آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1903
تاریخ انتشار : 18 مهر 1390 0:8
تعداد بازدید : 797

رییس سازمان فضایی خواستار شد:

تبدیل سازمان فضایی به معاونت ریاست جمهوری

سرپرست سازمان فضایی ایران با اشاره به اهمیت فناوری فضایی در کشور گفت: به دلیل حساسیت های این حوزه و مدیریت مستقیم بر عملکرد آن، امید می رود این سازمان روزی به عنوان معاونت ریاست جمهوری همچون همه کشورها فعالیت خود را به صورت قانونمند ادامه دهد.

خبرگزاری مهر - حمید فاضلی در همایش چشم‌انداز فعالیت‌های فضایی که همزمان با هفته جهانی فضا در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد، به فعالیت‌های انجام شده در کشورمان در عرصه فناوری فضایی اشاره کرد و از تایید نمونه پروازی ماهواره دانشجویی «نوید» و پرتاب آن در سال جاری و نیز اجرای کارگاه پزشکی از راه دور با همکاری سازمان ملل در ایران خبر داد و تاکید کرد که دستاوردهای فضایی ایران در این ایام در کنگره‌ای در آفریقای جنوبی که مربوط به فدراسیون بین‌المللی فضایی است به نمایش درآمده است.

اجرای کارگاه پزشکی از راه دور با همکاری سازمان ملل
 سرپرست سازمان فضایی ایران از مدیریت و اجرای کارگاه پزشکی از راه دور در اول آبان ماه امسال توسط ایران و با همکاری سازمان ملل متحد خبر داد که کشورمان در زمینه تامین بهداشت، سلامتی و اجرای عملیات‌های پیچیده پزشکی با استفاده از امکانات ماهواره‌ای، تجربیات خود را ارایه می‌کند و دیگر دانشمندان از نقاط مختلف دنیا نیز دستاوردهای شان را در این کارگاه عرضه خواهند کرد.
وی فناوری‌های فضایی را موتور محرک سایر فناوری‌ها در زمین عنوان کرد که بسیاری از کشورها آینده خود را در توسعه فناوری‌های فضایی جست‌وجو می‌کنند و کشورهای پیشرفته حتی از 60 سال پیش وارد این عرصه شده‌اند.
فاضلی با بیان سرمایه‌گذاری قابل توجه کشورهای در حال توسعه در این بخش، به تاریخچه پرتاب راکت‌های کاووشی اشاره کرد که اقدام اولیه آن از سوی کشور هند صورت گرفت و بیان کرد: امروز ما شاهد آن هستیم که کشور هند به دلیل سیاستگذاری صحیح بر روی علوم فضایی و حتی با تحمل فقر و گرسنگی، به یکی از کشورهای مطرح در این بخش تبدیل شده که یکی از منابع درآمدی آن پرتاب ماهواره‌های کشورهای اروپایی است و این کشور حتی دارای ماهواره دور کره ماه نیز است.

سرمایه‌گذاری کشورهای جهان سوم در عرصه فضایی
سرپرست سازمان فضایی ایران با بیان اینکه بسیاری از کشورهای جهان سوم و حتی کشورهای منطقه در حوزه فناوری‌های فضایی سرمایه‌گذاری کرده‌‌اند، تاکید کرد: طبیعی است ایران که در طول تاریخ در تمامی‌عرصه‌ها سرآمد بوده باید در این بخش نیز سرمایه‌گذاری می‌کرد و در این راستا تلاش‌ها همچنان ادامه دارد.
وی با اشاره به نگاه مثبت مسوولان به فناوری فضایی و انتزاع سازمان فضایی ایران از زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیز قرار گرفتن آن در زیرمجموعه ریاست جمهوری با استفاده از اختیارات شورای‌ عالی اداری گفت: به دلیل حساسیت‌های این حوزه و مدیریت مستقیم بر عملکرد آن امید می‌رود که این سازمان روزی به عنوان معاونت ریاست جمهوری به فعالیت خود به صورت قانونمند ادامه دهد که در همه کشورها نیز این گونه است.
 
اتمام نمونه پروازی ماهواره دانشجویی "نوید"
فاضلی با اشاره به موفقیت‌های دانشگاه علم و صنعت در عرصه فناوری‌های فضایی پیشرفته به اتمام نمونه پروازی ماهواره "نوید" اشاره کرد و گفت: این ماهواره طی روزهای آینده بسته‌بندی شده و به سازمان صنایع هوا فضا ارسال می‌شود تا آزمایش های پیش پروازی خود را با موفقیت به اتمام برساند و پیش‌بینی می‌شود این ماهواره امسال توسط ماهواره‌بر سفیر1B پرتاب شود.
 سرپرست سازمان فضایی ایران با اشاره به عملکردهای زیرسیستمی‌ماهواره "نوید" و تایید آزمایشات پیش پروازی آن، آمادگی این سازمان را به عنوان کارفرمای پروژه برای صدور مهر تایید به این محصول اعلام کرد.
وی با اشاره به زیرساخت‌های موجود کشور در عرصه فضایی در دانشگاه‌ها، وزارتخانه‌ها و موسسات دانش‌بنیان و بخش خصوصی گفت: سازمان فضایی ایران در موقعیت جدید خود مدیریت یکپارچه سیستمی‌سامانه‌های فضایی کشور را از مفهوم‌سازی تا انتخاب فناوری‌ها برعهده گرفته و درصدد است تا از تمام ظرفیت‌های اجرایی در این حوزه با اضافه کردن پژوهشگاه‌هایی همچون پژوهشگاه هوافضا و پژوهشکده مهندسی جهاد بهره‌مند شود.

روی کمک روس‌ها حساب نکردیم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این مراسم با اشاره به ارتقای جایگاه ایران در عرصه فناوری فضایی، از پیوستن کشورمان به جمع هشت کشور دارای چرخه کامل فناوری فضایی در بحث طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره و ساخت ایستگاه‌های زمینی خبر داد.
رضا تقی‌پور به اهمیت جایگاه فضایی کشورمان و توسعه این بخش که از سال 71  به جدیت آغاز شده است، اشاره کرد و گفت: ساخت ماهواره‌های کوچک دانشجویی از سال 75 در دستور کار قرار گرفت و هم اکنون با گذشت 15 سال از عمر این فناوری در کشور شاهد موفقیت‌های بسیاری در این عرصه هستیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه ایران امروز از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خوبی در حوزه فضایی برخوردار است که در کشورهای اسلامی ‌بی‌نظیر است؛ افزود: امروز با تلاش و ایثارگری‌ها در این حوزه توانسته‌ایم شاهد جایگاه ایران به عنوان هشتمین کشور دارای چرخه کامل فناوری فضایی از طراحی، تولید و ساخت، پرتاب ماهواره و ساخت ایستگاه‌های زمینی باشیم.
وی با اشاره به ساخت و پرتاب ماهواره ایرانی "امید" با آنکه کشور روسیه در این زمینه بسیار ایران را معطل کرده بود، گفت: حدود سه ماه بعد از پرتاب ماهواره ایرانی "امید" در نشستی که با روس‌ها داشتیم متوجه شدیم آنها از اینکه "امید" در مدار قرار گرفته و سیگنال می‌فرستد بسیار متعجب شده بودند و دقیقا نیز می‌دانستند که ما را معطل کرده‌اند اما به لطف الهی ما هیچ‌گاه روی کمک روس‌ها در فناوری فضایی حساب نکرده‌ایم و این رمز موفقیت ما است.تقی‌پور با بیان اینکه در سال‌های اولیه ورود ایران به عرصه فناوری فضایی به غیر از یک مشت کاغذ و چند مقاله چیز دیگری نداشتیم و دوستان حتی الفبای کار را هم نمی‌دانستند بیان کرد: امروز در این عرصه به مرحله‌ای رسیده‌ایم که می‌توانیم از فناوری فضایی، چرخه تبدیل علم به ثروت را کامل کنیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دهم که در دولت نهم رییس سازمان فضایی ایران بود بهترین سال‌های عمر خود را سال‌های دفاع مقدس و چند سالی عنوان کرد در سازمان فضایی ایران مشغول به کار بود و گفت: مساله فعلی ما مدیریت تکنولوژی‌های فضایی است که نیاز به ساماندهی دارد تا روز به روز از این بخش پیشران برای سایر فناوری‌های کشور بهره گیریم.
وی با اشاره به کشورهایی همچون هند که در مسیر فناوری فضایی گام‌های اساسی برداشته‌اند، افزود: امروز اگر هند از محل طراحی و ساخت مشترک ماهواره‌های اروپایی درآمدزایی می‌کند حاصل تلاش و تمرکز چندین ساله این کشور در این بخش است و ما کمتر از هند نیستیم. تمامی ‌ملزومات مهیاست تا بتوانیم در سال 1404 کشور اول منطقه در بحث فضایی باشیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر عملیاتی کردن و شتاب بخشیدن به مدل همکاری صنعت و دانشگاه بیان کرد: ما در بسیاری از فناوری‌ها و صنایع برای تولید انبوه شانس زیادی نداریم اما فناوری فضایی جایی است که توان و ظرفیت تولید انبوه آن با توجه به پتانسیل‌های موجود وجود دارد و امید می‌رود با برنامه‌ریزی‌های انجام شده مسیر علمی‌ طی شده از طراحی تا محصول، سبب شکل‌گیری همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و صادرات این محصولات شود.
تقی‌پور جوان بودن میانگین سنی دانشمندان فضایی ایران را از جمله ویژگی‌های بارز ایران در این عرصه عنوان کرد و گفت: ایران تا 40 سال دیگر هم در این زمینه نیروی انسانی دارد.
گفتنی است در این مراسم با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ساختمان جدید مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت ایران رونمایی شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :