آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189522
تاریخ انتشار : 2 شهریور 1395 10:23
تعداد بازدید : 710

دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران:

دستگاه‎ها در توسعه دولت الکترونیکی به وزارت ICT تمکین نمی کنند

دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران اقدامات زیرساختی صورت گرفته توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را با توجه به بودجه محدود موجود مناسب دانست و به اهمیت تمکین سایر دستگاه های اجرایی برای تکمیل فعالیت های حوزه ICT پرداخت.

ایسنا- اصغر رضانژاد درخصوص اقداماتی که توسط دولت در حوزه ICT صورت گرفته، گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه پهن باند، شبکه ملی اطلاعات، وام وجوه اداره شده، کمیسیون توسعه دولت الکترونیک و مسایل مختلف این چنینی اقدامات قابل تقدیری انجام داده است، اما برای مثال در موضوع توسعه دولت الکترونیکی بقیه دستگاه ها باید تمکین کنند و در این حوزه اقداماتی را انجام دهند که متاسفانه دستگاه های اجرایی این کار را نکردند.
وی با بیان اینکه همه فعالیت ها تنها در حوزه وزارت ارتباطات نیست، افزود: یکسری فعالیت های الکترونیکی احصا و شناسنامه اش تدوین شده است. قاعدتا حسب قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد و بعضی قوانین دیگر دستگاه ها مکلفند فعالیت هایی را که بر سایت یا درگاه اطلاعاتی خود ارایه می دهند، در دید مراجعه کنندگان بگذارند یا در حوزه الکترونیکی موظفند فعالیت های خود را برخط کنند که متقاضی کمتر نیاز به مراجعه حضوری داشته باشد، اما در این حوزه ها می بینیم که دیگر بخش های دولت کاری نکرده است.
دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران ادامه داد: در دستگاه های دولتی هنوز هم می بینیم که به مراجعه حضوری یا ارایه کپی به صورت فیزیکی نیاز است، در صورتی که در بسیاری جاها مواردی ذکر شده که امضای الکترونیکی کفایت می کند و معتبر است. بنابراین در موضوع آی تی صرفا وزارت ارتباطات نمی تواند همه کارها را انجام دهد.
رضانژاد همچنین با بیان اینکه وزارت ارتباطات زیرساخت ها را فراهم می کند، گفت: در این حوزه اتفاقات خوبی افتاده و ما از وزارت ارتباطات ممنونیم. همچنین می توان وضعیت پهن باند حال حاضر را نسبت به قبل از این دولت مقایسه کرد و شاهد افزایش این پهن باند بود. البته ممکن است با این افزایش پهن باندی که صورت گرفته، نیاز واقعی امروز ما فراهم نشود؛ اما نمی توان انتظار داشت کاری که سال ها قبل باید شروع می شده، به یک باره کامل شود.وی درباره بودجه و اعتبارات محدود دولت گفت: اولا تمام بودجه دولت برای وزارت ارتباطات نیست، در وزارت ارتباطات هم همه بودجه نمی تواند صرف یک موضوع شود. اما با تمام این تفاسیر در حوزه زیرساخت تلاش خوبی صورت گرفته و در حد توان کارشان را انجام دادند. البته برای اینکه شاهد نمود بیشتری در حوزه الکترونیکی شدن باشیم، باید دستگاه های اجرایی نیز تمکین کنند و به این حوزه وارد شوند، مشکل ما نیز درحال حاضر همین است.
دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با بیان بهبود روابط دولت یازدهم با سازمان نظام صنفی رایانه ای گفت: درحال حاضر ارتباط دولت با سازمان خیلی بیشتر شده و نماینده های سازمان در بیشتر جلسات سیاست گذاری و اجرایی وزارتخانه در حوزه ICT حضور دارند. حتی در بعضی موضوعات مثل وام وجوه اداره شده یا کارگروه نرم افزار و محتوا اختیاراتی به سازمان تفویض شده و از کارشناس های سازمان استفاده می کنند. در کل تعاملات بسیار خوب بوده و رفته رفته بهتر و بیشتر می شود.رضانژاد در پایان به ارایه پیشنهاداتی برای سه قوه پرداخت و افزود: اگر در مجلس قوانین و مقرراتی وضع می کنند، حتما یک وزیر را به عنوان پاسخگو و گزارش دهنده تعیین کنند، چون در بسیاری از موارد معاون وزیر یا معاون رییس جمهور به عنوان مسوول انتخاب شده و نمایندگان مردم نمی توانند آنها را به مجلس احضار کنند، به همین خاطر پیشنهادم به مجلس این است که هر قانونی که وضع می کنند ازجمله در حوزه ICT ، حتما یک وزیر را که بیشترین ارتباط را با موضوع دارد، موظف به پاسخگویی کنند.
وی در ادامه گفت: پیشنهاد دوم به معاونت حقوقی ریاست جمهوری است، اینکه قوانینی که در مجلس یا آیین نامه هایی که در هیات دولت تصویب می شود، ببیند و تنقیح قوانین را انجام دهد، به این ترتیب که در وظایف دستگاه های مرتبط این موضوع درج شود و شرح وظایف به دستگاه اجرایی منتقل شود و درنهایت، قوه قضاییه باید بحث نظارت و بازرسی را انجام دهد، اینکه آیا دستگاه ها تکالیف خود را به درستی انجام می دهند یا خیر. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :