آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189144
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1395 10:48
تعداد بازدید : 851

راه اندازی بارنامه الکترونیکی برای مبارزه با قاچاق

تبادل الكترونيكی اطلاعات ميان انبارهای سازمان بنادر و گمرك با هدف مبارزه با قاچاق كالا آغاز شد.

میزان- براساس برنامه جدید گمرک در مبارزه با قاچاق کالا در گام اول قبض انبار الكترونيك انبارهای طرف قرارداد با سازمان بنادر و دريانوردی از طريق سامانه جامع گمركی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در منطقه ويژه شهيد رجايی به بارنامه متصل شد.
با فراهم شدن اين امكان، خروج كانتينرهای موضوع بارنامه های اظهاری به گمرك بعد از صدور پروانه های الكترونيكی از محوطه های بندری و انبارهای طرف قرارداد با سازمان بنادر و دريانوردی امكان پذير خواهد بود. دريافت الكترونيكی اين اطلاعات در راستای پوشاندن خلاء موجود و با توجه به مدل تبادل داده سازمان جهانی گمرك بر مبنای دريافت اطلاعات بارنامه ها از مبدا انجام می شود و با اجرايی شدن اين برنامه، تله های الكترونيكی گمرك برای مبارزه با قاچاق كالا تكميل خواهد شد.
اين اقدام پس از آن صورت می گيرد كه با بررسی دقيق پرونده باند بزرگ قاچاق كالا توسط كارشناسان مجرب و مورد وثوق گمرك جمهوری اسلامی ايران مشخص شد افراد متخلف بدون اظهار كالا و تنظيم اظهارنامه در گمرك، اقدام به خروج كالای بارنامه های غيرمرتبط با بيجك های صوری و ساختگی از انبارها کرده اند و علت اصلی اين امر عدم اتصال سيستم انبارها به بارنامه الكترونيك بوده است. در اين خصوص سعيدنژاد، مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردی به انبارهای فعال در منطقه ويژه اقتصادی شهيد رجايی دستور صريح داده تا با گمرك برای تبادل الكترونيكی اطلاعات همكاری کنند.براساس این گزارش، در گام بعدی با همكاری مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردی دريافت اطلاعات تالی تخليه از اپراتورهای تخليه و بارگيری سازمان بنادر و دريانوردی در دستور كار گمرك قرار می گيرد و در مراحل نهايی رهگيری كالا به محض تخليه كشتی تكميل خواهد شد.
 برنامه اصلی گمرك دسترسی به مانيفست بار كشتی ها يا اصطلاحاً كريرها در زمان تخليه بار و صدور تالی است و اين موضوع در دستور كار گمرك قرار دارد. مانيفست كشتی فهرست كل كالاهای موجود در كشتی است كه در اختيار ناخدای هر كشتی بوده و در زمان تخليه از روی مانيفست كشتی، اصطلاحاً تالی تخليه صادر می شود و سپس به چندين بارنامه و هر بارنامه به نام يك شخص تقسيم می گردد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :