آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190248
تاریخ انتشار : 13 شهریور 1395 10:59
تعداد بازدید : 647

دستاوردهای سفر وزیر ارتباطات به کره‌جنوبی تشریح شد

سه سند و یادداشت و علاقه برای تولید گوشی در ایران

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به علاقه مندی کره جنوبی برای گسترش همکاری ها با ایران در بخش های مختلف پرداخت و گفت: این کشور می تواند در زمینه توسعه صنعت ارتباطات و فناوری به شریک خوب ایران تبدیل شود.

ایرنا - محمود واعظی که در صدر هیاتی به کره جنوبی سفر کرده بود، همه کشورها ازجمله ایران را نیازمند فناوری پیشرفته «ICT»، دانست و گفت: با توجه به پیشرفت های خوبی که کره ای ها در این زمینه داشته اند، دو طرف می توانند با توجه به اشتراکات موجود، سرفصل جدیدی برای همکاری های دوجانبه ایجاد کنند.
وزیر ارتباطات ادامه داد: پایه فعالیت ما نیز بر این است با کشورهایی در این زمینه همکاری کنیم که ضمن توجه به منافع ملی، از نظر دیدگاهی نیز به یکدیگر نزدیک باشیم.
وی کره جنوبی واجد این شرایط دانست و افزود: سفر اردیبهشت ماه امسال خانم «پارک گئون هی»، رییس‎جمهوری این کشور به تهران اشتیاق شرکت های کره ای را برای اجرای طرح ها و پروژه های مشترک با ایران دوچندان کرده است.
واعظی گفت که کره جنوبی از نظر فناوری «ICT» و در زمینه بسیاری از شاخص ها در دنیا مقام نخست را دارد و این موضوع با توجه به دیدگاه های مشترک دو کشور نویدبخش و سرآغاز همکاری در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

 امضای سه سند همکاری میان ایران و کره جنوبی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه به نتایج سفرش به کره جنوبی پرداخت و گفت: در این سفر سه سند و یادداشت همکاری میان وزارت ارتباطات و فناوری ایران و شرکت های تابعه با طرف های کره ای به امضا رسید.
وی «امضای تفاهم نامه همکاری میان شرکت نیپا (NIPA) و سازمان ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره دولت الکترونیک هوشمند» را از جمله این اسناد اعلام کرد و گفت: شرکت «نیپا» بزرگ ترین سازمان فعال در زمینه «IT» در کره جنوبی است.
واعظی اظهار کرد: مقدمات اولیه برای امضای این سند در زمان سفر رییس جمهوری کره جنوبی و هیات همراه به ایران انجام شد.
وی، «امضای سند همکاری شرکت سامسونگ و پژوهشگاه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره فعالیت های مختلف در زمینه تحقیق و توسعه(R&D) ، همکاری های مشورتی و سرمایه گذاری در ایران و همچنین یادداشت تفاهم وزیر اطلاع رسانی و علوم برنامه ریزی کره جنوبی با همتای ایرانی» را از دیگر اسناد امضا شده در این سفر برشمرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت که سند امضاشده میان او و «چویی یانگ هی» همتای کره ای، شامل همه زمینه های همکاری است که دو کشور با امضای آن افق دوردستی برای توسعه مناسبات خود ترسیم کرده اند.
وی افزود: همکاری های مشترک در زمینه تحقیقات، فعالیت های مشاوره ای، ارتقای دولت الکترونیکی از نسل چهارم به نسل پنجم تلفن همراه، مسایل مربوط به داده های حجیم (بیگ دیتا)، موارد پیرامون «آی.او.تی» و... از محورهای مهم در این سند همکاری است که طرفین متعهد به اجرای آن به شکل کامل شده اند. همچنین بحث های خوبی در نشست های 2 روز اخیر در این زمینه ها مطرح شده است.
واعظی همچنین به مذاکرات انجام شده میان ایران و شرکت های کره ای ازجمله «کی تی» و «بی.تی.آر.آی» به عنوان بزرگ ترین مجموعه پژوهشی در بخش «ICT» کره جنوبی پرداخت و گفت: توافق های خوبی میان طرفین درباره موتورهای جستجوگر و مسایل محتوایی و همچنین مجموعه ای از همکاری ها در بخش های ذی ربط به ویژه موضوع های مهم ICT که در آینده به بازار خواهد آمد، صورت گرفته است.

 تشکل کمیته مشترک پیگیری توافق ها
وزیر ارتباطات گفت: در دیدار با «چویی یانگ هی» وزیر اطلاع رسانی و علوم برنامه ریزی کره جنوبی، توافق شد با تشکیل یک کمیته مشترک، همه مسایل هدف گفتگو و مفاد مربوط به اسناد امضاشده میان دو طرف در این سفر توسط کمیته یادشده پیگیری شود.
وی ادامه داد: همسو با این توافق مقرر شد نشست مشترک این کمیته یک سال در میان و به صورت متوالی در شهرهای سئول و تهران برگزار شود.
به گفته وی، نخستین جلسه این کمیته با حضور وزیر ارتباطات کره جنوبی به همراه مدیران و مسوولان شرکت های ذی ربط در ماه سپتامبر (شهریور - مهرماه) در تهران تشکیل می شود.

 کره ای ها محدودیتی برای همکاری قائل نیستند
وزیر ارتباطات در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به دنبال سفر رییس جمهوری کره جنوبی به ایران، کره ای ها بسیار علاقه مند به توسعه و گسترش همکاری با کشورمان هستند و این موضوع را در دیدارهای انجام شده ابراز می کردند.
وی افزود: نوع برخورد آنها درباره مسایل بانکی نیز بسیار منعطف تر از دیگر کشورها بود؛ چنین دیدگاهی می تواند زمینه های خوبی برای همکاری میان دو کشور فراهم آورد.

 سرمایه گذاری و تولید مشترک سامسونگ در ایران
واعظی همچنین با یادآوری این نکته که در ایران تقریبا 30 درصد بازار تبلت و به ویژه گوشی های تلفن همراه در اختیار سامسونگ است، گفت: باید این موضوع به گونه ای ساماندهی و نظارت شود که جلوی قاچاق این محصولات به کشورمان را بگیریم و بتوانیم در آینده خط تولید محصولات این شرکت را به صورت مستقل یا مشترک در داخل کشور را ه اندازی کنیم.
وی افزود: در این زمینه گفت وگوهایی نیز با مسوولان شرکت سامسونگ انجام شد و طرف کره ای نیز درباره این موضوع علاقه مندی خود را نشان داد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اکنون شرکت های کره ای زیادی هستند که علاقه مند به سرمایه گذاری در ایران هستند و ما نیز از این اشتیاق استقبال می کنیم.
وی افزود: البته همواره اعلام کرده ایم که این همکاری ها باید همراه با انتقال فناوری، تجربیات، سرمایه گذاری و مدیریت باشد.
واعظی گفت: با توجه به شرایط موجود و علاقه فعالان اقتصادی کره جنوبی برای همکاری با ایران، این کشور در بخش «ICT» و توسعه و گسترش آن، می تواند یکی از شرکای خوب ایران باشد.
محمود واعظی و هیات همراه پنجشنبه شب در پایان سفر دو روزه به سئول پایتخت کره جنوبی، به تهران بازگشتند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :