آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1926
تاریخ انتشار : 18 مهر 1390 1:2
تعداد بازدید : 486

اثر منفی هدفون ها بر روی قلب

پژوهشگران کانادایی هشدار دادند که هدفون و هدست پخش کننده های موسیقی و تلفن های همراه در افرادی که از «پیس میکر» استفاده می کنند می توانند با این دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب تداخل کنند.

مهر- بیمارانی که از «پیس میکر» استفاده می‌کنند در زمان عبور از گیت‌های فلزیاب بانک‌ها و یا فرودگاه با مشکل مواجه می‌شوند و باید همواره تلفن همراه خود را در فاصله دور از قفسه سینه قرار دهند.
اکنون گروهی از محققان وزارت بهداشت کانادا در بررسی‌های خود نشان دادند که حتی هدفون‌ها و هدست‌های پخش‌کننده‌های قابل حمل موسیقی و تلفن‌های همراه نیز می‌توانند با این دستگاه تنظیم‌کننده ضربان قلب تداخل کنند. این تحقیق توصیه می‌کند که فاصله هدفون تا قفسه سینه هرگز نباید کمتر از 2 سانتی متر باشد.
این بررسی‌ها نشان می‌دهد برخلاف آنچه که تاکنون تصور می‌شد هدفون‌ها دستگاه‌های بدون عوارض جانبی نیستند، درحقیقت، این دستگاه‌ها قادرند یک میدان مغناطیسی را بسازند که بین 10 تا 200 گوس متغیر است. این میدان مغناطیسی را یک عنصر شیمیایی به نام نئودیمیم تولید می‌کند. این ماده در تولید انواع مختلف هدفون‌ها و هدست‌ها به کار می‌رود.مغناطیس‌هایی که در نئودیمیم ساخته می‌شوند 1 کیفیت صدای عالی را برای هدفون تولید می‌کنند اما به نظر می‌رسد که می‌توانند در عملکرد پیس میکرها اختلال ایجاد کنند.
این محققان اثر تداخل نئودیمیم در 21 نوع مختلف هدفون را از فاصله 30 سانتی متری از پیس میکر اندازه گیری کردند و با نزدیک شدن این هدفون‌ها به پیس میکر، سطح عملکرد صحیح این دستگاه را مورد ارزیابی قرار دادند.براساس گزارش پایگاه خبری بوکیسا، نتایج این آزمایش ها نشان داد که هیچ کدام از انواع هدفون‌ها تا قبل از رسیدن به فاصله دو سانتیمتری از پیش میکر قادر نبودند با این دستگاه تداخل کنند.
این محققان در این خصوص توضیح دادند: هدفون‌ها میدان مغناطیسی را به روشی مستقل می‌سازند. این به آن معناست که حتی اگر به تلفن‌های همراه و یا دستگاه‌های پخش‌کننده موسیقی وصل نباشند نیز می‌توانند با پیس میکرها تداخل کنند. بنابراین همیشه باید این دستگاه‌ها را در فاصله 2 سانتیمتری از قفسه سینه قرار داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :