آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189147
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1395 10:51
تعداد بازدید : 893

بورس ایران همچنان الکترونیکی نیست

بورس یکی از بازارهای مالی است که به واسطه نوع عملکردش در اقتصاد به عنوان یکی از شفاف‎ترین بازارها هم در دنیا شناخته می‎شود. بازار بورس ایران هم درحال حاضر نسبت به سایر بازارهای مالی از چنین وضعیتی برخوردار است اما اگر قصد مقایسه آن را با بازارهای بورس جهان را داشته باشیم، میزان شفافیت در بورس ایران پایین‎تر است.


منصور اولی
هرچند بخشی از این عدم شفافیت در بازار بورس ایران نشات گرفته از ساختار غیرشفاف اقتصاد ایران است؛ اما بخشی از آن هم به دلیل تعلل مدیران بورسی در حوزه به کارگیری ابزارهایی برای افزایش شفافیت در این بازار است. در هفته‎های اخیر برای مثال شاهد اعترض‎های زیادی نسبت به درز برخی اطلاعات حساس و تاثیرگذار روی معامله‎ها به سمت برخی مشتریان بورس بودیم که البته از سوی مدیران بورس هم رد نشد؛ اما قول دادند که از تکرار آن جلوگیری می‎شود. 
یکی از مهم‎ترین ابزارهایی که دنیای امروز را به سمت شفافیت سوق داده است، تکنولوژی‎های نو است که در سطح اجتماعی نمود آن را در گسترش شبکه‎های اجتماعی و فشارهایی که روی سیاست و اجتماع برای رفتن به سمت شفافیت وارد کرده است، می‎بینم. همه ما دیده‎ایم که وقتی شخصیتی بخواهد پنهان کاری کند، در این جهان شیشه‎ای چگونه دستش رو می‎شود. به نظر می‎رسد تالار شیشه‎ای بورس هم برای زدودن غبارهای نشسته بر آن باید از تکنولوژی‎های نو بهره بگیرد. 
بر کسی پوشیده نیست که در سال‎های اخیر خصوصا دو سال گذشته مدیران بورسی تلاش‎هایی برای حرکت بازار سرمایه به سمت الکترونیکی شدن کرده‎اند؛ اما به همان میزان هم بر کسی پوشیده نیست که بازار سرمایه ایران راه درازی تا الکترونیکی شدن دارد. با توجه به تعداد کم کارگزاری‎های بورسی، گستره جغرافیایی و از همه مهم‎تر نبود شفافیت لازم در بورس کشور، ضروری است که بازار سرمایه ایران یک حرکت انقلابی را به سمت الکترونیکی شدن آغاز کند. شاید یکی از مهم‎ترین اقداماتی که مدیران جدید بورس باید به سرعت در دستور کار قرار دهند، همین مساله مهم الکترونیکی شدن بازار سرمایه است. البته باید دقت داشت که الکترونیکی شدن بورس تنها به معنای راه‎اندازی معاملات آنلاین نیست. تمام ارکان در بازار سرمایه خصوصا بخش‎های نظارتی باید الکترونیکی شوند تا بتوان به میزانی از شفافیت در این بازار که متناسب با استانداردهای جهانی باشد، دست یافت. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :