آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192486
تاریخ انتشار : 13 مهر 1395 10:28
تعداد بازدید : 733

روبات جراح امکان لمس بافت های بدن بیمار را به پزشک می دهد

دانشمندان دانشگاه هاروارد با کمک سیستم بازخوردی لمسی، نوعی فناوری برای جراحی روباتیک طراحی کرده اند که به جراح حس لامسه می دهد تا بتواند بافت های نرمال و غیرنرمال یا سرطانی را از هم تشخیص دهد.


آنا- نوعی فناوری که محققان دانشگاه هاروارد طراحی کرده اند، علاوه بر اینکه به کاربرش امکان لمس می دهد، از برخورد اجتناب می کند تا یک جراحی ایمن و کاملا دقیق را در پی داشته باشد.
جراحی روباتیک که در آن روبات ها کنترل جراحی را در دست می گیرند، مدتی است راه خود را در بیمارستان ها و در میان پزشکان باز کرده است. بهترین نمونه این روبات ها، سیستم جراحی روباتیک «داوینچی» است که از چندین بازوی روباتیک، یک میز فرمان برای کنترل و گرفتن ابزارهای جراحی و یک سیستم تصویربرداری که در آن واحد از مراحل جراحی تصویربرداری می کند، تشکیل شده است. همین ماه گذشته نیز در دانشگاه آکسفورد، سیستمی با نام ابزار برش شبکیه چشم روباتیک (R2D2) رونمایی شد که جراحی های چشم را در سطح زیرمیلی متری انجام می دهد؛ جراحی هایی که با دستان انسان میسر نیست. سیستم جدیدی که محققان دانشگاه هاروارد طراحی کرده اند نیز «HeroSurg» نام دارد و مجهز به حسگرهایی است که با ابزارهای جراحی یکپارچه می شوند و این قابلیت را دارد که نیروهای اعمال شده توسط جراح را در آن واحد اندازه گیری کند و حتی نسبت به ارتعاشات دست کاربر هم واکنش نشان دهد.
این سیستم علاوه بر اینکه حس لامسه به جراح می دهد، مزیت دیگری دارد و به جراح امکان می دهد که در آن واحد ببیند جراحی چطور پیش می رود و همین امر باعث می شود که جراح اعتماد به نفس و اطمینان بیش تری برای ادامه جراحی داشته باشد. به گفته تیم سازنده، سیستم بازخورد لمسی به پزشکان این امکان را می دهد که بافت های بدن را لمس کنند و میزان استحکام آن را تخمین بزنند. این قابلیت به جراحان HeroSurge درک درستی از تفاوت میان بافت نرمال و غیرنرمال همانند بافت تومور یا سرطانی را می دهد. این روشی است که پزشکان و جراحان به شخصه در جراحی های خود به کار می برند اما تاکنون هیچ روبات جراحی این حس و قابلیت را نداشته است .این فناوری ویژگی خاص دیگری نیز دارد که آن ویژگی اجتناب از برخورد است. حسگرهایی در قسمت های مختلف این دستگاه همانند بازوها و تختی که بیمار روی آن خوابیده است، تعبیه شده اند که همه آنها با هم در ارتباطند و درنهایت از برخورد ابزارها یا بازوهای روباتیک به بدن بیمار جلوگیری می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :