آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190156
تاریخ انتشار : 10 شهریور 1395 11:30
تعداد بازدید : 852

سیف در همایش بانکداری اسلامی گفت:

عزم بانک مرکزی برای ترسیم دورنمای بانکداری اسلامی در کشور

بیست و هفتمین همایش بانکداری اسلامی کشور که امسال به عنوان «تعامل نظام بانکداری بدون ربا با بانکداری بین‎الملل» نامگذاری شده است، روز گذشته در سالن اجلاس سران آغاز به کار کرد.

فناوران - دبیر این همایش با بیان مضرات تحریم‎ها در نظام بانکی در سال های گذشته از عقب‎ماندگی نظام بانکی کشور از استانداردهای بین‎المللی گله کرد و ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی هم با بیان اینکه ایران با داشتن بیش از 37 درصد دارایی‎های بانکی منطبق با شریعت، از نظر حجم رتبه نخست دارایی‎های بانکی را بین کشورهای ارایه کننده خدمات مالی اسلامی به خود اختصاص داده است، گفت:  ارزش کل دارایی‎های منطبق با شریعت در جهان به بیش از دو میلیارد دلار رسیده است که نزدیک به یک میلیارد و 500 میلیون دلار از آن به دارایی‎های بانکی اختصاص دارد. 
رییس کل بانک مرکزی حذف ربا از فعالیت‎های بانکی را مهم ترین رکن بانکداری اسلامی عنوان کرد و گفت: ایران جزو معدود کشورهایی است که با تصویب قانون عملیات بانکی بدون ربا، برای حذف ربا از فعالیت‎های بانکی خود تلاش کرده است؛ از این رو این نظام در کشور ما با عنوان بانکداری بدون ربا شهرت یافته است.
سیف با بیان عزم بانک مرکزی برای درنمای بانکداری اسلامی در کشور افزود: کوشش‎های صورت گرفته برای اجرای قانون عملیات بانکی بدون ربا گرچه برکات و ثمرات خوبی در پی داشته؛ اما نبود یک راهبرد بلندمدت در سطح کلان برای همسو کردن فعالیت‎ها موجب شده است از توانمندی و ظرفیت خود به اندازه کافی استفاده نکنیم. 
به گفته وی اکنون نوبت آن رسیده است که پا فراتر گذاریم و با همسوسازی و تمرکز کوشش‎ها، بانکداری اسلامی را در سطحی بالاتر، مبتنی بر یک راهبرد بلندمدت و در تراز جهانی محقق سازیم.
رییس شورای پول و اعتبار گفت: بانک مرکزی با درک ضرورت انطباق فعالیت‎های نظام بانکی با شریعت مقدس اسلام و ایفای نقش موثر در عرصه داخلی و جهانی در تلاش است زمینه گسترش کمی و کیفی محصولات و خدمات منطبق با شریعت را با در نظر گرفتن منافع ذی نفعان گوناگون نظام بانکی و در سطح استانداردهای بین‎المللی فراهم کند تا بدین ترتیب ایران در آینده نزدیک دست کم به عنوان یکی از قطب‎های اصلی بانکداری اسلامی در جهان مطرح باشد. 
 ضرورت بازنگری قوانین و تعامل با بانکداری بین‎الملل
رییس کل بانک مرکزی بازنگری و اصلاح قوانین و مقررات را از ضرورت‎های تحقق دورنمای بلندمدت بانکداری اسلامی در نظام بانکی ایران دانست و افزود: 
ارتقای بستر قانونی برای فعالیت گسترده‎تر در زمینه بانکداری بین‎المللی از راهبردهای قابل اجرا در زمینه قوانین و مقررات است.
وی یکی از اقدام‎های ضروری برای فعال سازی ظرفیت نظام بانکی در عرصه بین‎المللی را شناسایی موانع قانونی همکاری و تعامل شبکه بانکی با بانک‎های اسلامی خارج از کشور و تدوین مقررات لازم برای ارتقای سطح همکاری و تعامل با آنها عنوان کرد.
سیف با بیان اینکه سازوکار مشخصی برای فعالیت موسسه‎های خارجی در داخل کشور در چارچوب شریعت وجود ندارد، گفت: با توجه به اهمیت مراودات بین‎المللی در صنعت بانکداری، بانک مرکزی مصمم است تا با گسترش فعالیت‎های مربوط به بانکداری اسلامی بین المللی، جایگاه نظام بانکی کشور را از لحاظ کمی و کیفی در بین کشورهای ارایه دهنده خدمات مالی اسلامی منطبق با شریعت تقویت کند.
 تحریم‎ها عامل شکاف بین استانداردهای داخلی 
دبیر بیست و هفتمین همایش بانکداری اسلامی هم گفت: در یک دهه گذشته به دلیل تحریم‎های ظالمانه به نظام بانکی کشور، تعاملات بین‎المللی بانک های ایران به حداقل رسیده و همین مساله سبب شکاف بین استانداردها و مقررات داخلی بانکی با مقررات بین المللی شده است.
محسن خوش طینت با بیان اینکه همایش امسال به عنوان «تعامل نظام بانکداری بدون ربا با بانکداری بین‎الملل» نامگذاری شده است، گفت: صنعت بانکداری از پیچیده‎ترین بخش اقتصادی کشور  است که تحت تاثیر مقررات ناظران بانکی قرار دارد. الزامات سرمایه‎ای کمیته بین‎المللی بانکی و تامین مالی تروریسم ازجمله مسائلی است که تعامل با نظام بانکی بین الملل را با چالش مواجه کرده است.
 تکلیف بانک ها به تسهیلات ۱۸۰ هزار میلیاردی 
محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت و رییس سازمان برنامه و بودجه هم در این همایش اعلام کرد: طبق پیش بینی های انجام شده نظام بانکی باید سالانه بالغ بر ۱۸۰ هزار میلیارد تومان از منابع لازم برای رشد اقتصادی 8 درصدی پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه را تامین کند.
رییس سازمان برنامه و بودجه به تنگناهای نظام بانکی در تامین مالی نیز پرداخت و گفت: گرچه شبکه بانکی خود با توجه به طلب هایی که از بخش های مختلف داشته و هم چنین شرایط تحریمی که در سال های گذشته پشت سر گذاشته با تنگنای مالی مواجه است، اما به هرحال امیدواریم بتوانیم با هماهنگی هایی که بین سازمان برنامه و بودجه و همچنین بانک مرکزی وجود دارد، منابع لازم برای رشد اقتصاد و سرمایه گذاری ۱۵.۴ درصدی که لازم  است، تامین شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :