آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 191054
تاریخ انتشار : 24 شهریور 1395 11:7
تعداد بازدید : 800

رییس اتاق بازرگانی تهران:

تورم شاید در نیمه دوم سال دو رقمی شود

رییس اتاق بازرگانی تهران با بیان رشد شاخص های نقدینگی، بدهی بخش دولتی و جذب سپرده در بهار سال جاری گفت: ممکن است در نیمه دوم سال شاهد تورم دو رقمی باشیم.

  فارس - مسعود خوانساری در هجدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران با بیان رشد 4/4 درصدی اقتصادی در بهار امسال گفت: به رغم تحقق این رشد هنوز در زمینه نقل و انتقال پول با بانک ها در دنیا مشکل داریم.
رییس اتاق بازرگانی تهران افزود: البته برای ایجاد شعبه 3 بانک ایرانی به نام های پارسیان، سینا و خاورمیانه با آلمان توافقاتی انجام شده است.
خوانساری با بیان اینکه طبیعتا بعد از توافق برجام باید مسیر انتقال پول به حالت عادی باز می گشت، گفت: بعد از برجام بحث مبارزه با پولشویی و قانون FATF مطرح شد و الحاقیه آن در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.وی ادامه داد: مجلس الحاقیه آن را هم در همان سال مورد تایید و تصویب قرار داد و مسوولیت اجرای قانون بر عهده وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار گرفت که متاسفانه در روزهای اخیر پیوستن به FATF دست خوش مسایل سیاسی شده است.
رییس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه ایران و کره شمالی بدترین رتبه را در زمینه پولشویی دارند، گفت: امیدواریم هر چه زودتر دولت بحث شفاف سازی را انجام دهد و ما بتوانیم رتبه خودمان را در این زمینه کاهش و از آن خلاصی یابیم تا با حل این موضوع بخش خصوصی بتواند سرمایه گذاری خارجی را جذب کند.
وی گفت: در فصل اول سال 95 بدهی بخش دولتی نسبت به اسفند 94 مبلغ 16 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
رییس اتاق بازرگانی تهران افزود: حجم نقدینگی در بهار امسال نسبت به اسفند 94، 2/4 رشد داشته است.خوانساری گفت: در بهار امسال نسبت به اسفند 94 سهم سپرده های کوتاه مدت از نقدینگی کل کشور افزایش داشته و در مقابل سپرده های بلند مدت کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه این 3 عامل تا اندازه ای نگران کننده است، گفت: ممکن است با این مسایل در 6 ماه دوم سال شاهد افزایش رشد تورم و دو رقمی شدن آن باشیم.وی با بیان اصلاح بودجه در 15 شهریور 95 گفت: 4 تبصره به تصویب رسید که بر این اساس در تبصره 35 به دولت اجازه داده شد تا مطالبات خودش را با بانک ها و بانک مرکزی تهاتر کند.
رییس اتاق بازرگانی تهران افزود: در تبصره 36 هم به دولت اجازه داده شد که 40 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر کند و بدهی های خودش را به بانک ها و پیمانکاران پرداخت کنند.
وی ادامه داد: در تبصره 38 هم اجازه داده شد دولت مبلغ 8 هزار میلیارد تومان اوراق خزانه منتشر کند تا به طلبکاران بیمه سلامت پرداخت شود.رییس اتاق بازرگانی تهران همچنین گفت: در تبصره 38 هم به دولت اجازه داده شد مبلغ 5 میلیارد دلار از روسیه برای پروژه های زیربنایی وام بگیرد.خوانساری یکی دیگر از مشکلات بخش صادرات را ارزش افزوده  و بازگشت زمان بر عنوان کرد و گفت: از سال 91 این مشکل وجود داشته که حداکثر زمان بازگشت مبلغ ارزش افزوده به صادرکننده یک ماه باشد، اما براساس آیین نامه ای که برای آن تدوین شده بود، تقریبا این موضوع را غیرممکن کرده بود.
وی افزود: بنابراین موضوع در شورای عالی صادرات مطرح شد و کمیسیونی تشکیل شد تا آیین نامه اصلاح شود که فکر می کنم بخشنامه ای را که 3 سال برای اصلاح این آیین نامه منتظر آن بودیم، حداکثر تا پایان هفته جاری نهایی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :