آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190258
تاریخ انتشار : 13 شهریور 1395 11:17
تعداد بازدید : 579

سامانه تفکیک ترافیک اینترنت ایجاد می شود

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره نحوه استفاده کاربران از شبکه ملی اطلاعات و نیز چگونگی اطلاع از تفکیک ترافیک ارتباطات داخلی و خارجی توضیح داد.

مهر - نصرالله جهانگرد درباره تفکیک ترافیک ارتباطی کاربران در شبکه ملی اطلاعات با اینترنت بین الملل گفت: به زودی سامانه تفکیک ترافیک ارتباطی اینترنت و شبکه ملی اطلاعات توسط اپراتورهای ارایه دهنده خدمات اینترنت راه اندازی می شود.
وی گفت: اپراتورهای اینترنتی از این هفته باید نحوه تفکیک و تعیین چگونگی استفاده کاربران از شبکه ملی اطلاعات و میزان ترافیک داخلی و خارجی آنها را روی سامانه اطلاع رسانی خود (داشبود اطلاع رسانی آنلاین ترافیک) اعلام کنند.
رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه در بحث استفاده از شبکه ملی اطلاعات، کاربران نمی توانند به صورت دقیق تشخیص دهند که در چه مواقعی از این شبکه و در چه زمانی از اینترنت استفاده می کنند، ادامه داد: این موضوع از سوی سازمان تنطیم مقررات و ارتباطات رادیویی پایش می شود و اپراتورهای اینترنتی نیز با راه اندازی سامانه آنلاین، میزان ترافیک داخلی و خارجی کاربران را اعلام خواهند کرد.وی با بیان اینکه برخی اپراتورهای اینترنت هم اکنون نیز این تفکیک را انجام داده اند، اضافه کرد: حتی یکی از شرکت ها برگشت مبلغ به مشتری خود را داشته است؛ چراکه برای مثال، میزان ترافیک مصرفی کاربر در داخل بیشتر بوده و اپراتور باید ما به التفاوت استفاده از پهنای باند بین الملل را با شبکه ملی اطلاعات به کاربر پرداخت می کرد. در این زمینه رگولاتوری نیز بر این موضوع نظارت می کند.
جهانگرد در پاسخ به سوال دیگری درباره مزایای شبکه ملی اطلاعات برای کاربران اینترنت گفت: شبکه ملی اطلاعات در اغلب کشورهای توسعه یافته وجود دارد. تعریف این شبکه در حوزه اینترنت درست مانند این است که شبکه تلفن در کشور وجود دارد و کاربران می توانند هم شماره بین الملل را با آن بگیرند و هم تماس داخلی داشته باشند.
وی ادامه داد: به محض اینکه کاربر در کامپیوتر خود آدرس موردنظر خود را وارد می کند، معلوم می شود که این ترافیک در داخل کشور است یا بیرون از ایران و چنانچه در داخل باشد، روی شبکه ملی اطلاعات مدیریت می شود. شبکه ملی اطلاعات این اجازه را می دهد که ذخیره و بازیابی اطلاعات در سطح جغرافیای کاربر، تشخیص داده شده و نزدیک ترین مسیر انتخاب شود. این موضوع سرعت و دسترسی به دیتا را بهتر کرده و قیمت را کاهش می دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :