آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192345
تاریخ انتشار : 12 مهر 1395 10:41
تعداد بازدید : 1019

محمد مراد بیات دبیر نمایشگاه اعلام کرد

معرفی 60 محصول جدید در دومین نمایشگاه تراکنش

اهمیت حوزه پرداخت و بانکداری الکترونیکی در ایران از یک سو و پیشرفت های خیره کننده جهانی در این حوزه و عقب‎ماندگی ایران در یک دهه گذشته از این پیشرفت‎ها از سوی دیگر برگزاری نمایشگاه تراکنش ایران را دارای اهمیت مضاعف می‎کند. در این نمایشگاه قرار است شرکت‎های خارجی هم شرکت کنند و محصولات و خدمات خود را ارایه دهند. از سوی دیگر در سال‎های اخیر شرکت‎ها و استارت آپ‎های مختلفی در حوزه‎های مختلف مرتبط با این حوزه در ایران شکل گرفته‎اند که جایی برای معرفی دستاوردهایشان و محک استقبال مشتریان ندارند. این نمایشگاه می‏تواند برای این دسته هم نقش پل ارتباطی با جامعه مخاطب خود را داشته باشد.


فناوران- بر کسی پوشیده نیست که آینده بازارهای خدمات مالی متعلق به دانش بنیان‎ها و شرکت‎هایی است که از آخرین فناوری‎های روز برای ارایه خدمات ایمن‎تر، ارزان‎تر و آسان‎تر استفاده می‎کنند. به گواه بسیاری از مسوولان رده بالای نظام مالی کشور از جمله خود رییس کل بانک مرکزی، ایران حدود 20 سال از بانکداری و صنعت مدرن مالی در دنیا عقب است. برای جبران این عقب‎ماندگی‎ها ابتدا باید با مسیر آشنا شد که به باور ناظران برگزاری نمایشگاه‎هایی مانند آنچه در قالب «تراکنش ایران» دوره اول خود را سال گذشته پشت سر گذاشت و 11آبان ماه هم دوره دوم خود را شروع می‎کند، یک ضرورت است. 
محمد بیات، مدیر مرکز «فابا» و دبیر کل این همایش و نمایشگاه روز گذشته در جمع خبرنگاران درباره چند و چون برگزاری این نمایشگاه توضیحاتی داد و شاید مهم‎ترین نکته آن وعده او برای رونمایی از 60 محصول جدید در این نمایشگاه باشد. 
در این نشست بیات ضمن تشریح جزییات برگزاری نمایشگاه با بیان اینکه این دوره از نمایشگاه به دلیل برطرف شدن برخی موانع نظام بانکی که بعد از برجام صورت گرفته از اهمیت بیشتری برخوردار است، گفت: در ITE 2016، بانک ها، موسسات مالی و اعتباری، شرکت های پرداخت، تولید کنندگان سخت افزار و نرم افزار در صنعت بانکداری و پرداخت، شرکت های خارجی فعال در عرصه فناوری اطلاعات صنایع مالی ، سازمان های ارایه دهنده خدمات فناوری اطلاعات همگانی ، ارایه دهندگان خدمات و راهکارهای پرداخت الکترونیک و شرکت های تازه کار و صاحبان ایده های نوین در حوزه صنایع مالی و بانکی حضور دارند.
دبیر کل نمایشگاه ITE 2016 با بیان اینکه که نبود سیستم اعتبارسنجی دقیق در نظام بانکی کشور یکی از مشکلات اقتصاد کشور است، گفت: برگزاری نمایشگاه های این چنینی و ارایه محصولات شرکت ها می تواند زمینه های ایجاد ابزارهایی برای ارتقای نظام اعتبارسنجی دقیق شود. ضمن اینکه محل خوبی برای تعامل بیشتر صاحبان کسب و کار با صنایع برای پیشبرد بیشتر اهداف بانکداری الکترونیکی است. 
مدیر کل فابا گفت: از نکات مهم این رویداد می توان به برگزاری 4 سمینار با موضوعات اعتبار سنجی، امنیت ، core banking، کارت و پرداخت نام برد.
وی گفت: همچنین هم زمان با برگزاری نمایشگاه تراکنش 95، دو نشست تخصصی، 60 کارگاه معرفی محصول ،20 تالار گفت وگو، 8 کارگاه تجاری، 9کارگاه آموزشی و 3 روز جشنواره شرکت های استارت آپی در نظر گرفته شده است.

 تفاوت با همایش بانکداری الکترونیکی 
بیات در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه تفاوت نمایشگاه های تراکنش با نمایشگاه بانکداری الکترونیکی در چیست، گفت: در همایش نظام‎های پرداخت و  بانکداری الکترونیکی رگولاتور (بانک مرکزی) در مقام داوری است؛ اما در نمایشگاه تراکنش شرکت ها در نقش بازیگرانی هستند که در عرضه فناوری‎های نوین بانکی شرکت کرده اند.
بیات در پاسخ به سوال فناوران درخصوص رتبه ایران از لحاظ نفوذ بانکداری الکترونیکی و تراکنش در بین سایر کشورهای جهان نیز گفت: حجم ماهانه تراکنش های کشور به یک و نیم میلیارد رسیده که این میزان افزایش موجب شده در منطقه رتبه نخست را داشته باشیم. بیات در ادامه با بیان اینکه 90 درصد تراکنش غیرفیزیکی شده، گفت: طی سال‎های اخیر تراکنش مالی با افزایش چشمگیری روبه رو بوده است. البته  باید گفت برای رسیدن به جایگاه ایران در سند چشم انداز سال 1404 هنوز به استانداردهای لازم نرسیده ایم.
مدیر کل سازمان آموزش و فرهنگ سازی بانکداری الکترونیکی (فابا)  با بیان اینکه کارت های اعتباری هنوز نتوانسته اند جایگاه خود را در بین کارت های نقدی باز کنند، گفت: باید در این زمینه با برگزاری نمایشگاه های این چنینی تلاش شود تا به جایگاه و استاندارد های جهانی نزدیک شویم. 
این نمایشگاه در روزهای 11 تا 13 آبان ماه مصادف با 1 تا 3 نوامبر در محل مجتمع نمایشگاهی شهر تهران واقع در بوستان گفت وگو برگزار می شود. 
یکی از انتظارات ناظران از این نمایشگاه این است که تفاوت‎های آن با همایش‎های مختلف در این خصوص روشن شود و این رویداد به طور واقعی به محلی برای عرضه و نمایش محصول و تبادل اطلاعات میان شرکت‎های داخلی و خارجی بدل شود. باید دید این رویداد در دومین گام چقدر به این مهم نزدیک می‎شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :