آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190143
تاریخ انتشار : 10 شهریور 1395 11:3
تعداد بازدید : 849

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

ورود سرمایه خارجی ملزم به انتقال تکنولوژی روز است

وزیر صنعت رشد هشت درصدی اقتصادی را بدون جذب سرمایه خارجی غیرممکن عنوان کرد و گفت: برای رسیدن به این هدف باید هر ساله به طور متوسط ۴۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کنیم که از اجرایی شدن برجام تاکنون یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی تعهد شده است.

ایسنا- محمدرضا نعمت زاده با بیان اینکه بدون جذب سرمایه خارجی، رشد هشت درصدی که در برنامه ششم هدف گذاری شده غیر ممکن است، افزود: برای رسیدن به این هدف باید هر ساله به طور متوسط ۴۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کنیم.
وی گفت: بدون جذب سرمایه خارجی این رشد غیر ممکن است؛ اما ورود سرمایه خارجی کشور با شروطی همچون صدور بخشی از محصول به بازارهای خارجی و آوردن تکنولوژی روز به کشور همراه است.
نعمت زاده افزود: برخی از تولیدات ناشی از سرمایه گذاری خارجی مانند خودرو شرط شده است که حداقل ۳۰ درصد از تولید را به خارج از کشور صادر کنند. در برخی از تولیدات نیز این شرط روی ۵۰ درصد و بیشتر تعیین شده است.
وی درخصوص ورود تکنولوژی به کشور نیز گفت: با کره ای ها برای ورود تکنولوژی و انجام بخشی از پژوهش های شان در کشور مذاکراتی انجام داده ایم.
وزیر صنع به موقعیت ویژه ترانزیتی ایران در جنوب غرب آسیا پرداخت و گفت: با تعدادی از کشورها مذاکراتی برای ایجاد راه ابریشم هوایی با مرکزیت ایران صورت گرفته است.
وی در خصوص لزوم توسعه سواحل مکران گفت: عمانی ها در مکران در حال ساخت تاسیساتی برای صادرات کالا هستند، اخیرا نیز برای توسعه مکران یک قرارداد سه جانبه میان ایران، افغانستان و هند به امضا رسید.
نعمت زاده در ادامه با بیان اینکه صنعت، معدن و تجارت ۳۶ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: اگر وضعیت این سه بخش بهبود یابد، بر بیش از یک سوم از اقتصاد کشور تاثیر مثبت خواهد داشت.
وزیر صنعت اعلام کرد: اگرچه سال گذشته رشد اقتصادی کشور نزدیک به صفر بود؛ اما امسال وضعیت خوبی تجربه خواهیم کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :