آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192501
تاریخ انتشار : 13 مهر 1395 10:49
تعداد بازدید : 724

ادامه چکش‎کاری طرح کارت‎های اعتباری در مرحله اجرا

بانک ها الزامی در اجرای طرح کارت‎های اعتباری ندارند

طرح ارایه کارت‎های اعتباری عام برای نخستین بار در ایران آغاز شده و چند روزی است که این طرح در کش و قوس اجرا قرار گرفته. هرچه زمان می‎گذرد مشکلات مختلف اجرای طرح بیشتر روشن می‏شود و چکش‎کاری‎هایی مطابق با مشکلات پیش آمده انجام می‎شود.

فناوران- یکی از مشکلات به وجودآمده مربوط به توقع مشتریان بانک‎هاست. مشتریان فکر می‎کنند که با ابلاغ بخشنامه اجرایی این طرح حالا دیگر بانک‎های کشور «ملزم» به ارایه این کارت‎ها با درخواست مشتریان هستند؛ اما ولی‎الله سیف، رییس کل بانک مرکزی در این باره توضیح داد: بخشنامه اجرای کارت اعتباری خرید کالا برای بانک ها الزام آور نیست و آنها را مجاز به ورود به این طرح می کند. براساس بخشنامه بانک مرکزی، بانک ها اجازه دارند این کار را انجام دهند و به تدریج نیز در این طرح مشارکت خواهند داشت.
رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا برای بانک ها اجرای طرح زمان بندی در نظر گرفته شده است، با رد این موضوع گفت: بانک ها متناسب با منابع خود عمل کرده و الزامی برای اجرا ندارند، بلکه دستورالعملی صادر شده که بانک ها را مجاز به اجرای این طرح می کند. 

 کارت های اعتباری مشکل شرعی ندارند
از سوی دیگر یکی از ایراداتی که به این طرح گرفته شده است، مشکل شرعی آن است که عباس موسویان، عضو کارگروه بانکداری اسلامی با بیان اینکه کارت های اعتباری می توانند عاملی برای رونق پایدار اقتصادی باشند، تنها اشکال این طرح را احتمال افزایش مصرف گرایی در جامعه خواند.
موسویان با بیان  شرعی بودن این طرح گفت: در جذب سپرده، سپرده گذار به بانک وکالت می دهد که آن منابع را در فعالیت های سودآور اقتصادی در چارچوب قوانین و مقررات به کار بگیرد و یکی از چارچوب های شرعی، کاربرد کارت های اعتباری است که در برنامه پنجم توسعه آمده و به عملیات بانکی بدون ربا اضافه شده است؛ پس بانک ها هم می توانند از سرمایه های خودشان برای این کارت های اعتباری استفاده کنند و هم از سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت، بلند مدت و میان مدت که به وکالت در اختیار بانک ها گذاشته شده، برای تامین مالی کارت های اعتباری استفاده کنند و مشکل شرعی از این جهت وجود ندارد.
عضو کارگروه بانکداری بدون ربا معتقد است: زیرساخت اعتبارسنجی این کارت ها درحال حاضر در کشور فراهم است و بانک مرکزی می تواند با اطلاعات متمرکزی که در دست دارد، به نظام بانکی کمک کند.
موسویان شبکه شتاب را سامانه اطلاعاتی یکپارچه مناسب برای این طرح دانست و اهرم محدودیت خدمات را ابزار مهمی درجهت پایین آوردن ریسک تعویق مطالبات در آن معرفی کرد و گفت: به محض اینکه یکی از مشتریان نتواند بدهی خود را بدهد، به همه بانک ها هشدار داده می شود و بانک ها دیگر مجاز نیستند به او کارت اعتباری و تسهیلات بدهند.
 براساس حرف‎های موسویان برای عملکرد درست در زمینه اعتبارسنجی باید شبکه شتاب به کمک بانک‎ها از یک سو و مردم از سوی دیگر بیاید؛ یعنی با الزامی شدن استعلام از شبکه شتاب هم جلوی برخی زدو بندها گرفته می‎شود و هم حق به حق‎دار برسد.
موسویان این قابلیت را عامل انگیزشی مهمی برای مشتریان درجهت حفظ اعتبار و بهره مندی مستمر از خدمات بانکی خواند که طبق آن افراد برای حفظ اعتبار و عدم رویارویی با محدودیت های خدمات بانکی مجبور می شوند بدهی های خود را از ناحیه کارت اعتباری بپردازند.
 
 احتمال کاهش نرخ سود به 14 
بر اساس این گزارش تجربه کشورهای دیگر نشان داده این کارت های اعتباری در مقایسه با تسهیلات بدون کارت از منظر تعویق مطالبات، ریسک پایین تری دارد و تخفیف در سود برای پرداخت زودتر از موعد هم فرصت دیگری است که این کارت ها برای مشتریان فراهم آورده اند.
به هرروی این طرح در مرحله اجرایی شدن مدام در حال چکش خوردن است و حالا زمزمه‎هایی مبنی بر کاهش سود آن به 14 درصد در صورت خرید کالای ایرانی با این کارت‎ها به گوش می‎رسد که می‎تواند مشکل عدم حمایت از تولید ملی را در این طرح حل کند. درحال حاضر نرخ سود مصوب این کارت‎ها 18 درصد است و دارنده مختار است هر کالایی که به صورت رسمی در بازار وجود داشته باشد، بخرد. 
اگر طرح کاهش نرخ سود برای خرید کالاهای ایرانی به 14 درصد اجرایی شود، به احتمال زیاد خیلی از دارندگان را وسوسه می‎کند به جای کالاهای خارجی از مشابه‎های داخلی استفاده کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :