آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192502
تاریخ انتشار : 13 مهر 1395 10:50
تعداد بازدید : 654

ساخت آینه نانویی و انقلاب احتمالی در الکترونیک

یک تیم تحقیقات دانشگاهی موفق شد با اتم های سزیم آینه ای بسازد که قطرش متناسب با طول موج نور است و خواص خارق العاده ای در ابعاد نانو دارد.


آنا- معمولا آینه ها جزو آن دسته از اشیایی نیستند که کسی به دنبال نانو کردن تکنولوژی آنها باشد و اصولا این کار بسیار سخت تر از آن است که کسی جرأت پرداخت به آن را داشته باشد. یک تیم تحقیق که روی مقاله فوق دکترای دانشجویی کار می کردند، در دانشگاه ماری کوری پاریس موفق شدند با استفاده از تنها 2000 اتم سزیم، یک آینه نانویی بسازند که برای نخستین بار در ابعادی باورنکردنی، قوانین اپتیک را به کار گرفت.
این تیم تحقیق با استفاده از این آینه فیبر نوری به قطر 400 نانومتر (قطر موی انسان به زحمت بین 80 هزار تا 100 هزار نانومتر است) ساخت که می تواند نور را به دام بیندازد و دوباره بازیابی کند. این قطر تقریبا از طول موج نیمی از طیف نور کم تر است و درنتیجه برای استفاده از آن باید رنگ نور را به دقت انتخاب کرد؛ اما در آزمایش ها مشخص شد که آینه می تواند خواص دیوید نوری داشته باشد و در مدارهایی که با سرعت واقعی نور کار می کنند، با حداقل اتلاف کار کند.
در این مدارها میزان اتلاف اهمیت فوق العاده ای دارد؛ چراکه انرژی در آنها (به دلیل ابعاد کوچک و نوع کاربردها) بسیار اندک است و هر ذره ای از اتلاف، موجب کارآیی نامتناسب خواهد شد. تیم تحقیق امیدوار است با استفاده از این تکنیک و ساخت آینه های اتمی دقیق تر بتواند آینده مدارهای نوری و رایانش نوری را از طریق کاهش ابعاد و افزایش چشمگیر کارآیی دگرگون سازد. آینه های اتمی همچنین در ساخت لیزرها و پرتوافکن های خاص و کوچک کاربردهای زیادی 
خواهند داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :