. در این اطلاعیه آمده است:
1- مجموعه كنفرانس هايي از 10 سال پيش در كشورهاي مختلف توسط يك شركت مجري غيردولتي انگلستان (Euromoney) درحال برگزاري است و سالانه دوبار در آسيا برگزار مي شود. در اين اجلاس مديران ارشد شركت هاي فعال در حوزه ICT گرد هم آمده و آخرين اطلاعات پيرامون نوآوري ها و فناوري هاي نوين اين حوزه و همچنين معرفي پتانسيل هاي موجود براي سرمايه گذاري در حوزه ICT مطرح مي شود با توجه به اينكه نمايندگان كشورمان نيز در اين اجلاس حضور داشته اند و امسال يكي از اين كنفرانس ها به منظور كسب سهم از بازار منطقه اي و بين المللي براي جمهوري اسلامي ايران به نام Iran connect در تهران برگزار خواهد شد.
2- با توجه به حضور كارشناسان و شركت كنندگان بين المللي در اين همايش، هماهنگي لازم با مبادي ذيربط صورت گرفته و نهادهاي مرتبط در جريان برگزاري اين همايش هستند.
3- اين كنفرانس به عنوان فرصتي مناسب براي همكاري ها و سرمايه گذاري هاي بين المللي در حوزه ICT و همچنين استفاده بهينه از ظرفيت ترانزيت ديتا و ايجاد درآمد ملي است و حضور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و ریيس هيات مديره و مديرعامل شركت ارتباطات زيرساخت به عنوان سخنران در اين همايش مطرح شده و وزارت ارتباطات برگزاركننده اين همايش نیست.
4- اين همايش صرفا رويكرد فني- اقتصادي داشته و به هيچ وجه همايش سياسي نيست؛ لذا هيچ يك از مقامات سياسي يا نظامي درخواست حضور در اين همايش را نداشته اند.
لذا طرح و ربط برگزاري اين همايش به عدم امكان حضور برخي فرماندهان سرافراز كشورمان منطقي و اخلاقي نیست البته به منظور رفع هرگونه شائبه اي، اين شرط شركت مذكور حذف شد.
5- قطعا همايش هاي فني و اقتصادي بين المللي در جمهوري اسلامي ايران و معرفي توانمندي هاي كشور در شرايط فرصت هاي به دست آمده پس از برجام، مؤيد رويكرد صحيح دولت براي دستيابي به ظرفيت هاي اقتصادي جديد بين المللي براي كشور در خلال پروژه هاي بزرگ تكنولوژيك است و سليقه هاي مخالف دولت در رقابت هاي سياسي بايد به حفظ مصالح كشور توجه داشته باشد.
 تماس وزیر ارتباطات و رضایت بروجردی
اما انتشار این بیانیه تنها اقدام وزارت ارتباطات برای کاستن از فشارها نبود و دیروز وزیر ارتباطات در گفت وگو با رییس کمیسیون امنیت ملی از لغو قرار منع حضور مسوولان و شرکت های تحریم شده در همایش ایران کانکت۲۰۱۶ 
خبر داد.
واعظی، وزیر ارتباطات در تماس تلفنی با بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی گفت: در پی اخبار منتشرشده در این خصوص و تاکید کمیسیون امنیت ملی و ریاست آن برای حذف شرط ذکرشده درباره همایش، این مهم صورت گرفته و  موضوع حضور در اجلاس هیچ ارتباطی با شرکت های تحریمی در این عرصه نخواهد داشت.
رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي نیز گفت: به دنبال حذف شرط شركت برگزاركننده همايش «ايران كانكت» از سوي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، اين كنفرانس شهريور ماه با حضور همه فعالان اين عرصه برگزار مي شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :