آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192365
تاریخ انتشار : 12 مهر 1395 11:2
تعداد بازدید : 573

رشد قارچ گونه شرکت های حاشیه ای در حوزه دانش بنیان

مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با انتقاد از عدم تعریف مشخصی از شرکت های دانش بنیان در بخش های اجرایی کشور، رشد قارچ گونه شرکت های جانبی در این حوزه را ازجمله مشکلات این بخش عنوان کرد.
ایسنا- مجید عکافی با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان نیاز به حمایت دارند، گفت: در پروسه حمایتی که در قالب وام و ارایه نقدینگی برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته اند، شرکت های جانبی خصوصی ایجاد شده که آنها مسوول تایید دانش بنیان بودن محصول شرکت هستند که این مساله به تجارت این شرکت ها تبدیل شده است.
وی افزود: درواقع هر چقدر شرکت های دانش بنیان به این شرکت‎ها مراجعه کنند؛ میزان سود شرکت های جانبی به لحاظ هزینه ای که دریافت می کنند، افزایش می یابد؛ ا زاین رو در بیشتر مواقع محصولات شرکت ها به دلایل مختلف در حیطه دانش بنیان قرار نمی گیرد تا شرکت ها برای چندمین بار به این شرکت ها مراجعه کنند.
عکافی ادامه داد: حمایت از شرکت های دانش بنیان بیشتر در حد حرف و شعار است؛ زیرا تعریف شرکت های دانش بنیان با ابهام بسیار بالایی روبه روست. اگر شرکتی به هر دلیلی مجوز دانش بنیان بودن گرفته است، محصولی هم که تولید می کند، در حوزه دانش بنیان است.
وی گفت: شرکت ما دو محصول دانش بنیان ارایه کرده است که مجوز دو ساله اخذ کرده اند، اما پس از مدتی به شرکت اعلام شد که یکی از محصولات مجوز دانش بنیان ندارد.
عکافی ادامه داد: هیچ هماهنگی بین شرکت هایی که در حوزه دانش بنیان همچون قارچ رشد کرده اند، وجود ندارد و بیشتر به صورت سلیقه ای در این زمینه رفتار می شود و معیار دقیقی وجود ندارد. وی به بازاریابی در این حوزه نیز پرداخت و گفت: شرکت های جانبی در حوزه های مختلف دانش بنیان ایجاد شده اند و در این حوزه تجارت راه انداخته اند.
این فعال فناور گفت: چندی پیش نامه ای از سوی نظام صنفی دانش بنیان به شرکت ما ارسال شد که مبلغ 2 میلیون و 400 هزار تومان برای حق عضویت درخواست کرده و اعلام کرده بود در صورت عدم عضویت در سال های بعد برای تمدید دانش بنیان بودن شرکت با مشکل مواجه می شود که این مساله بدون هیچ ضمانتی نیز بوده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :