آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190964
تاریخ انتشار : 23 شهریور 1395 11:26
تعداد بازدید : 903

اسنودن راز پایگاه جاسوسی آمریکا در انگلیس را افشا کرد

باز هم ادوارد اسنودن با افشاگر ی های خود در رابطه با رازهای جاسوسی آمریکا کار به دست دولت این کشور داد.

ایتنا- جدیدترین افشاگری ادوارد اسنودن از راز پایگاه جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا در انگلیس پرده برمی دارد که برای جاسوسی از ارتباطات ماهواره ای استفاده می شود. این پایگاه موسوم به Menwith Hill Station (MHS) در North Yorkshire انگلیس قرار دارد و نه تنها برای جاسوسی از مردم عادی و سرقت اطلاعات آنها به کار می رود، بلکه از آن برای استراق سمع ارتباطات ماهواره ای و دیگر انواع ارتباطات بی سیم در سراسر جهان استفاده می شود.
در این پایگاه گنبدهای دایره ای شکل سفیدرنگی موسوم به FORNSAT نصب شده که مجهز به آنتن هایی قدرتمند برای جاسوسی و استراق سمع از ارتباطات ماهواره ای هستند. FORNSAT می تواند داده های در حال انتقال از ماهواره ای به ماهواره دیگر را سرقت و 
جمع آوری کند.
نوع دیگری از این گنبدها که OVERHEAD نام دارد، با اتصال به ماهواره های دولت آمریکا برای شناسایی سیگنال های وای فای و گوشی های تلفن همراه هدف و جاسوسی از آنها استفاده می شود.
حجم اطلاعات مسروقه توسط آژانس امنیت ملی آمریکا در این پایگاه انگلیسی بسیار بالاست. براساس یکی از اسناد افشاشده توسط اسنودن که مربوط به ماه می سال ۲۰۱۱ است، در یک بازه زمانی ۱۲ ساعته این سیستم بیش از ۳۳۵ میلیون متادیتا یا ابرداده را ذخیره کرده است. این ابرداده ها حاوی اطلاعاتی درباره گیرندگان ایمیل های مختلف، شماره های همراه کاربران، زمان تماس و غیره است.
ازجمله اهداف خاص این پایگاه جاسوسی انگلیسی، کافی نت ها و دیگر منابع تبادل اطلاعات در کشورهای خاورمیانه بوده است. به همین منظور برنامه ای موسوم به Ghosthunter اجرا شده است تا الگوی زندگی افرادی که تروریست تشخیص داده می شدند و از کافی نت ها برای برقراری ارتباط استفاده می کردند، شناسایی شود.
برای ساخت پایگاه جاسوسی یادشده توسط ستاد ارتباطات دولت انگلیس بیش از ۳۰ میلیون پوند سرمایه گذاری صورت گرفته تا از این طریق جاسوسی از تمامی سیگنال های ماهواره ای هدف ممکن باشد.
برای مشاهده اسناد افشا شده اسنودن به آدرس https://theintercept.com/document/2016/09/06/menwith-initiatives-maximizing-our-access/ مراجعه کنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :