آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190255
تاریخ انتشار : 13 شهریور 1395 11:8
تعداد بازدید : 665

آتشی که زیر خاکستر ماند

علی شمیرانی- هر فعال حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، با اندک سابقه ای در این حوزه می داند که وضعیت رابطه اعضای شورای عالی فضای مجازی به مثابه آتش زیر خاکستر است که هر ازگاهی شعله ور می شود و بلافاصله نیز فروکش می کند. انتقادات و طرح گلایه از موضوعاتی که در دستور کار بررسی این شورا قرار می گیرند تا تشکیل زمان جلسات این شورا، از جمله مواردی است که هر از گاهی رسانه ای می شود.

در آخرین مورد اما برای نخستین بار جزییات نسبتا تندی از محتوای این گلایه ها از درون شورای عالی فضای مجازی رسانه ای شد و گفته شد یکی از اعضای حقوقی شورا با رییس شورا یعنی رییس جمهوری یک درگیری لفظی پیدا کرده است. موضوع هم جدید نیست، همان مسایل سابق یعنی دستور جلسات، زمان تشکیل جلسات و آیین نامه داخلی شورا است که همچنان در سه سال گذشته محل بحث بوده و هست.
نوشتن از اهداف و دستاوردهای شورای عالی فضای مجازی نیز فارغ از این که تکرار مکررات است، فایده چندانی هم ندارد. واقعیت آن است که اعضای این شورا عالی ترین مقامات حکومتی، دولتی و نظامی هستند و علی القاعده در سطوح عالی، مسایل، چندان با نوشته های پراکنده و هر از گاه چند رسانه دستخوش تحولی نمی شوند.
در حال حاضر راس این شورا نیز در اختیار دولتمردان است. رییس شورا رییس جمهوری است و دبیر شورا هم یک مقام دولتی یعنی قایم مقام وزیر کار است. آیین نامه داخلی شورای عالی فضای مجازی هم که به کمیسیون های شورا قدرت و اختیار مصوباتی در حد خود شورا می داد نیز فعلا مسکوت مانده است.
از این رو به نظر می رسد با توجه به فضای حاکم بر این شورا، و نزدیک شدن به ایام انتخابات ریاست جهموری، هر چه بیشتر مسایل و نهادهای کشور از جمله شورای عالی فضای مجازی را تحت الشعاع قرار خواهد داد. به عبارت دیگر شاید نتوان از شورای مذکور تا تشکیل دولت بعد انتظار اتفاق بزرگی داشت و به نظر می رسد آتش زیر خاکستر در شورای عالی فضای مجازی به رغم مسایلی که گاها رسانه ای می شود، همچنان و تا پایان دولت زیر خاکستر باقی بماند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :