آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 191055
تاریخ انتشار : 24 شهریور 1395 11:9
تعداد بازدید : 942

محققان: تصویب قوانین جدید ضروری است

آثار وسیع هوش مصنوعی بر زندگی انسان ها

محققان دانشگاه استنفورد نخستین گزارش خود را درباره تاثیر پیشرفت فناوری هوش مصنوعی بر زندگی شهری تا سال 2030 منتشر کرده اند تا مشخص شود این تحولات چه تاثیری بر آینده انسان ها می گذارد.

فارس- در این گزارش با عنوان هوش مصنوعی و زندگی در سال 2030 ضمن مرور تاریخچه فناوری هوش مصنوعی، نحوه استفاده از آن در حوزه های مختلف مانند توسعه روبات ها، پزشکی، خودروهای خودران و غیره نیز مورد توجه قرار گرفته است. 
در این گزارش تصریح شده که علاوه بر محققان، سیاستگذاران کشورهای مختلف باید به مساله هوش مصنوعی توجه نشان دهند، زیرا باید با توجه به تحولاتی که این پدیده در زندگی انسان ها ایجاد می کند، قوانین جدیدی وضع شود تا این قوانین سازگاری بیشتری با پیشرفت های عرصه فناوری داشته باشند.
مغز متفکر این گزارش، اریک هورویتز مدیر آزمایشگاه تحقیقاتی ردموند مایکروسافت است که معتقد است در یک قرن آینده هوش مصنوعی زندگی انسان ها را به طور کامل متحول می کند. راس آلتمن، استاد دانشگاه و محقق حوزه بیومهندسی می گوید که تکمیل این گزارش به زمان بیشتری نیاز دارد، اما انتشار نخستین نسخه از آن شروع خوبی محسوب می شود.
یکی از جنبه های مورد توجه نویسندگان این گزارش رد برخی گمانه زنی ها درباره احتمال از کنترل خارج شدن مصنوعات مبتنی بر هوش مصنوعی و تلاش آنها برای به خطر انداختن زندگی انسان هاست. تا به حال برخی چهره های مشهور دنیای فناوری مانند الون ماسک و استفان هاوکینگ درباره احتمال وقوع چنین تحول خطرناکی که یادآور داستان فیلم نابودگر یا ترمیناتور است، هشدار داده اند.
اما نویسندگان این گزارش می گویند چنین ترسی بی مبناست و قرار نیست کنترل برنامه های هوش مصنوعی از دست انسان ها خارج شود. زیرا قرار نیست دستگاه های دارای هوش مصنوعی به گونه ای طراحی شوند که بتوانند به طور کامل خودکفا شوند و به طور مستقل تصمیم بگیرند.
به اعتقاد این متخصصان چالش اصلی ناشی از استفاده از این دستگاه ها به بیکار شدن تعداد زیادی از انسان ها و کمرنگ شدن هرچه بیشتر حریم خصوصی باز می گردد. آنها می گویند برای مقابله با مشکل مذکور باید بین استفاده از روش های خلاقانه مبتنی بر فناوری و سازوکارهای اجتماعی تعادل برقرار شود تا همگان از مزایای فناوری های مذکور بهره مند شوند.
در بخش دیگری از این گزارش هشدار داده شده که اگر جامعه با دیده شک و ترس به فناوری هوش مصنوعی نگاه کند، توسعه آن کند شده است و کل این فرآیند ممکن است زیرزمینی شود. علاوه براین ایمنی و کارآیی چنین محصولاتی نیز به خطر خواهد افتاد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :