آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 191053
تاریخ انتشار : 24 شهریور 1395 11:6
تعداد بازدید : 922

نفرین نوکیا گریبان مایکروسافت را رها نکرد

سرنوشت تاریک ویندوز فون و گوشی های لومیا

به نظر می رسد بخش موبایل مایکروسافت این روزها اوضاع خوبی ندارد. از زمانی که مایکروسافت نوکیا را به قصد تولید گوشی های مبتنی بر ویندوز خریداری کرد، این شرکت هیچ پیشرفت قابل ملاحظه ای در زمینه تولید گوشی های ویندوزی نداشت و هر روز سهم مایکروسافت در بازار گوشی های هوشمند افت کرد. حالا هم که اخباری مبنی بر خداحافظی مایکروسافت از سری گوشی های لومیا به گوش می رسد. شاید باید باور کرد طلسم و نفرین نوکیا گریبان مایکروسافت را هنوز رها نکرده است.


- مایکروسافت قصد داشت در بازار موبایل دنیا همانند سیستم عامل ویندوز سهم زیادی به خود اختصاص دهد؛ اما با وجود تلاش های بسیاری که در این زمینه کرد، نتوانست بخشی از بازار موبایل را در اختیار بگیرد.
حتی این شرکت اقدام به همکاری با سایر شرکت ها ازجمله سامسونگ، ال جی و اچ پی کرد تا سهم خود را در بازار موبایل دنیا افزایش دهد؛ بااین حال موفقیت چندانی به دست نیاورد. شاید ساخت گوشی Elite X3 توسط HP را بتوان جدیدترین تلاش مایکروسافت در زمینه افزایش ویندوز موبایل دانست که به نظر محصولی امیدوارکننده می رسد، اما ظاهرا شیوه بازاریابی آن بیشتر مشتریان سازمانی را هدف قرار داده تا مصرف کنندگان عمومی. مایکروسافت از سال گذشته که ویندوز 10 را معرفی کرد، این پلات فورم را به سوی کسب و کار سوق 
داد.
بااین حال گزارش ها حاکی است که موجودی فروشگاه های عرضه کننده گوشی های ویندوزی در سراسر آمریکا به پایان رسیده است .
مایکروسافت با هدف پشتیبانی کامل از محصولاتش و از سوی دیگر ارایه سرویس ها و خدمات خاص، اقدام به راه اندازی فروشگاه های Microsoft Store کرد و این اقدام در راستای رقابت با Apple Store صورت گرفت. اما این روزها در فروشگاه های مایکروسافت خبری از گوشی های هوشمند ویندوزی نیست و فقط لپ تاپ ها و تبلت ها و محصولات سری سرفیس این کمپانی عرضه می شود.
گزارش ها حاکی است در فروشگاه مایکروسافت در بوستون هیچ مدلی از گوشی های ویندوزی وجود ندارد و کارکنان این فروشگاه اطلاعاتی درباره گوشی های ویندوزی ارایه نمی دهند.
از سوی دیگر گفته می شود که فروشگاه مایکروسافت در آریزونا نیز وضعیت مشابهی دارد و اثری از گوشی های هوشمند مبتنی بر ویندوز نیست.
اگر به تاریخچه مایکروسافت درباره زمینه عرضه گوشی های ویندوزی نگاهی بیندازیم، می بینیم که این شرکت هم تلاش چندانی برای افزایش سهم ویندوز در بازار موبایل دنیا نکرد، حتی پس از خرید نوکیا هم خلاقیتی در ساخت گوشی های هوشمندش به کار نبست تا بتواند جایگاه ویژه ای در بازار موبایل دنیا به خود اختصاص دهد.
حالا هم قرارداد مایکروسافت و نوکیا به پایان رسیده و ظاهرا نوکیا قصد دارد تجارت و کسب و کار خود را در پیش بگیرد و مایکروسافت تولید گوشی های لومیا را در کل کنار گذاشته و احتمالا قصد ندارد گوشی دیگری از این سری تولید کند.
با این حال به نظر می رسد از آنجا که مایکروسافت در زمینه عرضه سری سرفیس موفقیت چشمگیری به دست آورد، درصدد است این بار شانس خود را در زمینه عرضه گوشی های هوشمندش از سری سرفیس امتحان کند.
نخستین نسل گوشی های سری سرفیس احتمالا سال 2017 عرضه شوند؛ اما نمی توان خیلی درباره موفقیت مایکروسافت در این زمینه هم مطمئن بود و زمان مشخص می کند که مایکروسافت در آینده چه سرنوشتی در بازار گوشی های هوشمندش خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :