آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192363
تاریخ انتشار : 12 مهر 1395 11:1
تعداد بازدید : 614

صادرات ۳۰ میلیارد دلاری خدمات مهندسی تا پایان برنامه ششم

قایم مقام وزیر صنعت و رییس سازمان توسعه تجارت گفت: طبق برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت تا پایان برنامه ششم ۱۳۰ میلیارد دلار صادرات کالا و خدمات پیش بینی شده است که ۳۰ میلیارد آن مربوط به بخش خدمات است.

سازمان توسعه و تجارت- مجتبی خسروتاج با بیان این مطلب گفت: پیش بینی می‎شود تا پایان امسال ۵۰ میلیارد دلار صادرات کالا و ۱۶ میلیارد دلار صادرات خدمات داشته باشیم که باید درآمدهای ناشی از بخش خدمات دو برابر شود.
وی صادرات خدمات فنی و مهندسی، گردشگری، صنعت IT و ترانزیت را ۴ حوزه فعالیت در بخش صادرات خدمات برشمرد و افزود: یکی از نکات مهم در توسعه اقتصاد کشور توجه به چگونگی کسب درآمد از محل ترانزیت است.
رییس سازمان توسعه تجارت در ادامه با بیان اینکه یکی از مضرات اقتصاد نفتی این است که تمرکز بر سایر منابع درآمدی کمتر می شود، گفت: این مساله بر دولت، بخش خصوصی و کارآفرینان نیز اثر منفی می گذارد و کمتر به نوآوری و خلاقیت می پردازند.
به گفته خسروتاج مقایسه کارآفرینی در ایران و سایر کشورها نیز مبین این نکته است که رمز موفقیت در آنها نوآوری و خلاقیت و در ایران منابع نفتی است.
وی همچنین با بیان اینکه در بحث مبارزه با قاچاق کالا یکی از چالش برانگیزترین مسایل عدم اشتغال، بیکاری و فقر در مناطق مرزی است، گفت: اگر طرح و برنامه های اشتغالزا تدوین نشود، پاسخ مستدلی برای برخورد با قاچاق در این مناطق نخواهیم داشت.
خسروتاج همچنین در حاشیه این همایش گفت: در صورتی که با کشورهای دیگر ازجمله کشورهای اروپایی مشارکت شود، امکان تولید واگن در داخل به جای واردات از روسیه وجود دارد.قایم مقام بازرگانی وزیر صنعت افزود: درخصوص ماشین آلات صنعتی ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار واردات انجام می شود؛ اما باید این واردات را به سمتی هدایت کنیم که فناوری و دانش آن در کشور وجود ندارد، ضمن اینکه اگر ما دانش تولید محصولی را در داخل داشته باشیم، دیگر نباید اجازه واردات را به آن محصول داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :