آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189348
تاریخ انتشار : 31 مرداد 1395 10:40
تعداد بازدید : 704

این کرم نور می خورد و بار می برد

محققان دانشگاه ورشو موفق به ساخت روبات ریزی شده اند که فقط 15 میلی متر طول دارد، اما می تواند 10 برابر وزن خود را حمل کند.

Engadget- همیشه ساخت روبات نرم یکی از چالش های اصلی مهندسان روباتیک بوده است؛ زیرا این روبات ها نیاز به قطعاتی دارند که در روبات های سخت دیگر به کار نمی رود. چالش برانگیزتر از این موضوع، قابلیت تحرک این روبات هاست که با وجود ابعاد کوچکی که دارند، می توانند حرکت کنند. 
گفتنی است که روباتیک نرم زیرمجموعه ای از علم روباتیک است که به جای ساخته شدن با مواد سخت، از مواد نرم و شکل پذیری مانند سیلیکون، پلاستیک، پارچه و لاستیک ایجاد می شود. این نوع روبات ها می توانند با محیط تعامل کنند و با توجه به شرایط، اندازه خود را تغییر دهند یا به طور کلی تغییر شکل دهند.
گروهی از محققان دانشکده فیزیک دانشگاه ورشو موفق به ساخت یک میکروماشین نرم ۱۵ میلی متری شده اند که برای حرکت تنها به نور نیاز دارد. محققان این روبات را از بلورهای الاستومرهای مایع (LCEs) درست کرده اند. بلورهای الاستومر مواد هوشمندی هستند که وقتی در معرض نور مرئی قرار می گیرند، تغییر شکل می دهند. 
در زیر منبع نور، بدنه این روبات شبیه به خون آشام می شود و با حرکات موج گونه رو به جلو حرکت می کند. درواقع، وقتی نور مرئی بر مواد تشکیل دهنده روبات می تابد، با تغییر شکل بلورهای الاستومر به نظر می رسد که این روبات کوچک می تواند رو به جلو حرکت کند.
مهندسان دانشگاه ورشو نام این روبات را کاترپیلار گذاشته اند و آن را شروعی بر ساخت روبات های نرم اعلام کردند و معتقدند در آینده نزدیک می توان روبات هایی تولید کرد که توانایی پرواز یا شنا داشته باشند.
به گفته پژوهشگران، این روبو-کاترپیلار می تواند از سطوح شیب دار بالا برود و وارد فضاهای کوچک شود، حتی قادر است اشیایی که ۱۰ برابر از خودش بزرگ تر هستند را حمل کند. این روبات کوچک می تواند در محیط های چالش برانگیز برای تحقیقات علمی استفاده شود. حتی شاید بتوان با اتصال دوربین یا میکروفون به آن، به عنوان ابزار جاسوسی از آن استفاده کرد. با این وجود اگر برای برخی از کاربردهای خاص اندازه این روبات خیلی کوچک باشد، محققان می توانند روشی اتخاذ کنند و آن را اندکی بزرگ تر بسازند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :