آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190060
تاریخ انتشار : 9 شهریور 1395 10:43
تعداد بازدید : 802

کالاهای کامپیوتری 10 درصد گران تر شدند

رشد نرخ دلار آزاد به رقم بالاتر از سه هزار و 555 تومان موجب رشد بیشتر قیمت ها در بازار بدون مشتری کامپیوتر شد.


فناوران- بررسی های صورت گرفته از بازار کامپیوتر مشخص کرده است که قیمت کالاهای کامپیوتری و دیجیتال به ویژه نوت بوک، تبلت و گوشی موبایل در یک هفته گذشته، دست کم 10 درصد افزایش یافته است.
این افزایش قیمت مانند سابق تاثیری در روند تقاضا از بازار کامپیوتر نداشته و بازار این کالاها همچنان روزهای بی رونق و بدون مشتری را سپری می کنند.
البته وضعیت مراکز خرید و فروش کامپیوتر که در نقاط مرکزی شهر و در مجاورت دانشگاه ها قرار گرفته اند، بهتر از مراکزی چون پاساژ پایتخت است؛ چراکه آغاز زمان ثبت نام دانشگاه ها موجب شده است دانشجویانی که برای انتخاب واحد و ثبت نام به دانشگاه مراجعه کرده اند، گریزی هم به بازار کامپیوتر زده و کالاهای مورد نیاز خود را از بازار خریداری کنند که این موضوع، ولو اینکه کالاهای خریداری شده ارزان قیمت باشند، موجب رونق نسبی مراکز خرید و فروش کامپیوتری شده است که در جوار دانشگاه ها قرار دارند.
بگذریم از اینکه حوالی مرکز خرید کامپیوتر پایتخت هم یکی از واحدهای دانشگاه آزاد قرار گرفته است، اما گویا پاساژهایی که در مرکز شهر قرار دارند بیشتر مورد توجه دانشجویان قرار دارند.
سالارمنش، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این زمینه می گوید: این تصور که مراکزی که در نقاط شمالی شهر واقع شده اند، کالاها را با قیمت گران تری به فروش می رسانند موجب شده است بیشتر خریداران سراغ مراکز کامپیوتر در نقاط مرکزی شهر بروند. به گفته وی، این درحالی است که بررسی قیمت ها بین مراکز خرید و فروش کامپیوتر در نقاط شمالی و مرکزی مشخص کرده است که قیمت کالاها چندان متفاوت نیست.
یکی دیگر از فعالان بازار هم با تایید این موضوع می گوید: در شرایط فعلی همه خریداران از روند قیمت ها آگاهند و می دانند که کدام فروشگاه کالا را گران تر یا ارزان تر می فروشد و در چنین شرایط رقابتی فروشندگان ریسک نکرده و قیمت ها را گران اعلام نمی کنند.
این درحالی است که گروهی از خریداران اعلام کرده اند که برخی از فروشندگان حتی در نقاط مرکزی شهر کالاها را گران تر از پاساژ پایتخت به فروش می رسانند. گروهی دیگر نیز می گویند: در حال حاضر بازارهای کامپیوتر دستخوش پدیده چنددستگی قیمت هستند و این اتفاق ناشی از عدم کنترل و نظارت بر بازار است. به گفته کارشناسان، تغییرات قیمت کالاهای کامپیوتری در مدت اخیر موجب کاهش بیشتر تقاضا برای کالاهای کامپیوتری خواهد شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :