آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192496
تاریخ انتشار : 13 مهر 1395 10:43
تعداد بازدید : 768

تاثیر فبلت و تبلت بر بازار دستگاه‌های موقعیت‌یاب

بازاری با مشتریان خاص

دستگاه های مسیریاب یا نویگیتور از آن دسته کالاهایی هستند که در سال های اخیر محبوبیت زیادی یافته و بیشتر افراد ماجراجو یک نمونه از این دستگاه ها را روی خودروی خود دارند.

فناوران- اما در یکی دو سال گذشته با توجه به این موضوع که این دستگاه ها روی برخی از خودروها به صورت پیش فرض نصب می شوند و همچنین به دلیل قابلیت نصب اپلیکیشن های گوناگون مسیریاب روی موبایل و تبلت بازار این کالا تاحدودی بی رونق شده است.
به گفته فعالان بازار این کالا، البته دستگاه های نویگیتور امروز علاوه بر کاربردی مرسوم کاربردهای بسیاری دارد و از ان در امور نظامی و تجاری استفاده های زیادی می شود.
اما امروزه این کالا به عنوان ابزاری برای رساندن در راه ماندگان به مقصد کاربرد کمتری دارد و بیشتر مردم از اپلیکیشن و برنامه های کاربردی مسیریاب روی موبایل و تبلت استفاده می کنند.
علی کاشانی، یکی از فعالان بازار در این زمینه می گوید: نمی توان از تاثیر روی کار آمدن موبایل های صفحه بزرگ و تبلت بر بازار مسیریاب های دیجیتال غافل شد و همانطورکه موبایل های هوشمند بر بازار کالاهایی چون دوربین های عکاسی و فیلمبرداری و نوت بوک و تبلت تاثیر گذاشته و بازار آنها را تاحدودی راکد کرده اند، بر بازار این کالا نیز تاثیری منفی گذاشته اند.
به گفته این فعال بازار، البته ورود دستگاه های بی کیفیت ناکارآمد نیز تاحدودی موجب کاهش توجه به سمت نویگیتورها شده است.
یکی دیگر از فعالان بازار هم با بیان این موضوع که قیمت این کالا منطبق با قیمت دلار آزاد تغییر می کند، می گوید: شاید در شرایطی که قیمت ها روزبه روز افزایش می یابد، دیگر کمتر شخصی سراغ این دستگاه ها برود و درحال حاضر بیشتر مردم ترجیح می دهند تجهیزات جانبی نظیر پایه نگهدارنده تبلت یا گوشی خریداری کنند و اپلیکشن های موردنظر را روی موبایل نصب و هنگام رانندگی به راحتی از آن استفاده کنند.
کارشناسان اما می گویند: کاهش توجه به سمت نویگیتورها موجب شده است بازار این کالا تحصصی شود و درحال حاضر میزان واردات دستگاه های مسیریاب و موقعیت یاب نظامی و صنعتی بیشتر شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :