آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192250
تاریخ انتشار : 11 مهر 1395 10:50
تعداد بازدید : 751

هشدار رگولاتوری به شرط گذاری اپراتورها برای MVNOها

در آستانه جدی شدن مذاکرات اپراتورهای موبایل با دارندگان موافقت اصولی MVNO، شنیده شده برخی اپراتورها اقدام به تعیین شروطی خودسرانه کرده اند که معاون رگولاتوری در این باره هشدار داد.

تسنیم- اپراتورهای تلفن همراه طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات موظف هستند حداکثر تا سوم آبان حداقل یک قرارداد عمده فروشی با دارندگان موافقت اصولی پروانه اپراتور مجازی تلفن همراه (MVNO) و همچنین حداکثر تا سوم آذرماه 95 حداقل یک قرارداد دیگر را با سایر دارندگان موافقت اصولی پروانه MVNO منعقد کنند.
بنابراین با توجه به نزدیکی موعد مقرر، برخی اپراتورهای موبایل اقدام به تعیین شرط و شروطی خاص برای همکاری با دارندگان موافقت اصولی MVNO کرده اند که عملا خلاف مصوبات و دستورالعمل های قانونی ازپیش تعریف شده است.
شنیده شده یکی از اپراتورهای موبایل در بندی از پیش شرط های همکاری خود با MVNOها گفته است که در صورت توافق همکاری، حق ترابرد مشترکان از شبکه اپراتور اصلی به مجازی را ندارند.
این موضوع کاملا برخلاف اصلاحیه مصوبه اصول حاکم بر پروانه اپراتورهای مجازی تلفن همراه است که حق ترابردپذیری را برای آنها قایل شده است.
صادق عباسی شاهکوه، معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در ارتباط با این دغدغه مطرح و احتمال بروز و ظهور آن در روند همکاری MVNOها با MNOها گفت: این قضیه که مطرح شد، اگر به وقوع بپیوندد قطعا غیرقانونی خواهد بود.
وی با بیان اینکه در مصوبه اولیه مربوط به اصول حاکم بر پروانه MVNOها 13 ایراد وجود داشت که نهایتا منجر به اصلاح مصوبه شد، افزود: درحال حاضر یکسری چارچوب های مهم وجود دارد که مثلا اپراتورهای میزبان (MNO) به هیچ عنوان نمی توانند هیات مدیره MVNOها را در راستای منافع تجاری خود تغییر دهند.
معاون بررسی های فنی و صدور پروانه رگولاتوری گفت: براساس همان اصلاحیه اپراتورهای مجازی تلفن همراه قادر به ترابرد مشترکان خواهند بود.
وی افزود: قطعا نظارت بر چنین رویه ای بعد از راه اندازی MVNOها کار ساده ای خواهد بود؛ زیرا باید امکان ترابردپذیری در اختیار آنها باشد در غیر این صورت به سمت برخورد جدی و قاطع با اپراتورهای موبایل می رویم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :