آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190262
تاریخ انتشار : 13 شهریور 1395 11:26
تعداد بازدید : 660

بازنشر

بازنشر


بهار ادیبان
حراج با مُشت
سوژه داغ رسانه ها و شبکه های اجتماعی هفته گذشته از دل راهروهای مجلس به وجود آمد؛ قاضی پور نماینده مجلس سوالات خبرنگار روزنامه ایران را با مشت و خشونت فیزیکی پاسخ داد. این خبر به سرعت در شبکه های اجتماعی پخش شد و کاربران و رسانه ها در اعتراض به قاضی پور واکنش نشان دادند. در کنار این ماجرا، ماجرای تخلف دو هزار میلیارد تومانی شهرداری در فروش املاک به عده مشخصی، از داغ ترین سوژه های شبکه های اجتماعی بود.
مشت جای جواب
شاید خاطرتان مانده باشد که چند ماه پیش، ابتدای تشکیل مجلس سخنان قاضی پور درباره زنان نماینده چه سرو صدایی به پا کرد. انتشار گزارشی از سخنان وی از سوی یکی از روزنامه ها، موجب اعتراض عده ای از مردم نسبت به وی شد. چند روز بعد خبرنگاری که این گزارش را منتشر کرده بود مورد ضرب و شتم قرار گرفت؛ اما ماجرا مسکوت باقی ماند و جریان های خبری دیگر جایگزینش شد. اما هفته گذشته بار دیگر قاضی پور جنجال به پا کرد. وی در راهروی مجلس پاسخ یکی از خبرنگاران را با مشت و خشونت فیزیکی داد. این رفتار بلافاصله موجب اعتراض مردم، رسانه ها و روزنامه نگاران شد. بسیاری از روزنامه نگاران با جمع آوری امضا درخواست رسیدگی مسوولان و رییس مجلس را در این‎خصوص کرده اند. برخی از نمایندگان نیز از خبرنگار مذکور، احسان بداغی دلجویی کردند. سخنگوی فراکسیون امید توهین قاضی پور به احسان بداغی را محکوم کرد و از طرف تمامی اعضای فراکسیون از همه خبرنگاران و اهالی قلم عذرخواهی کرد؛ اما هنوز واکنش جدی و رسمی از سوی مسوولان مربوطه دیده نشده است. خود قاضى پور نیز بعد از این ماجرا گفت: بنده براى اصحاب رسانه و خبرنگاران احترام خاصى قائلم. روز يكشنبه هم شوخى كردم و مثل تراكتور از روى هرچه سر راهم بود، رد شدم.
اینترنت ملی
کلید خوردن شبکه ملی اطلاعات و پخش زنده مراسم راه اندازی آن در شبکه های اجتماعی به خصوص توییتر مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفت. برخی از کاربران نگران محدود شدن دسترسی شان به اینترنت جهانی بودند. عده ای با حدس و گمان درباره کارآیی شبکه ملی اطلاعات به خصوص در بخش جست وجو شوخی کردند. برخی هم  با توجه به داغ شدن هشتگ #اینترنت_ملی به مناسبات ملی تقویم پرداختند و در کنار 29 اسفند روز ملی شدن نفت، 7 شهریور را نیز به‎عنوان روز ملی شدن اینترنت مطرح کردند.
املاک نجومی
هفته گذشته انتشار گزارشی از واگذاری املاک در شهرداری، موجب اعتراض‎ها و انتقادهای گسترده مردم و کاربران شبکه های اجتماعی به شهرداری شد. سایت معماری نیوز به سردبیری یاشار سلطانی هفته گذشته گزارش بازرسی کل کشور درباره واگذاری املاک از سوی شهرداری را منتشر کرد که حاکی از تخفیف 50 درصدی در فروش املاک از سوی شهرداری تهران به اعضای شورای شهر، برخی خبرنگاران و تعاونی مسکن قوه قضاییه و تخلف بیش از دو هزار میلیارد تومان در این پرونده بود. این افشاسازی که منجر به از دسترس خارج شدن سایت معماری نیوز و احضار سردبیر این سایت به دادگاه شد، واکنش های مختلفی از سوی کاربران و مردم و مسوولان در پی داشت. 
کاربران معترض ضمن اعتراض به قالیباف، شهردار تهران، دو تن از خریداران املاک نجومی را به باد انتقاد گرفتند: ش.م که در جریان فیش های حقوقی یکی از منتقدان به دولت بود و ک.ن که خبرنگار است. در بین اسامی اعلام شده که اقدام به خرید املاک با نصف قیمت از شهرداری کرده اند اسامی برخی دیگر از اعضای شورای شهر نیز دیده می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :