آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192490
تاریخ انتشار : 13 مهر 1395 10:37
تعداد بازدید : 918

از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی

164 میلیارد تومان تسهیلات به342 شرکت دانش‎بنیان فاوا اختصاص یافت

پنجم آذرماه سال 89 ، قانون حمایت از شرکت‎های دانش بنیان در راستای اجرای اصل 123 قانون اساسی در مجلس به تصویب رسید و صندوق نوآوری و شکوفایی سال ۹۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. یکی از اهداف مهم صندوق نوآوری و شکوفایی ارایه انواع کمک‎های بلاعوض، یارانه و تسهیلات به شرکت‎های دانش‎بنیان است که بنابر اعلام صندوق تاکنون بخش بسیاری از آن محقق شده است.


فخری زارع
در میان 13 رسته از حوزه های کسب وکار که در معاونت علمی ریاست جمهوری به عنوان دانش بنیان شناخته شده است، حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز قرار دارد که بخش عمده‎ای از فعالان صنفی که احراز صلاحیت شده‎اند، توانسته‎اند از صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات دریافت کنند.

 تسهیلات 164/5 میلیاردی حوزه ICT
رییس مجمع تشکل‎های دانش‎بنیان اتاق بازرگانی ایران درخصوص میزان تسهیلات دریافتی صنف ICT از صندوق نوآوری و شکوفایی به فناوران گفت: بنابر آنچه صندوق اعلام کرده است، 342 شرکت دانش بنیان در حوزه «الکترونیک و کنترل» و «فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتری» مبلغ 5/164 میلیارد تومان تسهیلات مصوب داشته‎اند که این ارقام حرکت جدی و خوبی را در این حوزه نشان می‎دهد.
افشین کلاهی افزود: میزان مبلغ کل تسهیلات صندوق از ابتدا تاکنون 958 میلیارد تومان بوده است.

 احراز صلاحیت حوزه ICT بدون مشکل
کلاهی درخصوص احراز صلاحیت شرکت‎های ICT به عنوان دانش بنیان و مشکلاتی که در این خصوص دارند، گفت: هیچ گاه مشکل جدی در این رابطه وجود نداشت. شرکت‎های IT بر این باورند که چون در زمینه فناوری اطلاعات فعالیت می‏کنند، نیاز به ارزیابی ندارند؛ درحالی که این آیین‏نامه دولت است و باید اجرا شود. در این مدت نیز با شرکتی در حوزه IT مواجه نشدم که پروسه را طی کرده و صلاحیتش احراز نشده باشد.
وی افزود: البته قبلا مشکلاتی در این خصوص وجود داشت که به مرور رفع شده است و اکنون شرکت‎ها  با مطالعه آیین نامه کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‎ها و موسسات دانش بنیان در صورت دارا بودن شرایط مندرج در آیین نامه می توانند در سامانه ارزیابی شرکت‎ها ثبت نام کنند.

 اقدامات مجمع تشکل های دانش بنیان
رییس مجمع تشکل‎های دانش‎بنیان اتاق بازرگانی ایران درباره اقدامات مجمع برای بهبود وضعیت کسب و‎کار شرکت‎های دانش بنیان گفت: اقدامات بسیاری برای بهبود وضعیت کسب وکار شرکت‎های دانش‎بنیان صورت گرفته است ازجمله اجرایی شدن معافیت مالیاتی، بحث معافیت گمرکی، صادرات، معرفی شرکت‎های دانش‎بنیان در کشورهای مختلف و بسیاری موارد دیگر. 
وی افزود: مجمع تشکل‎های دانش‎بنیان در نظر دارد سازو‎کاری ایجاد کند که سایر استان‎ها نیز انجمن شرکت‎های دانش‎بنیان زیر نظر مجمع داشته باشند و در این راستا اکنون استان همدان و اصفهان دارای انجمن شرکت‎های دانش‎بنیان هستند.
کلاهی افزود: شرکت‎های دانش بنیان در هر استانی نیازمند انجمنی هستند که گرد هم جمع شوند و درباره مشکلات و مسایل صنفی چاره اندیشی کنند. اما از آنجایی که مجوز گرفتن از اتاق بازرگانی ایران برای تشکیل انجمن روند نسبتا طولانی دارد، تاکنون فقط دو استان اقدام به این کار کرده اند.

 نظارت بر فعالیت شرکت‎های دانش بنیان
کلاهی با بیان اینکه معاونت علمی ریاست جمهوری نظارت خوبی بر فعالیت شرکت‎های دانش بنیان پس از احراز صلاحیت دارد، گفت: شرکت‎های دانش بنیان پس از احراز صلاحیت رها نمی شوند و معاونت علمی ریاست جمهوری در این زمینه بسیار خوب عمل کرده است.
وی افزود: به طور مثال 2 هزار و 172 شرکت دانش بنیان در سال 94 بیش از 4 هزار و 42 میلیارد تومان فروش داشته اند. 
وی گفت: البته ناگفته نماند سرمایه‎گذاری در این بخش خطرپذیر است و در تلاشیم در حوزه‎های مختلف سرمایه‎گذاری صورت گیرد.
 رییس مجمع تشکل‎های دانش‎بنیان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه درحال حاضر حمایت دولتی و تسهیلات بسیار خوبی در حوزه دانش بنیان داریم، گفت: باید تلاش کنیم سرمایه‎داران ترغیب به سرمایه‎گذاری در شرکت‎های دانش بنیان نوپا شوند. 

 اغراق در مشکلات شرکت‎های دانش بنیان
کلاهی همچنین درخصوص خبری که یکی از خبرگزاری ها به نقل از مدیرعامل شرکت یک دانش بنیان درباره رشد قارچ گونه شرکت‎های جانبی در حوزه دانش بنیان کار کرده بود، گفت: برخی همکاران در این زمینه اغراق می کنند، البته ما هم به نحوه فعالیت شرکت‎های جانبی اعتراض داریم، اما از آنجایی که این شرکت‎ها به پارک های فناوری و دانشگاه ها وابسته هستند، نمی توانند رشدی قارچ گونه داشته باشند.وی افزود: شاید در تعریف شرکت‎های دانش بنیان حرف و حدیث زیاد باشد، اما باید این نکته را مدنظر قرار داد که قانونی اکنون اجرا می شود که روال بسیار مثبت و تاثیرگذاری دارد و به آن راضی هستیم.
همچنین این فعال دانش بنیان عنوان کرده که چندی پیش نامه ای از سوی نظام صنفی دانش بنیان به شرکت ما ارسال شد که مبلغ 2 میلیون و 400 هزار تومان برای حق عضویت درخواست کرده اند. 
این موضوع را نیز از رییس مجمع تشکل‎های دانش‎بنیان اتاق بازرگانی ایران جویا شدند که وی اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: مجموعه ای به نام نظام صنفی دانش بنیان نمی شناسم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :