آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 191060
تاریخ انتشار : 24 شهریور 1395 11:16
تعداد بازدید : 741

فعالان اقتصادی مشکلات کسب و کار خود را به اتاق بازرگانی ارجاع دهند

در بیست و چهارمین نشست کمیسیون تسهیل کسب وکار اتاق تهران، رتبه ایران در شاخص آغاز کسب وکار (Doing Business) گزارش 2016 مورد واکاوی و تحلیل قرار گرفت. اعضای این کمیسیون و کارشناسان دعوت شده به این نشست، موانعی که آغاز کسب وکار در ایران را به فرآیندی طولانی تبدیل کرده است و هم چنین راهکارهای رفع این موانع را به بحث و تبادل نظر گذاشتند. در این نشست هم فعالان و نمایندگان بخش خصوصی و هم کارشناسانی از نهادهای ذی ربط سخن گفتند و راه های کاهش این فرآیند را بررسی کردند.


اتاق تهران- در ابتدای این نشست محمدرضا نجفی منش که ریاست کمیسیون تسهیل کسب وکار اتاق تهران را بر عهده دارد، درباره رتبه کشور در شاخص کسب وکار که بانک جهانی برای سال 2016 منتشر کرده است، گفت: بر اساس ارزیابی این نهاد بین المللی که بر پایه آمار یک ساله منتهی به ژوئن 2015 (خرداد94) تهیه شده است، فضای کسب وکار در ایران بهبود اندکی داشته است و ایران در میان 189 کشور در رده 118 جهان قرار گرفته که نسبت به سال قبل دارای سیر صعودی است.
نجفی منش افزود: با وجود ارتقای این رتبه، جایگاه ایران در این رتبه بندی، قابل قبول نیست و بررسی ها نشان می دهد با اندکی تلاش برای بهبود زیرشاخص های این ارزیابی می توان رتبه کلی ایران را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید.
وی گفت: کمیسیون تسهیل کسب وکار اتاق تهران قصد دارد از نهادهای مختلف اثرگذار بر شاخص سهولت انجام کسب وکار دعوت کند تا درباره راه های بهبود این شاخص با بررسی مولفه ها و زیرشاخص ها چاره اندیشی صورت گیرد.
در ادامه این جلسه، محمد علیخانی، معاون اقتصادی سازمان امور اقتصاد و دارایی استان تهران با بیان اینکه یکی از پروژه های تعریف شده در حوزه تحقق اقتصاد مقاومتی، ارتقای پله ای رتبه شاخص کسب وکار در کشور است، گفت: یکی از اقداماتی که برای اجرایی شدن این پروژه باید انجام گیرد، ایجاد پنجره واحد است که ارتباط دستگاه های ارایه کننده خدمت در این چارچوب تقویت شود.
همچنین محمدرضا نجفی منش در پایان نشست گفت: برای سهولت شروع کسب وکار این امکان فراهم شود که فعالان اقتصادی در صورت مواجهه با موانع و مشکلات، این مشکلات را به اتاق تهران ارجاع دهند تا مورد مطالعه و دسته بندی قرار گیرد و به مراجع ذی صلاح انعکاس داده شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :