آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192329
تاریخ انتشار : 12 مهر 1395 10:21
تعداد بازدید : 530

واکنش بازار به ضرب‌الاجل اتحادیه مخابرات

گوشی های قاچاق به پستو رفتند

با توجه به ضرب الاجلی که اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی برای جمع آوری گوشی های قاچاق از بازار تعیین کرده، به بازار شوک وارد شده است.


فناوران- در طول یکی دو روز گذشته و در راستای تلاش های برای مهار قاچاق و اجرای طرح رجیستری، اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی ارتباطی و لوازم جانبی طرح جمع آوری کالای قاچاق را از 15 مهرماه به واحدهای صنفی تحت پوشش این اتحادیه اعلام کرده است. 
همین موضوع بلافاصله اثر خود را بر بازار گذاشت و البته تاحدودی در سردرگمی نیز ایجاد کرد.
در حال برخی از فروشندگان که نگران هستند با ورود ماموران به بازار متضرر شوند و کالاهای شان توقیف شود، اقدام به تخلیه انبار و انتقال اجناس به محل های دیگری کرده اند. بر این اساس در صورت درخواست بازار و نیاز مشتری به شکل تکی و از خارج از بازار، کالا منتقل می شود و در اختیار مشتری قرار می گیرد. 
نکته قابل توجه آنکه این موضوع بیشتر درباره گوشی های آیفون اتفاق می افتد که در صدر برندهای قاچاق موبایل در کشور قرار دارند.
به این ترتیب به نظر می رسد تا قبل از ورود ماموران نظارتی و جمع آوری کالای قاچاق در بازار، راهی برای دور زدن این موضوع نیز پیدا شده و برخی فروشندگان از هم اکنون با پیش بینی های لازم درصدد برآمده اند جلوی ضرر و زیان های احتمالی را بگیرند.
البته در حال حاضر هیچ فروشگاهی از جنس خالی نیست و به نظر می رسد کالاهایی در مغازه ها نگهداری می شوند که به شکل قانونی وارد شده و همه تاییدیه های وارداتی را دارند و در صورتی که مشتری کالای کمیابی که احتمالا جنس قاچاق است را بخواهد، از بیرون تهیه شده و در اختیار وی قرار می گیرد.
با این وجود بازار نسبت به قبل رونق بیشتری دارد و از اوایل مهر قیمت گوشی ها تا حدودی کاهش یافته و به گفته بازاریان خرید و فروش گوشی نسبت به 6 ماه گذشته بیشتر شده است. ظاهرا با شروع فصل پاییز و بازگشایی مدارس و دانشگاه ها، تعداد بیشتری از افراد به فکر خرید گوشی افتاده اند و به این ترتیب بازار از کسادی خارج شده است.
از سوی دیگر قیمت آیفون هم نسبت به دو هفته پیش که تازه این گوشی وارد بازار شده بود، کاهش چشمگیری یافته و به این ترتیب خرید و فروش این گوشی نیز در بازار رونق بیشتری گرفته است.
نسخه 32 گیگابایتی گوشی آیفون 7 در بازار تهران دیروز 2 میلیون و 850 هزار تومان معامله شد که کف قیمت این گوشی بود و گران ترین نسخه آن، آیفون 7 پلاس 256 گیگابایتی جت بلک با قیمت حدود 7 میلیون تومان به فروش رسید.
به گفته بازاریان حتی گران ترین نسخه آیفون با قیمت حدود 7 میلیون تومان، در بازار مشتریان خاص خود را دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :