آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189520
تاریخ انتشار : 2 شهریور 1395 10:23
تعداد بازدید : 1195

هوشمندسازی شهرها نیازمند قانون حمایت دولت و مشارکت خصوصی ها

دومین همایش زیرساخت و فرصت های سرمایه گذاری شهر هوشمند روز گذشته در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد آغاز شد. این همایش امروز به پایان می رسد و قرار است در مراسم اختتامیه، ضمن معرفی ایده های برتر در حوزه خدمات شهری، هوشمندترین شهرهای ایران نیز معرفی شوند. گزارش مراسم افتتاحیه را می خوانید.

علی اصلان شهلا
 قول حمایت دولت
معاون رییس جمهور و رییس سازمان امور اداری و استخدامی در آیین افتتاحیه دومین همایش زیرساخت و فرصت های سرمایه گذاری شهر هوشمند گفت: دولت از شهرداری ها و بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در حوزه شهر هوشمند و ارایه خدمات الکترونیکی به مردم حمایت می کند.
جمشید انصاری افزود: اراده دولت تدبیر و امید بر توسعه دولت الکترونیکی و هوشمندسازی اداری است و در این راه، برنامه جامع اصلاح نظام اداری در حال اجراست و پروژه ها و طرح های مشخصی در این خصوص تعریف شده است.
وی افزود: نکته مهم در زمینه توسعه خدمات الکترونیکی به شهروندان، توجه به نقش محوری شهرداری هاست و دولت هم از حرکت شهرداری ها به سمت الکترونیکی شدن حمایت می کند.
انصاری ادامه داد: هوشمند شدن شهرها بدون حضور و نقش آفرینی بخش خصوصی ممکن نمی شود و دولت از فعالیت بخش خصوصی به طور عام و از همکاری آنها با شهرداری ها درجهت توسعه خدمات الکترونیکی به طور خاص حمایت می کند.
معاون رییس جمهور با بیان اینکه شهر هوشمند و توسعه خدمات الکترونیکی، یک مفهوم است که باید آن را بسط و گسترش داد، گفت: اینکه چند مدیر دولتی و خصوصی بر این موضوع مسلط باشند، توسعه خدمات الکترونیکی را به یک مطالبه عمومی تبدیل نمی کند و به این منظور باید مفهوم شهر هوشمند را در سطح جامعه گسترش داد.
وی افزود: توصیه من این است که برای عمومی کردن موضوع شهر هوشمند و تبدیل آن به یک مطالبه اجتماعی، باید مفهوم سازی عمومی شکل گرفته و در گفتمان رایج مسوولان و مردم به عنوان یک ضرورت مطرح شود.
رییس سازمان امور اداری و استخدامی با بیان اینکه دولت برنامه دولت الکترونیکی را در سال 93 به تصویب رسانده و قرار است آن را تا پایان سال 96 اجرایی کند، گفت: پروژه های مشخصی در این زمینه تعریف شده که بخش خصوصی می تواند در این پروژه ها سرمایه گذاری کرده و مشارکت کند.
انصاری ادامه داد: پروژه الکترونیکی کردن خدمات اداری با تاکید بر اطلاع رسانی الکترونیکی یکی از این پروژه هاست که در کل دستگاه های اجرایی کشور پیاده می شود و قرار است این پروژه تا پایان سال 96 به طور کامل اجرایی شود. 
وی ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات را یکی دیگر از پروژه های مهم دولت دانست و گفت: در زمینه ارایه خدمات الکترونیکی به شهروندان که عمده این خدمات هم در شهرداری ها ارایه می شود، دولت برنامه ریزی کرده و براساس هدف برنامه، 60 درصد خدمات تا پایان سال 96 به صورت الکترونیکی به مردم ارایه خواهد شد.
معاون رییس جمهور گفت: پروژه دیگر که زمینه همکاری بخش خصوصی در آن فراهم است، بحث استقرار پنجره واحد برای 10 موضوع مهم است. همچنین قرار است 60 درصد خدمات دولت به صورت الکترونیکی تا پایان سال 96 از طریق دفاتر پیشخوان ارایه شود.
انصاری با بیان اینکه باید بین شهر هوشمند و شهر الکترونیکی تفاوت قایل شویم، گفت: آقای رییس جمهور در سخنرانی اخیرشان در اجلاس بین المللی شهرداران اعلام کردند که دولت برای توسعه شهر الکترونیکی تلاش خواهد کرد و بخش خصوصی باید مشارکت جدی در این حوزه داشته باشد.
وی درباره تفاوت شهر الکترونیکی و شهر هوشمند توضیح داد: در شهر الکترونیکی موضوع زیرساخت و سیستم های ارتباطی یک هدف است؛ درحالی که در شهر هوشمند این موارد وجود داشته و به عنوان یک ابزار استفاده می شوند؛ بنابراین با توجه به اینکه هنوز با استقرار کامل زیرساخت ها فاصله داریم، باید در درجه نخست برای رسیدن به شهر الکترونیکی بکوشیم.

 قول حمایت مجلس
عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی نیز در مراسم افتتاحیه زیرساخت و فرصت های سرمایه گذاری شهر هوشمند گفت: در صورت تصویب لایحه مدیریت شهری، بستر مناسبی برای یکپارچگی میان دستگاه های اجرایی و هوشمند شدن شهرها به وجود می آید.
غلامرضا کاتب گفت: هوشمندسازی شهرها از بهترین کارهایی است که در تمام دنیا شهرها برای آرامش در زندگی مردم و جلوگیری از اتلاف وقت آنها انجام می دهند، اما باید ببینیم ما در این حوزه چقدر توانسته ایم کار کنیم.
وی ادامه داد: در برنامه چهارم توسعه احکام متعددی درباره شهر هوشمند و دولت الکترونیکی تصویب شد؛ اما این موضوع به جایی نرسید و نشان داد دولت به تنهایی توفیقی در این حوزه کسب نمی کند.
نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس گفت: یکی از ابزارهای مهم در دستیابی به شهر هوشمند، ایجاد یکپارچگی میان دستگاه های اجرایی خدمات رسان به مردم است که این موضوع با قوانین فعلی محقق نخواهد شد؛ با این حال وزارت کشور اخیرا لایحه خوبی با عنوان مدیریت شهری تدوین کرده و در صورت تصویب این لایجه در دولت، بستر حقوقی موردنیاز برای یکپارچگی دستگاه ها شکل می گیرد.
وی ادامه داد: ابزار دوم دیگر که برای هوشمندشدن شهرها بسیار ضروری است، فرهنگ سازی بوده و این موضوع در همایش ها و توسط بخش خصوصی ایجاد می شود.
کاتب گفت: مجلس شورای اسلامی کاملا آمادگی وضع قوانین را در حوزه شهر هوشمند دارد.

 لزوم ترغیب بخش خصوصی برای مشارکت
امیر شجاعان، رییس مرکز توسعه دولت الکترونیک، فناوری اطلاعات و آمار وزارت کشور نیز در این مراسم گفت: دولت باید با ارایه تضامین مناسب، بخش خصوصی را برای سرمایه گذاری در شهر هوشمند ترغیب کند.
وی گفت: فضای پیچیده شهری و افزایش شهرنشینی، لزوم رسیدن به حد متعالی و افزایش کیفیت زندگی، تفکر اصلاح و بهبود بهره وری، ساختارهای جدید شهری و تغییر سبک زندگی، نگرانی های زیست محیطی و اقتصادی، توسعه فناوری های گوناگون و توسعه اقتصاد پایدار از ضرورت های توسه شهرهای هوشمند است.
شجاعان ادامه داد: یکی از پلات فرم های شهر هوشمند اینترنت چیزهاست. درحالی که تا سال 2015 حدود 10 میلیارد دستگاه و ابزارهای مبتنی بر اینترنت چیزها وجود داشت، پیش بینی ها نشان می دهد با رشد سالانه 41 درصدی، این میزان تا سال 2020 به 34 تا 50 میلیارد دستگاه برسد.
رییس مرکز توسعه دولت الکترونیک، فناوری اطلاعات و آمار وزارت کشور گفت: دولت ها و بخش خصوصی با استفاده از اینترنت اشیا به دنبال افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها هستند.
شجاعان با بیان اینکه هوشمندسازی شهرها یک ضرورت است، گفت: در بخش دولت باید نهادسازی کرده و کمک کنیم بخش خصوصی وارد شود و با تضامینی که می دهیم، بخش خصوصی را راضی به سرمایه گذاری در این حوزه کنیم. 

 نباید تنها به منابع دولتی تکیه کرد
سهیل مظلوم، دبیر اجرایی همایش نیز ضمن ارایه گزارشی از مراحل اجرایی برگزاری این همایش گفت: برای اینکه از قافله توسعه و پیشرفت عقب نماییم، نمی توانیم تنها به منابع دولتی تکیه کنیم، زیرا این منابع ریسک مدیریتی و مالی دارند.
مظلوم با بیان اینکه شعار امروز، از مردم، با مردم و برای مردم است، افزود: همانطورکه حضرت امام هم فرمودند، کار مردم را باید دست مردم داد، بنابراین باید دست خصوصی را در این بخش باز بگذاریم.
دبیر اجرایی همایش شهر هوشمند با بیان نقش دولت در مشارکت بخش خصوصی گفت: ما از ابتدای دولت یازدهم، public private partnership را آغاز کردیم و آقای نوبخت، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور هم آن را ابلاغ کرد؛ بنابراین آیین نامه برای مشارکت بخش خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات وجود 
دارد.
محسن باقری چناری، مدیرعامل شرکت ایرانیان نت به عنوان دیگر سخنران در این همایش گفت: اگر امروز به فکر یک پلات فرم مناسب برای حضور همه بازیگران حوزه شهر هوشمند باشیم، به شهری که مبنایش هوشمندی است و شهروندانش هم هوشمندتر از امروز هستند، دست خواهیم یافت.
وی افزود: با دستیابی به شهر هوشمند قطعا می توانیم نیاز جامعه شهروندمحورمان را آنگونه که شایسته کرامت انسان در جامعه انسانی است، برآورده کنیم.

 نسخه واحد برای هوشمندی شهرها نداریم
اسماعیل ثنایی، مدیرعامل آریاهمراه دیگر سخنران این همایش بود. وی با بیان اینکه شاهد رشد سرسام آور اینترنت چیزها و اپلیکیشن ها هستیم، گفت: مشکلات و بحران های موجود در شهرها و همچنین وجود تهدیدات تروریستی، چاره ای جز یکپارچگی و هوشمندسازی شهرها برای ما باقی نمی گذارد.وی افزود: نباید برای هوشمندسازی تمام شهرها نسخه واحدی پیچید و شهرهای زیراتی، توریستی، دانشگاهی و... هرکدام نیازمند مدل ویژه و متناسب خود
هستند.
حمیدرضا قمی، مدیرعامل شرکت پیشگامان رسانه پارس نیز گفت: کلید ورود بخش خصوصی به شهر هوشمند، اشتراک گذاری دیتا و اطلاعات است و بدن این کار شهرهای کشور کم هوش باقی می مانند.
وی افزود: البته باید برای حفظ حریم خصوصی قوانینی وضع کرد تا چالش امنیت داده ها حل شود.
قمی با بیان اینکه اکنون پروژه ملی بندر خشک یزد در حال اجراست، گفت: برای هوشمندسازی شهرها می توان از این پروژه الگو گرفت. در بندر خشک یزد، 38 هزار نفر در قالب تعاونی سهامدار بوده و عملا سرمایه این کار از سوی مردم تامین شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :