آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190141
تاریخ انتشار : 10 شهریور 1395 11:2
تعداد بازدید : 810

رویای مرد آهنین مالک فیس بوک به واقعیت پیوست

چالش و وعده ای که مارک زوکربرگ، بنیاین گذار و مالک فیس بوک سال گذشته به علاقه مندان برای ساخت یک هوش مصنوعی داده بود، اکنون به عملی شدن نزدیک شده است.

Engadget- مالک فیس بوک هر سال برای خود چالشی تعریف می کند و یک سال زمان می دهد تا به چالشش دست پیدا کند. آخرین چالش عجیب او، آموختن زبان ماندرین (زبان مردم چین که یکی از سخت ترین زبان های تکلم در دنیاست) بود. همسر زوکربرگ یک چینی است و او برای احترام به فرهنگ همسرش، زبان چینی را آموخت و یک ویدیو به زبان ماندرین منتشر کرد. در سال ۲۰۱۶، چالش او این است که خانه اش را مجهز به هوش مصنوعی کند که با تشخیص صدا و چهره، دستورات شفاهی او را انجام دهد و به نوعی شبیه شخصیت ادوین جارویس در فیلم مرد آهنی شود!
چند روز قبل زوکربرگ در یک گفت وگوی فیس بوکی از رم اعلام کرد که هوش مصنوعی او با پیشرفت قابل توجهی، احتمالا ماه آینده آماده نمایش عمومی می شود. بر این اساس این هوش مصنوعی اکنون توانایی تشخیص صدا و چهره مارک را دارد و اموری مانند کنترل درهای ورودی، دمای خانه و کنترل روشنایی را به خوبی انجام می دهد. 
او در این گفت وگو اعلام کرد که ساخت این هوش مصنوعی را مدیون همکاری مهندسان باهوش فیس بوک است که همدلانه با او همراهی کرده اند. زوکربرگ با هیجان می گفت که اکنون نیازی به کلید و رمز عبور ندارد و وقتی به در خانه اش می رسد، هوش مصنوعی با دیدن چهره او درها را برایش باز می کند. البته در این مصاحبه مشخص شد که هنوز دسترسی صوتی و تصویری به همسر زوکربرگ داده نشده است، اما او قول داد که به محض آماده کامل شدن هوش مصنوعی، امکان استفاده همسرش از این سیستم را نیز فراهم خواهد کرد.
درواقع او مایل است با فناوری واقعیت مجازی، راهی برای نمایش بهتر اطلاعات ضروری پیدا کند تا از این طریق بتواند سرویس های بهتری بسازد و فیس بوک و زیرمجموعه های تحت مدیریت اش را بهتر رهبری کند.
می توان حدس زد که زوکربرگ با داشتن سرمایه زیاد و دسترسی به مهندسان و منابع انسانی خوب، بتواند به خوبی از عهده این کار برآید. باید منتظر بمانیم تا ببینیم در پایان سال میلادی، چه خبرهایی از این خانه هوشمند به گوش خواهد رسید.
گفتنی است که سه نفر از تاثیرگذارترین چهره های فعال در عرصه فناوری در جهان در پروژه هوش مصنوعی شرکت دارند که از جمله آنها می توان از الون ماسک، بنیانگذار شرکت تسلا موتورز، اشتون کاچر، بازیگر و سرمایه دار امریکایی و مارک زاکربرگ نام برد. این افراد حدود 40 میلیون دلار در زمینه هوش مصنوعی در شرکت «ویکاریوس» سرمایه گذاری کرده اند. هدف این پروژه بررسی فرآیند کورتکس مغز و عملیاتی کردن آن به صورت رمزهای کامپیوتری است. کورتکس ناحیه ای از مغز است که کنترل اندام های بدن، تفسیر زبان و پردازش داده های ریاضیاتی را بر عهده دارد. این شرکت همچنین قصد دارد از نتایج این پروژه در ساخت روبات هوشمندش استفاده کند.
البته علاوه بر فیس بوک شرکت گوگل نیز با صرف هزینه 500 میلیون دلاری در زمینه این پروژه کمک کرده است. در صورت دستیابی محققان به نتایج نهایی، امکان محاسبات الگوریتمی دقیق تر از طریق هوش مصنوعی وجود خواهد داشت و نتیجه آن بهبود وضعیت شناسایی عکس ها و پاسخ های سریع به سوالات خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :