آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190066
تاریخ انتشار : 9 شهریور 1395 10:52
تعداد بازدید : 744

خروجی های شبکه ملی اطلاعات در سال 95 و 96

با راه اندازی فاز نهایی و تکمیل شبکه ملی اطلاعات، سرانه ترافیک اینترنت در کشور از ۱۴ کیلوبیت بر ثانیه در شرایط فعلی، با بیش از ۲.۵ برابر رشد به ۳۸ کیلوبیت بر ثانیه می رسد.

مهر-  شبکه ملی اطلاعات پس از ۱۱ سال تلاش، روز گذشته در فاز نخست به بهره برداری رسید تا کاربران اینترنت شاهد افزایش کیفیت و سرعت در دسترسی به سایت ها و سرویس های داخلی با تعرفه ارزان باشند.
این شبکه با تعریف شبکه ای مستقل کاملا داخلی، پرظرفیت، پهن باند و دارای ارتباطات امن و پایدار، در کشور راه اندازی شد تا درخواست دسترسی کاربران به اطلاعات داخلی در دیتاسنترهای داخلی نگهداری شود و به هیچ وجه از طریق خارج از کشور مسیریابی نشود.
شبکه ملی اطلاعات که در ۳ فاز تعریف شده و قرار است در فازهای دوم و سوم به ترتیب در دهه فجر ۹۵ و روز جهانی ارتباطات - اردیبهشت ۹۶ - رونمایی شود، دارای شاخص هایی است که باید در کوتاه مدت محقق شود.
بر مبنای شاخص افزایش سرانه ترافیک اینترنت، ظرفیت سرانه ترافیک اینترنت به ازای هر کیلوبیت بر ثانیه که در شهریورماه سال ۹۲ یک کیلوبیت بود و هم اکنون ۱۴ کیلوبیت است، در بهمن ۹۵ به ۲۷ کیلوبیت و در اردیبهشت ۹۶ با ۲.۷ برابر رشد به ۳۸ کیلوبیت بر ثانیه می رسد.
در شاخص نسبت ترافیک داخلی به ترافیک ارتباطات خارج از کشور، میزان ترافیک داخلی در شهریور ۹۲ حدود ۱۰ درصد نسبت به ترافیک سایت های خارجی برآورد می شد که هم اکنون به ۴۵ درصد رسیده است و طبق برنامه ریزی ها در بهمن ۹۵ به ۵۰ درصد می رسد.
در همین حال طبق برنامه ریزی کوتاه مدت قرار است تا اردیبهشت ماه سال ۹۶ نسبت ترافیک داخلی به ترافیک خارج از کشور به ۵۵ درصد برسد. به این معنی که ۵۵ درصد حجم ترافیک اینترنت در داخل کشور تبادل شود.
در راستای تعدیل هزینه های دسترسی به ارتباطات پرسرعت، درحالی که در شهریورماه سال ۹۲ نسبت هزینه سالانه دسترسی به اطلاعات به درآمد سرانه حدود ۱۲ درصد بود، در سال گذشته این نسبت به ۱۰ درصد رسید و هم اکنون نیز در شاخص هزینه دسترسی، نسبت هزینه سالانه به درآمد سرانه ۳ درصد است که کم ترین رقم ممکن برآورد می شود.
بر مبنای شاخص مدنظر در شبکه ملی اطلاعات، ضریب نفوذ دسترسی به اینترنت پرسرعت ثابت خانگی که هم اکنون حدود ۴۰ درصد است، در بهمن ماه سال ۹۵ به ۶۰ درصد و تا پایان اردیبهشت ۹۶ به ۶۵ درصد بر مبنای خانوار می رسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :