آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190053
تاریخ انتشار : 9 شهریور 1395 10:35
تعداد بازدید : 741

جنگ روبات های بی احساس رنگ واقعیت می گیرد

روسیه به شدت درگیر توسعه سیستم های نظامی روباتیکی و جایگزینی نیروهای نظامی با روبات های پیچیده شده است.


مهر- در جنگ هایی که آیندگان تجربه خواهند کرد، حضور روبات های جنگجو چه روی زمین، در آب ها و چه در آسمان ها رویدادی اجتناب ناپذیر خواهد بود. این روند حتی در فضا نیز دنبال خواهد شد. کشورهای زیادی به سرمایه گذاری کلان در این زمینه مشغول شده اند اما به نظر می رسد روسیه یکی از مهم ترین آنها باشد.
این کشور به جایگزین کردن بخشی از نظامیانش با روبات ها می اندیشد. البته این نگاه از حد اندیشه فراتر رفته و به مرحله عملیاتی هم رسیده است.
مهندسان نظامی روسیه به تازگی کار روی مجموعه جدیدی از فناوری های روباتیکی ویژه استفاده در میدان های جنگ را توسعه داده اند. یکی از این فناوری ها، سیستم «مین روبی پروخود ۱» است که کار را برای پیشروی نظامیان در مناطق مین گذاری شده راحت می کند. این سیستم پیشرفته می تواند برای عبور نظامیان از مین مسیری به عرض چهار و نیم متر را پاکسازی کند.
روباتیک بودن این فناوری و کنترل از راه دور آن ویژگی مهمی محسوب می شود که چنین سیستمی را در زمره کاربردی ترین فناوری های نظامی قرار می دهد. بهره گیری از پوشش دینامیکی در بدنه این سیستم مین روب جای هیچ گونه نگرانی درخصوص صدمه دیدن آن بر جای نمی گذارد. طراحی این دسته از سیستم های پیشرفته نظامی بخشی از استراتژی جدید روسیه برای شرکت در جنگ های آینده است. ژنرال آندری گریجوریف، رییس بنیاد تحقیقات پیشرفته روسیه می گوید: «من چشم انداز وسیعی را می بینم که در آن روبات ها در سطح گسترده ای پای به عرصه های جنگی می گذارند. در جنگ های آینده اپراتورها و ماشین آلات حضور دارند و دیگر خبری از شلیک نظامیان به یکدیگر نخواهد بود».
البته آنچه این مقام ارشد نظامی روسیه و سایر مقامات هم رده وی می گویند، حاوی نکات قابل تأملی است. درحالی که در جنگ های فعلی، نیروهای انسانی در طرفین منازعه قرار دارند اما در بحث جنگ های آینده که روبات ها یک پای ثابت خواهند بود نمی توان انتظار داشت که روبات ها در مقابل ارتشی که تصمیم به تسلیم شدن دارند، پایان حملات نظامی و توقف تیراندازی را کلید بزنند.
درواقع روبات ها به واسطه عدم خستگی و نداشتن اشتباه محاسباتی به ابزاری کارآمد در میادین نظامی تبدیل می شوند اما درعین‎حال ارتش های جهان را به تداوم نبردها ترغیب می کنند؛ زیرا دیگر خبری از تلفات نیروهای خودی نخواهد بود. اینجا صحبت از درگیری سخت میان ارتشی از نیروهای انسانی در یک سو و انبوهی از سیستم های روباتیکی در سمت دیگر است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :