آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192332
تاریخ انتشار : 12 مهر 1395 10:24
تعداد بازدید : 879

وزیر ارتباطات: 2 سال است با مشکلات شبکه بانکی مواجه هستیم

مذاکره وزارت ارتباطات و بانک مرکزی برای راه اندازی پول الکترونیکی

وزیر ارتباطات با بیان اینکه کمیته بررسی میدانی اجرای درست طرح ترابردپذیری موبایل تشکیل شده است، از برخورد جدی با اپراتورهایی خبر داد که در این زمینه کارشکنی می کنند.


مهر-  محمود واعظی افزود: برخی از اپراتورها با موضوع ترابردپذیری موبایل موافق نیستند و به همین دلیل هفته گذشته کمیته ای ویژه در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تشکیل دادیم تا اجرای این طرح را به صورت میدانی بررسی کرده و موانع را اعلام کنند؛ به این ترتیب قرار است افراد متعددی در این طرح ثبت نام کرده تا ببینیم مشکل از کجاست.وزیر ارتباطات ادامه داد: در صورتی که با کارشکنی در اجرای این طرح مواجه شویم، قطعا به اپراتور مربوطه تذکر می دهیم و اگر این تذکر کارساز نشود، ابزارهای زیادی برای برخورد با اپراتور خواهیم داشت؛ چراکه ترابردپذیری حق مردم بوده و مشترکان باید بتوانند با حفظ شماره خود، اپراتور خود را در صورت تمایل تغییر دهند.وزیر ارتباطات درباره محاسبه قیمت جداگانه خدماتی که کاربران از شبکه اینترنت می گیرند و نیز خدماتی که در بستر شبکه ملی اطلاعات دریافت خواهند کرد، گفت: بر اساس تصمیمات کمیسیون تنظیمات مقررات ارتباطات، اعمال قیمت جداگانه برای این دو سرویس در تمامی اپراتورهای موبایل، شرکت های اینترنتی و مخابرات لازم الاجراست و بار دیگر نیز این مصوبه را به اپراتورها ابلاغ خواهیم کرد تا آن را انجام دهند؛ زیرا معتقدیم مشترکی که از پهنای باند داخل استفاده می کند، باید تعرفه ای که پرداخت می کند کمتر از تعرفه ای باشد که از پهنای باند خارجی استفاده می شود.
 رجیستری موقتی است
وزیر ارتباطات درباره اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل گفت: اجرای این طرح فعلا به صورت آزمایشی و موقت است تا بررسی کنیم چه مشکلاتی با آن همراه خواهد بود.
وی ادامه داد: این موضوع یک کار بزرگ است که زمان آن مشخص نیست و به محض آنکه نتایج آن مشخص شود، به صورت رسمی برای اجرا اعلام می شود.وزیر ارتباطات درباره تغییر قیمت در بسته های اینترنت ایرانسل نیز گفت: آنچه مربوط به ما می شود و بر آن نظارت می کنیم، این است که اپراتور از سقف قیمت تعیین شده مطابق با مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات بالاتر نرود؛ اما در صورتی که تعرفه زیر قیمت مشخص شده باشد، مشکلی برای تغییر وجود نخواهد داشت.

 مذاکره برای راه اندازی پول الکترونیکی در کشور
وزیر ارتباطات درباره ارایه انواع خدمات پرداخت خورد با کیف پول روی شبکه موبایل و با استفاده از شبکه شتاب گفت: در زمینه ارایه این سرویس ۲ سال است به دلیل مشکلات سیستم بانکی تاخیر داریم و با مذاکرات طولانی که با دکتر سیف در بانک مرکزی داشته ایم، آنها را متقاعد کرده ایم در این زمینه رضایت دهند.وی ادامه داد: در این خصوص کمیته ای به ریاست آقای جهانگرد، رییس سازمان فناوری اطلاعات تشکیل شده است و ۴ جلسه نیز در این باره با مسوولان بانک مرکزی داشتیم تا در نهایت ارایه خدمات بانکداری موبایل و کیف پول الکترونیکی با موافقت بانک مرکزی انجام شود. این موضوع ارایه خدمات را برای مردم تسهیل می کند و تحولی در حوزه بانکداری الکترونیکی خواهد بود.
  امضای قرارداد با روسیه برای ساخت ماهواره
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین از امضای نهایی قرارداد با روسیه برای ساخت ماهواره ملی سنجش از دور و مذاکره با ۴ کشور برای ساخت ماهواره ملی مخابراتی خبر داد.
واعظی درباره اجرای پروژه های فضایی در ایران گفت: در رابطه با پروژه های فضایی دو خط موازی را طی می کنیم که یکی از این برنامه ها مربوط به ساخت ماهواره های دانشجویی در داخل کشور است.وی ادامه داد: در این زمینه برای ساخت ماهواره های مخابراتی در داخل کشور و  نیز ماهواره های سنجش از دور  با دانشگاه ها مذاکره کرده ایم و نمونه هایی نیز ساخته شده است.
واعظی ادامه داد: تا پایان امسال یکی از ماهواره های دانشجویی داخلی را به فضا پرتاب می کنیم.وزیر ارتباطات با بیان اینکه برنامه اصلی ما ساخت دو ماهواره عملیاتی ملی است؛ افزود: هم اکنون قرارداد نهایی با طرف روسی برای ساخت و پرتاب ماهواره ملی سنجش از دور به امضا رسیده است.وی با بیان اینکه ساخت دو ماهواره ملی برنامه ای بلندمدت است، گفت: در زمینه ساخت ماهواره ملی مخابراتی نیز در حال مذاکره با ۴ کشور هستیم.
وی از تمایل فرانسوی ها، روس ها، چینی ها و کره ای ها برای حضور در این پروژه خبر داد و گفت: از میان این ۴ کشور با یکی از آنها به نتیجه نهایی خواهیم رسید و ساخت ماهواره ملی مخابراتی را به عنوان یکی از اهداف برنامه ششم توسعه اجرایی خواهیم کرد.
واعظی درباره پروژه های مربوط به هفته جهانی فضا که هفته آینده خواهد بود، گفت: در این هفته پروژه پرتاب ماهواره در دستور کار نیست و  اواخر سال جاری یک ماهواره دانشجویی به فضا پرتاب خواهیم کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :