آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192342
تاریخ انتشار : 12 مهر 1395 10:39
تعداد بازدید : 841

اطلاعیه گمرک درباره نحوه استعلام گوشی های وارداتی

گمرک ایران در اطلاعیه ای نحوه استعلام شماره سریال گوشی های تلفن همراه وارداتی (IMEI) را اعلام کرد.

فناوران- استعلام شماره سریال گوشی های تلفن همراه فقط از طریق سامانه پیامکی 30008887 یا پیوند (لینک) مخصوص استعلام شماره سریال گوشی های تلفن همراه وارداتی که در سایت رسمی گمرک irica.ir قرار داده شده، امکان پذیر است.
برای استعلام باید کد شماره شناسه 15رقمی گوشی تلفن همراه به شماره پیامک یا پیوند مخصوص استعلام ارسال شود که پیامکی در رابطه با ثبت یا عدم ثبت شناسه استعلام شده از پنجره واحد تجاری گمرک ارسال می شود.
امکان استعلام شماره سریال گوشی های تلفن همراهی که از ابتدای سال جاری به صورت رسمی وارد کشور شده است، هم اکنون از طریق سامانه استعلام شماره سریال گوشی های تلفن همراه وجود دارد.
ارایه شناسه بین المللی گوشی های تلفن همراه توسط واردکنندگان در گمرک الزامی شده است و همه دستگا ه های موبایل دارای قابلیت اتصال به شبکه مخابراتی GSM، دارای کد 15 رقمی مختص به خود است.
در این کد اطلاعات مربوط به مدل گوشی، شرکت سازنده، کشور سازنده و... وجود دارد و گوشی های تلفن همراه توسط این کد در شبکه های مخابراتی ثبت می شوند.
روش دریافت این کد به این صورت است که روی بسته بندی دستگاه تلفن همراه یا عموماً در زیر باتری تلفن همراه این کد قابل مشاهده بود یا با شماره گیری #06#* تلفن همراه کد 15 رقمی شناسه گوشی تلفن همراه (IMEI) نمایش داده می شود.
گمرک ایران از همه نمایندگان رسمی و ارایه کنندگان کالای تجاری تلفن های همراه در ایران دعوت به عمل آورده با شرکت فعال در این طرح و ارایه پیشنهادها و انتقادهای سازنده علاوه بر ساده سازی و تسریع در فرآیندهای رسمی ورود کالا به کشور، موجب جلوگیری از جعل، تخلف و قاچاق این کالا می شوند.
سامانه ثبت و دریافت شماره سریال گوشی های تلفن وارداتی که از دستاوردهای سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در گمرک است، گام مهمی در اجرایی شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی محسوب می شود و با اجرایی شدن آن قدم بزرگی در مبارزه با قاچاق کالا برداشته خواهد شد و برنامه گمرک ایران بهره گیری از سامانه های هوشمند گمرکی برای ردیابی کالاهای قاچاق از غیرقاچاق در سایر گروه های کالایی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :