آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192337
تاریخ انتشار : 12 مهر 1395 10:33
تعداد بازدید : 1016

تصویب کلیات لایحه احکام و مصوبات کنگره اتحادیه جهانی پست

نمایندگان مجلس کلیات لایحه تصویب احکام و مصوبات بیست و پنجمین کنگره اتحادیه جهانی پست را تصویب کردند.

فناوران- نمایندگان در نشست علنی مجلس شورای اسلامی کلیات لایحه «تصویب احکام و مصوبات بیست و پنجمین کنگره اتحادیه جهانی پست» را با 140 رای موافق، یک رای مخالف و 8 رای ممتنع از مجموع 216 نماینده حاضر در جلسه تصویب کردند.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در توضیح این لایحه گفت: احکام و مصوبات بیست و پنجمین کنگره اتحادیه جهانی پست در راستای گسترش ارتباطات بین الملل از طریق عملکرد کارآمد سرویس های پستی و مشارکت در نیل به اهداف عالی همکاری بین المللی در زمینه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تغییرات قابل ملاحظه ای را ایجاد کرده است.
 باستانی افزود: با توجه به اینکه دولت ایران از سال 1874 میلادی عضو اتحادیه مذکور بوده و احکام و مصوبات آن با توجه به ضرورت های پستی کشورهای عضو، تحولات بین المللی، پیشرفت فناوری، ضروریات زیست محیطی، نیاز بازار و انتظارات مشتریان دستخوش تغییرات و اصلاحات متعددی قرار گرفته است و همچنین با توجه به اینکه آخرین اصلاحات در احکام و مصوبات مذکور در سال 2012 برابر با 1391 در دوحه صورت گرفته، این لایحه آماده شده است.
 در ماده واحده این طرح آمده است: احکام و مصوبات بیست و پنجمین کنگره اتحادیه جهانی پست منعقدشده به تاریخ 20 مهر 91 برابر با یازده اکتبر 2012 میلادی در دوحه شامل کنوانسیون پستی جهانی مشتمل بر 40 ماده، تشریفات نهایی کنوانسیون پستی جهانی مشتمل بر 16 ماده، آیین نامه عمومی اتحادیه پستی جهانی مشتمل بر 58 ماده و موافقتنامه سرویس های پرداخت پستی مشتمل بر 28 ماده به شرح پیوست تصویب و اجازه تسلیم اسناد آن داده می شود.
 در تبصره یک آمده است: از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون پیوست های 2، 3، 4، 5 و 7 قانون تصویب احکام و مصوبات بیست و چهارمین کنگره اتحادیه جهانی پست منعقد شده در ژنو 2008 میلادی مصوب سال 91 ملغی می گردد.
 در تبصره 2 آمده است: رعایت اصل 77 قانون اساسی ایران درباره هرگونه اصلاح موضوع ماده 38 کنوانسیون پستی جهانی، ماده 158 آیین نامه عمومی اتحادیه پستی جهانی و ماده 27 موافقتنامه سرویس های پرداخت پستی الزامی است.
 همچنین در تبصره 3 آمده است: رعایت اصل 139 قانون اساسی ایران درباره ارجاع به داوری موضوع ماده 153 آیین نامه عمومی اتحادیه پستی جهانی الزامی است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :