آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190946
تاریخ انتشار : 23 شهریور 1395 11:5
تعداد بازدید : 805

حمله های مشابه به «فروشنده» و «شبکه ملی اطلاعات»

علی اصلان شهلا- این روزها عملکرد و برخورد با فیلم فروشنده به کارگردانی اصغر فرهادی و شبکه ملی اطلاعات را می توان به نوعی با هم مقایسه کرد. دو موضوعی که از یک سو آماج حملات منتقدانی از یک طیف خاص ازجمله روزنامه کیهان قرار گرفته اند و از سوی دیگر موجب رضایت مردم و کاربران شده است.

فیلم فروشنده اصغر فرهادی نه تنها موفق شد نظر منتقدان بین المللی را جلب کند و دو جایزه مهم بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد را از جشنواره معتبر کن کسب کند، بلکه برخلاف فیلم های جشنواره ای ایرانی، با استقبال بی نظیر مردم مواجه شده و دو رکورد پرفروش ترین فیلم در روز نخست و در هفته اول را از آن خود کرده و به سرعت در حال تبدیل شدن به پرفروش ترین فیلم ایران می شود.
در مقابل شبکه ملی اطلاعات، بعد از یک تجربه نگران کننده در دولت قبل، این روزها افتتاح آن به خبری شیرین برای کاربران بدل شده است. 
این شبکه در دولت پیش کار خود را با اینترنت ملی آغاز کرد و این دلهره را در دل کاربران انداخت که قرار است ارتباط ایرانی ها را با اینترنت بین الملل قطع کند. درنهایت هم شعارهای پیرامون شبکه ملی اطلاعات با وجود الزام قانونی، به عملکرد 10 درصدی پیشرفت پروژه تبدیل شد. 
اما امروز شبکه ملی اطلاعات، برنامه ای جامع، هدفمند و با زمان بندی مشخص برای معماری شبکه ارتباطات داخلی و بین المللی کشور است. دولت به پشتوانه این شبکه نه تنها با پروپاگاندای برخی رسانه های خارجی درباره قطع ارتباط اینترنتی ایران با خارج از کشور مقابله کرده، بلکه با نهادهای بین المللی برای همکاری در پروژه به توافق رسیده است که ازجمله انتقال یک نسخه کپیDNS Server به داخل کشور است. از سوی دیگر عملکرد دولت یازدهم در شبکه ملی اطلاعات تا حدود زیادی اعتماد مردم را برای استفاده از شبکه های داخلی مانند آپارات برانگیخته و از سوی دیگر سبب ارزان تر شدن ارایه محتوا در داخل کشور شده است.
نکته عجیب اینجاست که منتقدان هر دو موضوع کسانی هستند که خود پیش تر در کاری مشابه، به موفقیت دست نیافته اند. همان طورکه منتقدان فیلم فروشنده کارگردانان و کسانی هستند که فیلم های شان چندان فروش نرفته یا خارج از ایران موفقیتی کسب نکرده اند، منتقدان شبکه ملی اطلاعات کسانی هستند که خود یا دوستان شان در دولت پیشین مسوولیت ایجاد این شبکه را داشته اما توفیقی در این راه به دست نیاورده اند.
جالب تر اینکه انتقاد از این فیلم و شبکه چندان هم فنی نیست. مثلا کیهان درباره فروشنده فرهادی معتقد است موضوع تجاوز را خارجی ها برای این فیلم برگزیده اند تا بر فرهنگ ما تاثیرگذار باشند و از سوی دیگر می گویند شبکه ملی اطلاعات جهانگرد قلابی است و برای واردات محتوای ارزان خارجی طراحی شده است.
فروشنده و شبکه ملی اطلاعات حتما ضعف هایی دارند و باید با انتقاد صحیح، برای رفع نقص ها در آینده کوشید، ولی برای انتقادات غیرفنی که بر مبنای وجود دشمن فرضی باشد، خریداری وجود ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :