آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 191043
تاریخ انتشار : 24 شهریور 1395 10:36
تعداد بازدید : 720

خواندن کتاب های عتیقه بدون ورق زدن

بعضی از کتاب ها آنقدر قدیمی یا ظریف و شکننده اند که با یک ورق زدن از هم می پاشند اما محتویات آنها آنقدر باارزش است که گذشتن از آنها کار آسانی نیست. در همین راستا محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) روش جدیدی را برای خواندن محتوای کتاب های آسیب پذیر ابداع کرده اند که می توان با کتاب بسته هم محتوای آن را خواند.


آنا- محققان MIT یک سیستم تصویربرداری رایانشی را ابداع کرده اندکه می تواند صفحات یک کتاب را بدون باز کردن و ورق زدن آن، یک به یک بخواند. فناوری ای که در این سیستم به کار رفته است، با کمک امواج تراهرتز کتاب را اسکن می کند و این کار را با فضای 20 میکرومتری میان صفحات کتاب انجام می دهد و در نتیجه اصلا لازم نیست که کتاب حتی باز بشود. 
در ویدیویی که از این سیستم منتشر شده است، نشان می دهد که این سیستم یک کتاب مقدس خطی را اسکن می کند و بدون اینکه نیاز به باز شدن کتاب باشد، حروف و کلمات آن را صفحه به صفحه بیرون می آورد. 
الگوریتم تفسیر نامه نیز در این سیستم وجود دارد که کمک می کند تا درک بهتری از متنی که به دلیل تا شدن یا از بین رفتن کاغذ قابل خواندن نیست، به دست آوریم.
 البته ابداع چنین سیستمی به این معنا نیست که هم اکنون هر کتاب آسیب پذیری را بتوانید بخوانید. اکنون با تمامی تلاش های این محققان فقط نه صفحه از یک کتاب اسکن شده است؛ به این دلیل که این سیستم هنوز نمی تواند عمق بیش تر از 20 صفحه کتاب را به درستی اندازه گیری کند. محققان MIT باید هم از نظر قدرت و هم از نظر دقت، فناوری تراهرتزی خود را بهبود ببخشند تا بتوانند برای گام اول، کپی کتاب «جنگ و صلح» را با این دستگاه بخوانند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :