آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192335
تاریخ انتشار : 12 مهر 1395 10:30
تعداد بازدید : 807

با همکاری وزارت ارتباطات و پلیس فتا

فضای فعالیت مجرمان فیشنگ محدود می شود

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اهمیت طراحی امنیتی سایت ها گفت: در حمله های سایبری، مهندسی رفتار اجتماعی از مباحث مهم به شمار می آید.

ایرنا- سید ابوالحسن فیروزآبادی در نخستین همایش حراست و امنیت فناوری اطلاعات که با حضور برخی معاونان وزیر اطلاعات و مسوولان حراست در فضای مجازی برگزار شد، افزود: در حمله های سایبری، مهندسی رفتار اجتماعی از مباحث مهم به شمار می آید؛ بنابراین باید در طراحی امنیتی سایت ها به مساله رفتار اجتماعی توجه شود.دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: سازمان ها نیز باید در حوزه امنیت یکدیگر را بیابند و در سطح ملی جانمایی امنیتی داشته و در کنار به روزبودن ابزارها و سخت افزارها از لحاظ امنیت شبکه و پیامدهای اپلیکیشن ها (برنامه ها) نیز ارزیابی دقیق داشته باشند.
وی با بیان اینکه نمی توان فضای مجازی را مانند فضای واقعی نگریست، گفت: باید در فضای مجازی از دوران پیوست ها به دوران زمینه ای شدن حرکت کنیم.فیروز آبادی امنیت در فضای واقعی را با امنیت در فضای مجازی متفاوت دانست و افزود: در فضای مجازی، کاربران دایم در حال تولید اطلاعات هستند.
وی افزود: باید در فضای مجازی به دنبال خلق شفافیت باشیم.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان راه اندازی برخی سایت ها شبیه به سایت های مرجع مانند بانک ها (فیشینگ) گفت: این سایت ها به دنبال کلاهبرداری هستند و کاربران باید دقت لازم را داشته باشند.
فیروزآبادی در حاشیه همایش حراست و امنیت فناوری اطلاعات در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به افزایش فیشینگ ها، مقرر شده است با همکاری وزارت ارتباطات امکاناتی را در اختیار پلیس فتا قرار دهیم تا با فیشینگ ها برخورد شود.
فیروزآبادی گفت: امیدواریم با برنامه ریزی جدید شاهد افزایش امنیت در فضای مجازی باشیم.دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور افزود: مردم باید هنگام ثبت اطلاعات در فضای مجازی مراقب باج افزارها باشند، اخیرا تعدادی باج افزار در فضای مجازی فعالیت دارند که اطلاعات گران قیمت کاربران را دچار اختلال می کنند و برای بازیابی مجدد اطلاعات وجوهی را از مردم مطالبه می کنند.
فیروزآبادی افزود: در حال حاضر ابزارهایی وجود دارد که حفاظت سیستمی کاربران را بالا می برد؛ اما کاربران باید آگاهی و سواد الکترونیکی خودشان را افزایش دهند تا از باج افزارها در امان بمانند.
وی گفت: کاربران باید از اطلاعات خودشان کپی بگیرند تا اگر مورد تعرض باج افزاری قرار گرفتند، با مشکل مواجه نشوند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور در پاسخ به این سوال که آیا اخیرا با حملات فیشینگی مواجه بوده اید یا خیر، گفت: در روزهای گذشته برای سرشماری آمار اختلالاتی پیش آمد و تلاش های فیشینگی صورت گرفت که ما این تلاش ها را خنثی کردیم.
فیروزآبادی درباره هدف برگزاری نخستین همایش حراست و امنیت فناوری اطلاعات افزود: بحث توسعه تکنولوژی ارتباطات و فناوری اطلاعات، مبتنی بر توسعه امنیت در فضای مجازی است.
وی ادامه داد: این همایش فرصت تعامل و همکاری ویژه برای توسعه امنیت در فضای مجازی به وجود می آورد تا متصدیان و مسوولان فاوا ( فناوری اطلاعات)، سازمان های دولتی و مسوولان حراست این سازمان ها با هماهنگی سازمان حراست کل کشور درباره توسعه امنیت تبادل نظر کنند.دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور در پاسخ به این پرسش که نقش نهادها و سازمان ها در توسعه امنیت فضای مجازی را چطور ارزیابی می کند، گفت: سازمان های متعددی در حوزه امنیت فعالیت دارند که در حوزه عمومی اگر مردم با مشکلاتی مواجه شوند، پلیس فتا رسیدگی می کند؛ اما در حوزه های استانداردسازی؛ صدور مجوز و فعالیت شرکت ها باید با وزارت ارتباطات هماهنگ شود.
فیروزآبادی ادامه داد: یکی از فضاهایی که در فضای مجازی دارایی های متعددی دارد و به مردم هم خدمات می دهد، سازمان های دولتی است که حراست های این سازمان ها مدیریت امنیت این دارایی ها را به عهده دارند.
بر اساس این گزارش، فیشینگ (Phishing) به تلاش برای به دست آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی و غیره از طریق جعل یک سایت، آدرس ایمیل و روش هایی مشابه آن گفته می شود.
شبکه های اجتماعی و سایت های پرداخت آنلاین از جمله اهداف حملات فیشینگ هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :